Infarkt, cukrovka, osteoporóza či rakovina môžu byť dedičné, ale...

Ak sa v rodine vyskytujú "civilizačné choroby", riziko ochorenia je pre potomkov vyššie. V nemalej miere ho však možno ovplyvniť životným štýlom.

28.02.2009 18:22
špirály DNA
Ilustračné foto
debata

Až na vzácne výnimky nie sú príčinou dedičných ochorení chyby v reťazci DNA, ale rôzne kombinácie defektov v dedičnej informácii jednotlivých chromozómov. To znamená, že napríklad pri infarkte vstupujú do hry celé rady génov, ktoré ovplyvňujú vysoký krvný tlak, upchávanie artérií či metabolizmus tukov. Pozitívom je, že tieto „zložité súvislosti“ možno do značnej miery ovplyvniť, a to voľbou svojho životného štýlu – stravovaním, športovaním, usporiadaním si životných hodnôt a usmerňovaním stresu.

Infarkt
Infarkt môže byť dedičným ochorením a riziko jeho vzniku sa zvyšuje, ak niekoho z priamych príbuzných (rodičov alebo súrodencov) postihol srdcový kolaps už pred 65. rokom života. Za daných okolností odborníci odporúčajú pravidelné vyšetrenia u kardiológa (záťažové EKG a echokardiografiu), a to každý druhý rok. Riziko, samozrejme, znásobuje nadváha, vysoká hladina „zlého“ cholesterolu, fajčenie a trvalý stres. Zmenou jedálneho lístka a tzv. stredomorskou stravou (zelenina, ovocie, ryby, orechy, olivový olej) sa podľa dlhoročných pozorovaní riziko infarktu znižuje až o polovicu.

Cukrovka
Dedičné pozadie má aj cukrovka druhého typu. Ak ňou trpia obaja rodičia, u potomkov sa zvyšuje riziko vzniku o celých 50 percent. V takýchto prípadoch sa odporúča absolvovať každý rok test na cukrovku a výrazne upraviť životný štýl, ktorý sa vymyká kritériu „zdravý“. Lekári totiž poukazujú na fakt, že do polovice 60-tych rokov bola cukrovka takmer neznámou chorobou a „zapustila korene“ predovšetkým vďaka prejedaniu, nevhodnému zloženiu stravy a sedavému spôsobu života.

Migréna
Pred niekoľkými rokmi nemeckí vedci izolovali gén zodpovedný za vznik migrény a tým potvrdili, že neurologické problémy sú podmiené geneticky. Uvedený gén mení citlivosť nervových buniek v mozgu a za určitých okolností narúša ich funkciu – uvoľňujú sa neuroprenášače, ktoré spôsobujú bolesť. Pacienti s migrénou sú odkázaní na lieky proti bolesti, pomôže však aj vyhýbanie sa povzbudzujúcim podnetom: prepínaniu síl, krátenému alebo nadmernému spánku, nepravidelnému stravovaniu a vybraným druhom potravín.

Rakovina
Geneticky podmienené nádory tvoria len 5 – 10 percent všetkých rakovinových ochorení. U ostatných nádorov je na príčine nevhodná strava, fajčenie, UV žiarenie, karcinogénne látky alebo infekcie. Genetika ovplyvňuje iba niektoré formy rakoviny hrubého čreva a prsníka a pokiaľ sa takéto ochorenia vyskytli u rodinných príslušníkov (zvlášť, ak to bolo pred 50. rokom ich života), lekári odporúčajú nechať si urobiť na niektorom z genetických pracovísk „krvné testy na prítomnosť rakoviny“.

Osteoporóza
Rednutie kostí takisto prechádza z generácie na generáciu, a preto odborníci odporúčajú ľuďom v strednom veku, u ktorých sa predpokladá dedičná zaťaženosť, pravidelné každoročné meranie hustoty kostnej hmoty (pri nepriaznivých výsledkoch možno ihneď zasiahnuť podávaním liekov). Posledné štúdie však preukázali, že proti osteoporóze existuje pomerne účinná ochrana, a to je športovanie, predovšetkým silové športy. Aktívne kontrakcie svalstva totiž podporujú vznik buniek, ktoré sú zodpovedné za stavbu kostí. Dôležitý je tiež primeraný pobyt na slnku (aby si telo vytváralo vitamín D) a dostatočný prísun vápnika (odporúča sa pravidelná konzumácia brokolice, špenátu a jogurtu).

debata chyba