Bude raz sladký hriech, čokoláda, na predpis?

Čokoláda si podmanila štyridsať percent žien a pätnásť percent mužov, ktorí ju jedia takmer denne.

13.06.2011 06:00
čokoláda - sladkosť - dezert - pery Foto:
Tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa v mnohých ohľadoch prospieva ľudskému zdraviu viac ako ovocie.
debata

Tvrdia to vedci z Missourskej univerzity. Dobrá správa však znie: Čokoláda je nielen dobrá, ale aj zdravá. Vďaka flavonoidom chráni srdce pred vysokým cholesterolom a má aj ďalšie pozitívne účinky. Na antioxidanty, ktoré bojujú proti škodlivým voľným radikálom, je bohatá tmavá čokoláda.

Podľa aztéckej legendy čokoláda dávala ľuďom dar múdrosti a silu kakaovníka. Čokoládový nápoj však mohli piť len muži. Uctievali ho totiž ako nápoj bohov. A práve na dvore aztéckeho kráľa ho prvý raz ochutnal aj cestovateľ Hernando Cortéz, ktorý kakaové bôby doviezol do Európy.

„Kakao obsahuje 53 percent tuku, 2 až 3 percentá organických kyselín, 5 až 6 percent trieslovín, približne 10 percent sacharidov a 2 percentá povzbudzujúcej zložky teobromínu a kofeínu. Podstatnou zložkou je kakaonín, ktorý sa štiepi na glukózu, teobromín a kakaovú červeň. Takže kakao má účinky povzbudzujúce, ale aj energetické,“ vysvetľuje doktorka Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Blahodarné látky, ktoré čokoláda obsahuje, sú flavonoidy. Lekári vedia, že chránia srdce pred vysokým cholesterolom a sú zdrojom energie. Veď aj Cortéz ich obľuboval najmä preto, že zvyšovali odolnosť a zaháňali únavu.

Neodolal jej ani slávny zvodca Casanova, ktorý tvrdil, že vďaka nej mal úspech u žien. Pre jej omladzujúce účinky ju zbožňovala aj Madame Pompadour.

Hoci dnes kakao a čokoládu považujeme za sladkosti, v minulosti to tak nebolo. Už v 17. storočí kakao predpisovali lekári pri problémoch s trávením, na zlepšenie funkcie pečene a vedeli, že pomáha aj pri zlepšení nálady. Kakao podávali ako doplnkovú liečbu pri ochoreniach obličiek, málokrvnosti či horúčkach. V 17. a 18. storočí sa čokoláda dokonca predávala len v lekárňach.

Niektorí lekári ju považujú za liek aj dnes. Jeden z lekárov na Ghana Medical School ju predpisuje proti vysokému krvnému tlaku. Iný africký lekár Kwaku Addai opísal v časopise Medical Hypotheses, že predpisuje päť šálok čokolády denne ako ochranu proti ochoreniu na maláriu.

Čokoláda ako antioxidant
Súčasná medicína venuje pozornosť antioxidantom, teda látkam, ktoré zbavujú telo škodlivých voľných radikálov. Medzi antioxidanty patria aj takzvané flavonoidy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v obrannom mechanizme rastlín.
„Kakaové bôby obsahujú aj dôležité antioxidanty – flavonoidy, ktoré sa významne uplatňujú v prevencii voľnoradikálových ochorení. Samozrejme, čím vyšší obsah kakaa v čokoláde, tým vyšší je obsah flavonoidov,“ vraví doktorka Béderová.

Kakao zohráva ochrannú úlohu pri ochoreniach srdca a mozgovej mŕtvici. Výskumný tím z britského Southamptonu dokázal, že denným pitím jednej šálky čokolády možno odvrátiť riziko tvorby krvných zrazenín. Na vedeckej konferencii v Glasgowe to povedal odborník na výživu Carl Keen z Kalifornskej univerzity.

Keen so svojimi spolupracovníkmi sledoval tri skupiny dobrovoľníkov. Jedna z nich jedla 25 gramov čokolády bohatej na flavonoidy, druhá chlieb a tretia čokoládu bez zvýšeného obsahu flavonoidov. Všetkým dobrovoľníkom dve a šesť hodín po jedle odobrali krv. Tým, ktorí jedli obohatenú čokoládu, namerali nižšiu aktiváciu krvných doštičiek. Pri vyšších hodnotách je považovaná za rizikový faktor tvorby krvných zrazenín, ktoré vedú k upchávaniu ciev a k infarktu. „Čokoláda môže byť súčasťou zdravej a vyváženej stravy,“ povedal Keen.

Tmavá je vraj zdravšia než ovocie
Tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa v mnohých ohľadoch prospieva ľudskému zdraviu viac ako ovocie. Tvrdia to vedci z amerického centra pre zdravie a výživu vo svojej štúdii. V nej porovnávali množstvo antioxidantov v ovocných džúsoch z borievok, brusníc a granátových jabĺk, v 40 gramoch tmavej čokolády a v šálke kakaa. Ich analýza ukázala, že najbohatšou na antioxidanty je práve tmavá čokoláda, píše sa v správe ČTK.

„Kvalitnú tmavú čokoládu odporúčam konzumovať hoci aj každý deň,“ vraví odborník na výživu Peter Minárik. „Má vysoký obsah kakaového prášku, ktorý je dobrým zdrojom antioxidantov (flavonoidov). Flavonoidy majú podľa viacerých odborných literárnych zdrojov dokázateľne priaznivý účinok na ľudské zdravie, a to predovšetkým na srdce – znižujú mierne krvný tlak, zlepšujú krvný obeh, mierne znižujú takzvaný zlý LDL a zvyšujú dobrý HDL cholesterol,“ vra­ví.

Upozorňuje však, že mliečna alebo biela čokoláda s vyšším podielom mlieka, má skôr tendenciu LDL cholesterol dvíhať. „O lacných náhradách čokolády s vysokým obsahom stužených margarínov ani nehovorím,“ konštatuje. Odporúča minimálne 70-percentnú. „Ideálna je aj kombinácia silnej horkej čokolády so sušeným ovocím,“ dodáva.
Čokoláda má však aj vysoký obsah cukrov, takže odborníci na stravovanie odporúčajú, aby ju ľudia brali len ako súčasť vyváženého jedálneho lístka. Napriek svojom pozitívnym vlastnostiam obsahuje veľa nasýtených tukov.

Navyše aj kvalitná tmavá čokoláda je kalorická. Doktorka Béderová odporúča jednu až dve malé kocky denne. „Pozor si však musia dať ľudia s tendenciou k priberaniu. Kakao má navyše vysoký obsah purínov, a preto takéto pochutiny nemôžu jesť ľudia so zvýšenou hladinou kyseliny močovej, ktorá je príznakom a príčinou ochorenia dny, keď sa kryštáliky tejto kyseliny ukladajú do malých kĺbov a spôsobujú bolestivé zápaly a záchvaty,“ dodáva Béderová.

Na množstvo kalórií upozorňuje aj doktor Minárik. „Aj horká čokoláda je kalorickou bombou ako mliečna čokoláda (2 400 až 2 500 kJ na 100 g). Môžeme ju jesť často, hoci aj denne, ale množstvo musí byť malé (napríklad 20 až 30 g, čo sa rovná asi 500 až 750 kJ),“ upozorňuje.

debata chyba