Je teflón škodlivý?

Ak prepaľujete teflónovú panvicu, kanárika z kuchyne radšej vysťahujte... Za normálnych okolností však od teflónu nebezpečenstvo nehrozí.

23.02.2009 00:05
žena s panvicou
Pri teflónovom riade platí: neprepáliť!
debata

Najlepší priateľ gazdiniek, najklzkejší materiál na svete, odolný proti špine, mastnote, vode. Aj takéto prívlastky má teflón. „Teflón je vlastne registrovaná obchodná značka pre umelo vyrábaný plast – polytetrafluó­retylén (PTFE),“ vysvetľuje český toxikológ prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. „Jeho história sa začína v roku 1936 v labora­tóriách firmy DuPont v americkom New Jersey. Výnimočný je tým, že je nenasiakavý, je odolný proti svetlu, starnutiu a krehnutiu a jeho mechanické vlastnosti sú stále v širokom rozmedzí teplôt. Svojou odolnosťou sa podobá kovom.“

Diskutujte: Myslíte si, že je teflón škodlivý?

Teflón dnes spotrebitelia nájdu v kuchynskom náradí, v kobercoch a obrusoch odolných proti škvrnám, v oblečení a obuvi značky Gore-Tex, nepriepustných pre vodu, na žehličkách a žehliacich doskách, stanoch, dáždnikoch, dokonca na dentálnych nitiach. Populárnymi sa však stali predovšetkým kuchynské riady potiahnuté teflónom, pretože vrstvička tohto nepriľnavého materiálu nedovolí jedlu lepiť sa na panvicu, umožňuje používať menej oleja, alebo žiadny, a aj umývanie je omnoho jednoduchšie. Teflónovú panvicu má doma takmer každý a málokto uvažuje nad tým, že za istých okolností by teflón mohol byť škodlivý.

Nepriľnavý povrch stabilný do 250 stupňov Celzia

Politici nedotknutí škandálom sú v Amerike označovaní ako „teflónoví kandidáti“. O samotnom teflóne sa to však už povedať nedá. Jeho odporcovia totiž čoraz hlasnejšie upozorňujú na to, že nesprávne používanie teflónu – najmä v kuchyni – môže predstavovať ohrozenie zdravia. Ochrancovia životného prostredia v USA žiadajú, aby boli nádoby s teflónovou úpravou viditeľne označené textom, ktorý upozorňuje na možné riziká v súvislosti s týmto materiálom. Pri zahriatí na teplotu 360 – 370 stupňov Celzia sa totiž teflón začína rozkladať a uvoľňujú sa z neho nebezpečné látky. Ľudovo sa tomu hovorí „teflónová horúčka“. Stačí rozpáliť panvicu s teflónovou úpravou na vysokú teplotu a nadýchať sa jemných častíc, ktoré sa z nej uvoľňujú. Príznaky v podobe bolestí hlavy, svalov, namáhavého dýchania či zvýšenú teplotu až horúčku mnohí z neznalosti považujú za virózu. Vrcholí po 4–8 hodinách. Oficiálny názov tejto diagnózy je horúčka z polymérových plynov a jej existenciu pripúšťajú aj predstavitelia firmy DuPont.

V investigatívnej reportáži reportéra Briana Rossa americkej televízie ABC odpovedá Uma Chowdhryová, viceprezidentka DuPontu pre výskum a vývoj: „Áno, príznaky teflónovej horúčky zodpovedajú chrípke, ale trvajú len prechodne, niekoľko dní.“ Problém výparov z prepálených panvíc je dobre známy chovateľom vtákov. Tieto výpary domácim vtákom nielenže škodia, ale môžu byť pre nich smrteľné. „Teflón sa rozkladá pri teplotách nad 360 stupňov Celzia a až pri teplotách nad 475 stupňov Celzia začína uvoľňovať jedovaté plyny – fluorované uhľovodíky a ich deriváty,“ pripúšťa prof. Patočka. Jedným dychom však dodáva, že varenie na teflónovom riade nie je nebezpečné, nebezpečné je teflónový riad pripáliť! „Teflón je stály do teploty 250 stupňov Celzia a pri smažení obyčajne dosahujeme teploty 180 až 200 stupňov.“

Nepáľte prázdnu panvicu

Najrýchlejší spôsob, ako teflón poškodiť, je prehriatie. Seriózni výrobcovia teflónového riadu by zákazníka mali varovať pred jeho nebezpečným prehrievaním. Ak však nenecháte teflónový hrniec alebo panvicu na sporáku príliš dlho prázdnu, neprehreje sa. Mnohé výrobky používajú indikátory teploty, tzv. thermo-spoty. Ide o červený krúžok uprostred dna riadu alebo na rúčke. Keď tento indikátor dosiahne jednoliatu farbu, znamená to, že nastal okamih, ke? je teplota na vyprážanie ideálna, približne 180 stupňov Celzia. Pri správnom používaní si panvica naďalej udrží tvar, zostáva nelepivá a vydrží dlhšie. Jestvujú už dokonca panvice s digitálnym displejom na rúčke, ktorý označuje teplotu. Displej funguje na vymeniteľné baterky, ktoré treba pred umývaním v umývačke riadu vybrať. Ak by teplota prekročila 250 stupňov Celzia, ozve sa alarm. Nemožno opomenúť ani fakt, že nezanedbateľná je aj teplota varnej dosky, na ktorej je riad položený. České médiá citovali odborníka na domáce spotrebiče, ktorý tvrdí, že pri plynových sporákoch je teplota plameňov okolo 390 stupňov Celzia, platničky z liatiny môžu dosiahnuť až 450 stupňov a pri sklokeramických varných doskách je to asi 430 stupňov Celzia, niekedy aj viac. Výnimkou sú indukčné dosky, ktoré však pracujú na inom princípe a varná plocha má maximálne 250 stupňov Celzia.

O neškodnosti teflónu pri jeho správnom používaní ubezpečuje aj prof. Ing. Ivan Chodák, DrSc., z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied na webovej stránke izdravie.sk: „Teflón, ktorý je na kuchynskom riade, sa začína taviť až pri teplote okolo 350 stupňov Celzia… Nech by ste na panvici či v hrnci mali akékoľvek jedlo, už pri polovičnej teplote by z neho bol uhlík.“ Odporúča kupovať kuchynský riad v špecializovanej predajni alebo aspoň známom hypermarkete. Na trhu a v predajniach typu všetko za X korún si teflónové hrnce radšej nevyberajte. Kvalita nápadne lacného výrobku je sporná, nedá sa vylúčiť, že obsahuje škodlivé prímesi.

Alternatívy teflónového riadu

Silikón – riad zo silikónu je zaujímavý tým, že jeho steny nie sú horúce, je mäkký, pružný a príjemný na dotyk.

Liatina – extrémne odolný materiál, ideálny na dusenie a zapekanie, dlho drží teplo. Nevýhodou je vysoká hmotnosť.

Titán – veľmi odolný povrch tohto riadu umožňuje používať aj kovové kuchynské pomôcky. Použiteľný na všetky typy ohrevu okrem indukčného.

Antikoro – je nehrdzavejúca, ušľachtilá oceľ. Je veľmi odolný, hoci nie proti poškriabaniu.

Silargan – nádoby Silit s veľmi odolným sklokeramickým povrchom Silargan, ktorý je odolný aj proti škrabancom od kovových pomôcok, neobsahuje nikel, takže je vhodný aj pre alergikov.

Thermolon – nádoby GreenPan s patentovaným nepriľnavým keramickým povrchom Thermolon, ktorý je takmer nemožné prehriať. Možno na nich vyprážať bez použitia tuku, dokonca flambovať bez toho, že by sa poškodili. Vhodné pre všetky typy sporákov.

Čo s poškriabanou panvicou?

Výrobcovia teflónového riadu varujú, aby ste pri manipulácii s ním používali výlučne nástroje z dreva či umelej hmoty. Obracačky či vidličky z kovu ho poškriabu. „Ak je nepriľnavý povrch poškodený, jedlo môže ľahšie prihorieť, preto by som takýto riad vyhodila,“ tvrdí Regina Heidová z nemeckého Spolkového inštitútu pre posudzovanie rizík. „Z tohto hľadiska je mýtus o vzniku rakoviny nepravdivý. Rizikové látky však môžu vznikať pri prepaľovaní teflónového riadu nad 360 stupňov Celzia. Takéto hodnoty však pri normálnom pečení nedosahujeme, jedine v prípade, že by sme na sporáku zabudli prázdnu panvicu.“ Škrabance teda znamenajú funkčné poškodenie riadu a teflónovú panvicu si obyčajne človek kupuje práve preto, aby nelepila. Poškriabané miesta však lepia. Možné poškodenie teflónu overíte veľmi jednoduchým testom: Kvapnite na suché dno kvapku vody. Ak zostane celá a behá po teflóne, je to v poriadku. Ak sa rozteká, teflón je už poškodený a najlepšie bude zaobstarať si novú nádobu.

debata chyba