Kravské mlieko nie je jediná "mliečna alternatíva"

Mlieko sa u nás zvyčajne spája s predstavou kravského mlieka, ale aj kozie, ovčie, sójové, mandľové, ryžové či ovsené mlieko je významným zdrojom výživných látok, minerálov a vitamínov.

18.05.2009 23:55
mlieko
Ilustračné foto
debata

Kravské mlieko patrí oddávna k základným potravinám ľudstva. Zástanci mliečnej výživy zdôrazňujú, že mlieko je dôležitým zdrojom bielkovín, vápnika (cca 1 200 mg na 1 liter), zinku, jódu, vitamínu A, B2 a B12, ako aj probiotických kultúr. Poukazujú tiež na to, že mliečny tuk je ľahko stráviteľný a mliečny cukor prispieva k regulácii funkcie čriev. Odporcovia mlieka poukazujú na fakt, že kravské mlieko nie je určené pre tráviaci trakt človeka, ale teľaťa a vedie k zahlieňovaniu organizmu a viacerým zdravotným problémom vrátane niektorých druhov rakoviny.

Americký lekár Henry G. Bieler, autor niekoľkých kníh o výžive, ktorý úspešne liečil svojich pacientov úpravou jedálneho lístka, sa o mlieku vyjadruje ako o takmer dokonalej potravine, ktorej dáva prívlastok „jednotlivá“ – mlieko sa podľa neho nemá kombinovať s inými potravinami a predovšetkým iným druhom bielkoviny (mäsom, rybami). Upozorňuje tiež, že mlieko nie je určené na hasenie smädu, pretože nie je nápoj. Prízvukuje, aby pri konzumácii mlieka boli opatrní ľudia s chorobami pečene. Za prínosné pre ľudský organizmus však považuje iba čerstvé mlieko, lebo „všetky pokusy mlieko konzervovať, viedli k zmenám a štiepeniu zložitých molekúl a tým k zníženiu jeho výživnej hodnoty“. Podľa Bielera je sušené, kondenzované, pasterizované a homogenizované mlieko veľmi vzdialené od pôvodnej podoby mlieka. „Pasterizované mlieko sa v črevách kazí, zatiaľ čo surové kvasí. Po piatich dňoch pri izbovej teplote je z pasterizovaného mlieka vo fľaši zapáchajúca hmota, ale čerstvé mlieko kvasí a dá sa jesť aj ako kyslé,“ píše Bieler vo svojej knihe V potravě je lék.

Kravské mlieko však nie je jedinou „mliečnou alternatívou“. Starí Rimania uprednostňovali kozie mlieko, ktoré bolo považované za „elixír krásy a dlhovekosti“. Kozie mlieko sa svojou výživnou hodnotou podobá kravskému mlieku, ale má iné zloženie a odporúča sa „vyskúšať“ aj ľuďom, ktorí majú na kravské mlieko alergiu. Vzhľadom na zásaditejší charakter a vyššiu neutralizačnú schopnosť je vhodné aj pre ľudí so žalúdkovými vredmi. Pravidelnej konzumácii kozieho mlieka sa pripisuje efekt zníženej nervozity, zmiernenia migrenóznych atakov, posilnenia imunity, podpory trávenia a zlepšenia stavu pokožky, pretože pôsobí pozitívne na obnovu buniek a chráni pred škodlivými vplyvmi prostredia.

Sladkasté ovčie mlieko s typickou vôňou obsahuje v porovnaní s kravským mliekom viac tukov a bielkovín, ale aj vápnika, zinku a fosforu. Vyznačuje sa vysokým podielom esenciálnych mastných kyselín, najmä n-3 mastných kyselín, ktoré chránia pred zápalmi a trombózou, a konjugovanej kyseliny linolovej (CLA), ktorá podporuje spaľovanie tukov a pomáha v boji proti rakovine a cukrovke.

Produkt, ktorému hovoríme sójové mlieko, vlastne nie je mliekom, ale pripomína ho farbou a používa sa ako náhrada mlieka. Vyrába sa zo sójových bôbôv a obsahuje dobre stráviteľné bielkoviny a lecitín, ktorý je dôležitý pre metabolizmus mozgových buniek, podporujúc pamäť, rýchlosť myslenia a celkovú mentálnu sviežosť. Sójové mlieko obsahuje iba malé množstvo vápnika, ale podieľa sa na znižovaní hladiny cholesterolu a posilňovaní imunity.

Mandľové mlieko je známe predovšetkým ako posilňujúci nápoj pre chorých a starších ľudí, dojčiace ženy a všetkých, ktorí potrebujú podporiť nervovú sústavu a vysporiadať sa so stresom. Je veľmi výživné, ľahko stráviteľné a hojí vnútorné zápaly.

Ryžové mlieko sa vyznačuje vysokou výživnou hodnotou a ľahkou stráviteľnosťou. Vyrába sa lisovaním celozrnnej ryže, takže obsahuje celý rad dôležitých minerálov, vitamínov a cennú vlákninu. Ryžové mlieko na rozdiel od kravského mlieka neobsahuje vápnik, ale ani cholesterol a možné alergény (laktózu a mliečnu bielkovinu kazeín). Ocenia ho nielen alergici a ľudia s bezlepkovou diétou, ale aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami.

Ovsené mlieko, ktoré pôsobí trochu vodnato, sa vyrába z ovsených vločiek. Obsahuje iba rastlinné tuky a nijaký cholesterol ani lepok. Má vyšší podiel balastných látok (rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny) a pokiaľ ide o zloženie sacharidov, obsahuje rezistentný škrob s nízkym glykemickým indexom, ktorý je navyše znižovaný prítomnosťou vlákniny; je teda vhodné pri diétnom stravovaní, ako aj prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Ovsené mlieko má vysoký obsah vitamínov skupiny B, ktoré prospievajú krvotvorbe a nervovému systému. Odporúča sa tiež ako prevencia proti zápche a podporný prostriedok pri odvykaní od rôznych závislostí (fajčenie, alkohol…).

debata chyba