Otrávený pangasius? Nie. Iba otravné výmysly

Ak ste ho ešte nedostali do svojej schránky, tak vám raz isto príde. E-mail popisujúci "nevídané svinstvá", ktoré obsahuje ryba pangasius. Má byť plná arzénu, polychlorovaných bifenylov, DDT a jeho metabolitov, ťažkých kovov, izomérov hexachlórocyklohexánu, či hexachlórbenzénu.

01.03.2010 12:36
pangasius, ryba, jedlo Foto:
Pangasius - ilustračné foto.
debata

V skutočnosti ide o výmysly a zlátaniny faktov vytrhnutých z kontextu. Pokojne nechajte kúpenú rybu v chladničke, bez obáv dojedzte načaté sústo. Pangasius, ktorého dostať na slovenskom trhu, je v úplnom poriadku. Garantujú to odborníci zo Slovenskej veterinárnej a potravinovej správy.

Autor poplašného e-mailu si povybral napríklad útržky z rýchleho výstražneho systému pre potraviny a krmivá z minulých rokov. Nevšimol si však, že pri každom náleze je poznámka „kontrola na hraniciach – vrátenie zásielky/likvidácia zásielky“. Všetky ryby, nie len z Vietnamu, ale aj z iných nečlenských krajín, sú pred aj po dovoze do Európskej únie viacnásobne úradne kontrolované. Systém kontroly Európskych spoločenstiev bráni, aby sa na spoločný trh dlhodobo dostávali akékoľvek potraviny živočíšneho pôvodu, pochádzajúce z pochybnej produkcie.

„Systém kontroly dovozu rýb, ale aj ostatných produktov živočíšneho pôvodu a živých zvierat, je v Európskom spoločenstve zosúladený a veľmi prísny,“ tvrdia veterinári vo svojej oficiálnej správe. Krajina, ktorá chce dovážať do EÚ sa dostane na zoznam povolených dovozcov až keď splní množstvo kritérií týkajúcich sa hygieny potravín, používania veterinárnych liekov (vrátane hormónov, ktoré sú v krajinách EÚ pre produkčné zvieratá zakázané), krmív, medikovaných krmív, a množstva ďalších.

Úradné kontroly sa tiež pravidelne vyberajú na prieskum priamo do krajiny, ktorá ryby dováža. Rovno na mieste sledujú prítomnosť chemikálií, ťažkých kovov, hormónov, veterinárnych liekov, hygieny produkcie, spracovania, výroby a manipulácie s rybami určenými na export do EÚ. Vo Vietname boli v posledných rokoch dve kontroly a nezistili nič pochybné.

Tretím prvkom systému ochrany v rámci EÚ sú veterinárne kontroly zásielok z tretích krajín na vonkajšej hranici. Dovezené zásielky rýb môžu do únie vstupovať len na určitých miestach. Všetky zásielky z takých krajín, ako je Vietnam, sa musia podrobiť dôkladnej kontrole vrátane odberu a analýzy vzoriek. Ak sa zistí, že tovar obsahuje nepovolené látky, pesticídy alebo iné nedovolené látky, celá zásielka sa vráti naspäť alebo sa zlikviduje ešte na hranici.

Na základe hlásení o nevyhovujúcich zásielkach sa do únie NEDOSTALO:

  • v roku 2005: 26 zásielok rýb pangasius z Vietnamu pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená, antimikrobiálne veterinárne lieky)
    • v roku 2006: 9 zásielok rýb pangasius z Vietnamu pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená, antimikrobiálne veterinárne lieky)
    • v roku 2007 už len 4 zásielky pre nálezy nepovolených látok (malachitová zelená, leukomalachitová zelená)
    • v roku 2008 len 1 zásielka ( pre nález rezíduí nepovoleného pesticídu) a pre porušenie chladiarenského reťazca a falšovanie zdravotného certifikátu bolo vrátených alebo zlikvidovaných na hraniciach 5 zásielok mrazených filiet z pangasia z Vietnamu

„Z toho možno vidieť, že je veľmi málo pravdepodobné, aby cez takýto komplexný a prísny systém kontroly prenikli zásielky rýb kontaminovaných ťažkými kovmi, pesticídmi alebo s rezíduami nepovolených látok a veterinárnych liekov z Vietnamu aj na náš trh, ktorý podlieha rovnakým pravidlám a predpisom, ako v ostatných členských štátoch EÚ a spoločnému ochrannému kontrolnému systému na vonkajšej hranici EÚ,“ tvrdia veterinári.

Okrem toho slovenskí inšpektori robia kontroly aj v obchodoch. V rokoch 2007 a 2008 bolo pri týchto úradných kontrolách v odobraných a vyšetrených 66 vzoriek rýb pochádzajúcich z Vietnamu, z toho bolo celkovo 48 vzoriek filiet z pangasia. V roku 2009 to bolo vyše 20 vzoriek pangasia z Vietnamu, vyšetrovaného na kadmium, olovo, ortuť, arzén, kongenéry PCB, zvyšky pesticídov, ako sú suma DDT alebo gama HCH, HCB, na nepovolené látky, ako sú malachitová zelená, leukomalachitová zelená, zvyšky veterinárnych liekov a melamínu. V žiadnej vyšetrenej vzorke na Slovensku sa zatiaľ nezistil nález, ktorý by vzbudzoval podozrenie, pokiaľ ide o bezpečnosť tejto ryby.

Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa

debata chyba