Nebezpečné sú aj nedospelé kliešte, nemajú ani milimeter

Lepšie ako vyťahovať kliešťa z kože, je nedovoliť mu zahryznúť sa. Nakaziť človeka boreliózou alebo encefalitídou totiž môžu aj larvy a nymfy kliešťov.

27.07.2010 06:52
kliešť - kliešťová encefalitída Foto:
Teda nedospelé, veľmi malé jedince. Také sa z pokožky odstraňujú veľmi ťažko, človek ich raz - dva prehliadne. Nenasatá larva má v priemere len 0,8 milimetra a nymfa 1,2 milimetra.
debata

Teda nedospelé, veľmi malé jedince. Také sa z pokožky odstraňujú veľmi ťažko, človek ich raz – dva prehliadne. Nenasatá larva má v priemere len 0,8 milimetra a nymfa 1,2 milimetra.

Rizikovými miestami v prírode sú hlavne listnaté a zmiešané porasty, najmä ich okraje zarastené krovinami a bujnou vegetáciou. Vrátane krajov ciest, priehlbín v teréne a brehov vodných plôch. S výskytom kliešťov treba počítať i vo väčších parkoch a záhradách.

Ako sa kliešťom vyhnúť

• Dôležité je ísť do prírody v dlhých nohaviciach zo svetlej a hladkej látky. Na nej je totiž kliešťa dobre vidno. Nevhodné oblečenie je tmavé a s dlhším vlasom. Tam sa kliešť bez problémov zachytí a udrží.
• Repelent treba použiť aj na oblečenie – najmä na spodnú časť nôh – od kolien nadol. Pokiaľ je na prípravku uvedené dávkovanie a doba účinku na komáre, treba počítať s tým, že na kliešte bude účinnosť len polovičná.
• V teréne plnom kliešťov je nebezpečné sadať si na zem aj pri použití deky alebo inej podložky.
• Pri chôdzi je dobré raz za čas si prezrieť spodnú časť nohavíc a ak sa kliešť už prichytil, treba ho odstrániť.

Po návrate domov
Večer si treba poriadne prezrieť každý centimeter pokožky. Najčastejšie sa týmto krvilačným potvorám páči v podkolennej jamke, trieslach, podpazuší, za ušami, u detí vo vlasoch. „Kliešte sa však môžu prichytiť kdekoľvek aj na intímnych miestach. Preto je pri prehliadke dobré použiť zrkadlo, aby sa nezanedbalo ani jedno miesto. Osprchovanie a umytie špongiou nestačí,“ hovorí Milan Daniel zo Štátneho zdravotného ústavu v Prahe. Prehliadku treba podľa neho ráno zopakovať, pretože kliešť sa môže po tele pohybovať niekoľko hodín, kým sa prisaje.

Obe tieto prehliadky sú nevyhnutné pre skoré objavenie kliešťa – ešte pred tým, než sa naplno začne sýtiť krvou. V slinách kliešťa sú látky brzdiace zápalovú reakciu, svrbenie preto prichádza až po niekoľkých hodinách. Vtedy už môže byť človek nakazený.

Okrem toho sliny obsahujú aj zložku, ktorá vytvára okolo jeho sacieho ústrojenstva „cementový“ obal. Vo fáze sania je preto vytiahnutie kliešťa ťažšie, ako na začiatku tesne po prichytení, keď sa drží len mechanicky zúbkami.

Ak sa vám už kliešť zahryzol do tela, najskôr miesto vydezinfikujte. Pinzetou alebo aj látkovou vreckovkou ho treba vykývať zo strany na stranu. „Osvedčili sa i umelohmotné karty predávané špeciálne na tento účel. Majú zárezy podľa veľkosti – na larvy, nymfy i dospelé kliešte. Určite kliešťa nevytáčajte, nie je skrutka. Pri takomto pokuse mu vždy odtrhnete hlavu a tá spôsobí zápal,“ varuje Daniel. Keď sa vám ho podarí vybrať celého, miesto po ňom znova vydezinfikujte. Počas troch týždňov od prichytenia kliešťa sa treba vyvarovať telesnej námahy.

Ako zlikvidovať odstraneného kliešťa
Treba s ním zaobchádzať ako s potenciálne infekčným materiálom. Preto je nutné dať si pozor, aby pri jeho likvidácii nedošlo k infikovaniu rúk alebo predmetov naokolo. Kliešťa sa nesnažte rozpučiť, ale ho zabaľte do papiera a spáľte.
Kliešť, ktorý sa prichytil a začal sať, vyvolá vždy neveľké začervenanie – zhruba s priemerom päť centimetrov. Nezväčšuje sa, nejde ešte o príznak boreliózy. Ten sa objavuje po troch týždňoch od prisatia kliešťa. Červená škvrna sa zväčšuje a v strede bledne, sprevádza ju zvyčajne aj zvýšená teplota, únava. Vtedy treba čo najskôr vyhľadať lekára a informovať ho o kliešťovi.

debata chyba