Liečba včelím žihadlom: Pomáha vraj pri artritíde aj reumatizme

Kvôli včeliemu bodnutiu sa veľa ľudí, dokonca aj s obavou o život, ponáhľa do nemocnice. Na jednej pekingskej klinike ale pacienti na včelie žihadlá čakajú, aby im vrátili zdravie. Píše o tom agentúra Reuters.

24.03.2010 06:00
včela - žihadlo - hmyz - medonosná Foto:
Včely používané na liečbu sú kríženci talianskych jedincov, chovaných výhradne pre klinické účely.
debata

Liečba včelím bodnutím, ktorá spočíva v prikladaní živých včiel na určité miesta ľudského tela, je stará asi 3000 rokov. Od roku 2007 je dokonca v Číne schválená zákonom.

Proces je podobný akupunktúre, namiesto ihiel sa ale používajú včelie žihadlá. Včelí jed hrá kľúčovú úlohu, čínski lekári ho považujú za prírodný liek. Včely tak vlastne fungujú ako malé injekcie.

Včelia klinika Kchang Tchaj na severovýchode Pekingu prevádzkuje tradičnú čínsku medicínu. Miestni lekári hovoria, že včelia liečba sa osvedčila pri reumatizme, artritíde aj pri ďalších chorobách.

„Včelia terapia má zjavný účinok na pacientov s kostnými a kĺbovými ochoreniami,“ hovorí miestny doktor Wang Ťing. „Liečba stojí najmä na včelom jede, ktorý môže pomôcť krvnému obehu, zmenšuje zápal a tíši bolesť.“

Včely používané na liečbu sú kríženci talianskych jedincov, chovaných výhradne pre klinické účely. Ich žihadlá, ktoré obsahujú asi 0,3 miligramu jedu, sú vhodné na liečbu, tvrdia doktori.

K samotnej liečbe používajú lekári pinzety, ktorými včely prenesú jednu po druhej z úľu na patričné miesta tela pacienta. Včely inštinktívne bodnú svojho „nepriateľa“ a zomrú. Žihadlo sa nechá v rane niekoľko hodín, pacienti hovoria, že to zmenšuje bolesť.

Lekári, ktorí prechádzajú prísnym výcvikom, rozhodujú, ako dlho zostane žihadlo v tele pacienta a najmä koľko včiel má byť použitých. Jedno sedenie obnáša minimálne štyri bodnutia, niekedy však môže byť nasadená až stovka včiel.

Na kliniku prichádza priemerne 30 pacientov denne, cez víkendy ich tam postáva v radoch až päťdesiat. Podľa doktorov je liečba čím ďalej, tým obľúbenejšia, uvažujú preto o rozšírenie kliniky v budúcom roku.

Niektorí pacienti dokonca cestujú zo vzdialených oblastí Číny, aby podstúpili unikátnu liečbu. Cena okolo 120 juanov (13 eur) je navyše menšia ako pri väčšine bežných liečebných prostriedkov.

Chan Li-te, ktorý kvôli cukrovke trpí zápalom žíl, podstúpil liečbu už sedemkrát. Trvá na tom, že výsledky stoja za počiatočné nepohodlie. „Bolesť od poštipnutia prejde do popoludnia. Nohy sú potom ľahšie, nie sú opuchnuté a lepšie sa mi chodí.“

Lekári tvrdia, že 90 percent pacientov sa vylieči alebo cíti po liečbe úľavu. Napriek sprievodnej bolesti podstupujú niektorí pacienti kúru dlhé roky. Cchaj Šu-lan si necháva liečiť svoju artritídu už piaty rok. „Predtým som nemohla hýbať ramenami. S obliekaním mi niekto musel pomáhať. Hrozne to bolelo. Od tej doby, čo sa tu liečim, cítim sa ako normálny človek.“

debata chyba