Joga nie je noha za krkom, ale harmónia

Joga je spôsob, ako sa cítiť dobre. Je to cesta k fyzickému, duševnému a sociálnemu zdraviu. Je to hľadanie a objavovanie vnútorných zdrojov energie.

22.10.2008 00:05
obloha, nebo, mraky, oblaky
Cvičenie jogy pomáha zbaviť sa napätia a uvoľniť myseľ.
debata

Svet je niekedy veľmi únavný, točí sa stále rýchlejšie a rýchlejšie… Joga je spôsob, ako sa do istej miery vymaniť z jeho dostredivej sily a dať svojmu životu zmysluplnejší rytmus i obsah. „Pri prvom kontakte s jogou býva pre ľudí šokujúci zážitok z uvoľnenia,“ hovorí Radovan Hovorka, cvičiteľ jogy v novom Jogacentre, ktoré sa nachádza v polyfunkčnom objekte Tatra Panonia na Budatínskej ulici v bratislavskej Petržalke. „V joge sa totiž cez jednoduché telesné cvičenia pracuje s mysľou – človek sa učí získať nad ňou kontrolu, to znamená zbaviť sa napätia a tlaku vlastných myšlienok, ktorý môže viesť až k fyzickým problémom. Joga pomáha získať vnútorný pokoj.“

Joga ako spoznávanie seba samého
Cvičenie jogy dáva človeku možnosť vytvoriť si chvíľu iba pre seba, možnosť byť sám so sebou, povystierať telo, uvoľniť myseľ a „vydýchať“ svoje problémy. Prostredníctvom jogy človek spoznáva seba samého, svoj potenciál, svoje schopnosti. Preto jogu – ako spôsob účinnej relaxácie a nástroj zmeny k lepšiemu – „objavili“ napríklad ženy, ktoré sa pohybujú v začarovanom kruhu nekonečných povinností a stresu, uvedomujúc si, že strácajú kontrolu nad vlastným životom. „Človek pomocou jogy zistí, že dokáže zmeniť veľa vecí a prijať vážne životné rozhodnutia, že má odvahu a vnútornú silu, ktoré mu predtým chýbali,“ vysvetľuje Radovan Hovorka. „Joga človeka nezmení, ale človek môže pomocou jogy zmeniť svoj život, môže sa naučiť nazerať na svet slobodne, bez obmedzovania seba aj iných.“

Joga ako pozitívne nazeranie na svet
Tvoje vlastné myšlienky ti môžu priniesť nebeskú blaženosť a zároveň pekelné muky, uvádza vo svojom diele Systém Joga v dennom živote Paramhans svámi Mahéšvaránanda, uznávaný indický profesor jogy, ktorý získal rad ocenení v mnohých krajinách sveta. „Náš svet je taký, že inklinujeme k negatívnym myšlienkam a hodnoteniam, ktoré prehlušujú všetko pozitívne,“ hovorí Radovan Hovorka, „napríklad citlivosť spájame so slabosťou… Svet však môže byť v dôsledku vlastného nazerania pozitívnejší. Joga pomáha cibriť intuíciu, posilňuje koncentráciu a schopnosť rozlišovať. Učí žiť kvalitnejšie.“

Joga ako liečba a prevencia
Joga má preukázateľný vplyv na elimináciu civilizačných ochorení – srdcovocievne ochorenia, obezitu, bolesti chrbta, vyčerpanosť… Pravidelným cvičením jogy sa odbúrava stres a zlepšuje sa trávenie a činnosť vnútorných orgánov, čím sa zároveň posilňuje imunitný systém a odolnosť organizmu voči negatívnym vplyvom prostredia. „Keď sa človek naučí cvičiť jogu, benefit pravidelného cvičenia sa dostaví veľmi rýchlo,“ zdôrazňuje Radovan Hovorka. „Cvičenia sú jednoduché, iba systém prevedenia je netradičný, lebo vyžaduje koncentráciu a schopnosť dať do súladu pohyb a dych, a to si vyžaduje cvik.“

Joga ako harmonizácia
Joga je staroveká veda o tele, mysli a duši, ktorej mnohé poznatky verifikuje a potvrdzuje súčasná veda. Je to holistický systém (vychádza z myšlienky celku), ktorý zjednocuje fyzickú a duševnú stránku človeka a pomocou telesných a dychových cvičení pomáha v tele obnovovať rovnováhu. „Cieľom kurzov jogy a všetkých aktivít súvisiacich s jogou,“ vysvetľuje Radovan Hovorka, „je zlepšenie zdravia a skvalitnenie života – fyzického, mentálneho, sociálneho; pričom platí, že cvičiť trochu a niekedy je lepšie, ako necvičiť vôbec.“

Praktické informácie:
– Joga nie je limitovaná ani vekom, ani telesnou kondíciou. Jogu môžu cvičiť aj starší a telesne postihnutí ľudia, ako aj tehotné ženy (do tretieho mesiaca tehotenstva) a deti (joga u detí pozitívne ovplyvňuje vývoj chrbtového svalstva a správne držanie tela).
– Pri ochoreniach, napr. vysokom krvnom tlaku, poškodených platničkách alebo problémoch s kĺbmi sa cvičia jednoduchšie cviky, o výbere ktorých sa treba poradiť s lekárom a cvičiteľom jogy.
– Jogu možno cvičiť aj samostatne (podľa serióznych „učebníc“), ale naozaj správne cvičenie jogy si vyžaduje vedenie skúseným cvičiteľom.
– Joga môže podať pomocnú ruku v krízových životných situáciách, keď je človek hnaný do kúta vlastnými emóciami a strachom.
– Spoločnosť Joga v dennom živote organizuje kurzy jogy v 40 strediskách po celom Slovensku, ako aj v rehabilitačných a zdravotníckych zariadeniach, napr. kúpeľoch Trenčianske Teplice, Piešťany, Bardejov. Cvičitelia jogy sú držiteľmi medzinárodne platného certifikátu.
– Odporúčaná literatúra: Systém Joga v dennom živote, ktorej autorom je po celom svete uznávaný majster jogy Paramhans svámi Mahéšvaránanda (veľmi prehľadne a zrozumiteľne spracovaná kniha, ktorá je praktickým návodom na cvičenie jogy, a to s upozorneniami na indikácie a kontraindikácie).

//Ďalšie informácie o joge, kurzoch a aktivitách súvisiacich s jogou:
www.JogavDennomZivote.sk
www.jogacentrum.sk
e-mail: bratislava@JogavDennomZivote.sk
tel. + 421 908 127 537
//

debata chyba