Herpes nie je len kozmetický problém

Najskôr svrbenie, pichanie a na druhý deň pľuzgier na pere. Opar raz za čas potrápi takmer každého dospelého. Najmä mladé ženy sú z neho nešťastné, lebo hrboľatá chrasta na tvári na kráse nepridá.

02.09.2009 06:08
herpes, pery Foto:
Herpes na perách - ilustračné foto.
debata

Herpes však nie je len kozmetický problém, ale najmä zdravotný – môže skomplikovať liečbu iných ochorení. Preto ho treba liečiť odborne a nie napríklad zubnou pastou.

„Je potrebné použiť antivirotiká. Zubná pasta herpes len vysuší a možno vydezinfikuje, teda potlačí príznaky, ale ako liečba rozhodne neobstojí. Bez použitia antivirotík sa bude opar neustále vracať,“ upozorňuje dermatologička Andrea Radosová.

Herpes simplex – ako znie celé meno oparu postihujúceho kožu a sliznicu tváre, spôsobuje vírus. Kto ho raz chytí, už sa ho v živote nezbaví. Pokiaľ má človek imunitu v poriadku, vírus sa u neho prejaviť vôbec nemusí. Pri oslabenej obranyschopnosti organizmu však vie byť neudržateľný. Na ústach alebo pri nose sa potom strieda jeden opar za druhým.

Potlačiť ho antivorickou liečbou – teda špeciálnymi krémami alebo tabletkami – je potrebné aj preto, lebo neliečený komplikuje iné ochorenia. Napríklad pokiaľ má pacient opar, nemôže podstúpiť žiadnu operáciu. Mohol by sa mu totiž objaviť v operačnej rane a spôsobiť problémy s jej hojením.

Okrem herpesu na ústach či genitáliach existuje aj pásový opar – herpes zoster. Ten je zodpovedný za bolestivé pľuzgiere v oblasti drieku. „Hoci názov majú podobný, ide o dva rôzne vírusy. Súvisieť môžu spolu jedine tak, že ten, kto má často herpes simplex – teda ten na pere, má oslabenú imunitu, a preto môže ľahšie dostať aj herpes zoster – teda pásový opar. Ale tvrdenie, že neliečený herpes na ústach neskôr vyvolá pásový opar, je nezmysel,“ tvrdí kožná lekárka Slavomíra Feix.

Ako na opar:

  • hneď, ako zacítite pichanie, svrbenie, či tŕpnutie v pere, použite antivirotický krém proti oparu (vie zabrániť šíreniu infekcie)
    • ak sa vám už objavia pľuzgiere, neškriabte si ich, nepichajte do nich, chrastu neoblizujte
    • po každom kontakte s ňou si umyte ruky
    • nepretierajte si rukami oči, nepoužívajte na zvyšok tváre ten istý uterák, ako na ústa (aby sa infekcia nedostala do očí alebo na nos)
    • nepoužívajte rúž
    • buďte ohľaduplní a neprenášajte infekciu na svojich blízkych (nebozkávajte sa, majte vlastné uteráky, nepite druhým z pohára)
debata chyba