Kvalita porciovaného čaju nie je horšia ako u sypaných čajov

Kvalita porcovaného čaju nie je horšia ako pri sypanom čaji, ktorý uprednostňuje väčšina znalcov.

26.01.2011 13:55
čaj lapačo Foto:
Sypané čaje a čaje porciované - aké sú medzi nimi rozdiely?
debata

Nová vedecká štúdia, ktorú v susednom Česku vykonala Veterinárna a farmaceutická univerzita v Brne, týmto vyvrátila ustálený názor milovníkov povzbudzujúceho nápoja. Tí tvrdili, že v čajových sáčkoch zväčša končia menej kvalitné šarže čajov všetkých druhov. Testy ukázali, že kvalita je porovnateľná. Výsledky mnohomesačných skúmaní zverejnil hovorca VFU Alexandr Průša.

Vedci skúmali štyridsať značiek ponúkaných na českom trhu. Výsledky u porciovaných a sypaných čajov sú podobné. „Z toho vyplýva, že sa sypané čaje vyrábajú z rovnakých a rovnako opracovaných lístkov ako čaje porciované. Už sa málokedy stretnete s tým, že by sa pridával napríklad čajový prach a podobne. Keďže sú čajové čiastočky menšie u porciovaných čajov, obsahové látky sa u nich uvoľňujú rýchlejšie,“ zhrnula Martina Ošťádalová z Ústavu vegetabilních potravín a rastlinnej produkcie VFU.

Výskumníci sa venovali tiež otázke správneho skladovania čaju. Zistili, že kvalita čaju priamo nezávisí od toho, či je uchovávaný na svetle alebo v tme, v sklenenej, papierovej alebo kovovej nádobe. Pritom čajovne niekedy čelia kritike za to, že majú čaj v sklenených nádobách.

„Ukázalo sa, že nie je veľký rozdiel, či čaj máte napríklad v papierovej krabici alebo v sklenenej nádobe. Kvalitu najviac ovplyvňuje najmä dĺžka skladovanie po prvom otvorení čaju,“ uviedla Ošťádalová.

Vedci skladovali vzorky čaju jeden rok v rozličných nádobách a za rozličných svetelných podmienok. Priebežne analyzovali vybrané látky. Najvyššie hodnoty kofeínu u všetkých čajov namerali pred začiatkom skladovania, už po polroku boli u všetkých čajov hodnoty kofeínu polovičné. Podobne dopadlo skúmanie čajových pigmentov, ktoré majú vplyv na farbu, aróma a chuť čaju. Absolútne najvyšší bol však u čiernych čajov z Kene a Číny. Výskum zisťoval tiež prítomnosť polyfenoloxidázy, čo je enzým, ktorý je dôležitý pre správnu fermentáciu čaju. V hotovom čaji by ho malo byť čo najmenej – spôsobuje nestabilitu čaju. Najviac tohto enzýmu obsahovali zelené a polozelené čaje, najmenej čierne čaje.

Čaju sa pripisuje blahodárny vplyv na zdravie človeka. Ide predovšetkým o antioxidačné a protizápalové účinky, úpravu črevnej mikroflóry a predchádzanie ochoreniam krvného obehu. Mnohé z týchto výskumov sú však len vo svojom počiatku, zatiaľ prebiehali na zvieratách a ich vplyv na človeka by malo potvrdiť ďalšie skúmanie.

debata chyba