Pacienti najdlhšie čakajú na nový bedrový kĺb

Sivý zákal, kŕčové žily, operácie chrbtice či srdca sú najčastejšie zákroky, na ktoré si pacienti musia počkať v poradovníkoch. Najdlhšie sa čaká na výmenu bedrového kĺbu, v niektorých nemocniciach aj dlhšie ako rok.

19.05.2010 13:47
operácia - lekári - operačná sála - zákrok Foto:
debata

Jednotlivé čakacie lehoty závisia od lôžkovej aj personálnej kapacity nemocnice, kde majú pacienta operovať, a tiež od zdravotnej poisťovne, v ktorej je poistený. Poisťovne totiž majú na zákroky vyčlenený balík peňazí a keď ho nemocnica prekročí, musí operáciu presunúť na neskôr.

Podľa zistení Pravdy na výmenu bedrového kĺbu čakajú pacienti v trenčianskej fakultnej nemocnici jeden a pol roka, v banskobystrickej približne jeden rok a v košickej fakultnej nemocnici maximálne pol roka.
Napríklad na ortopedickej klinike v Martine v súčasnosti najrýchlejšie odoperujú poistencov Unionu – do troch mesiacov. „Najdlhšie čakajú pacienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne, približne osem až deväť mesiacov. Poistenci Dôvery čakajú na výmenu kĺbu pol roka,“ opísala hovorkyňa Martinskej fakultnej nemocnice Katarína Kapustová.

K najčastejším plánovaným zákrokom na očných klinikách patrí odstránenie sivého zákalu. Aj pri tejto operácii sú rozdiely medzi nemocnicami výrazné. „Denne operujeme desať až dvanásť pacientov, do týždňa je to približne 50 až 60 pacientov, takže veľmi rýchlo dokážeme naplniť požiadavky pacientov. Preto sú čakacie doby pomerne krátke, a to jeden až jeden a pol mesiaca,“ opísala Mária Molnárová, prednostka II. očnej kliniky v banskobystrickej fakultnej nemocnici. Na porovnanie, trenčianska nemocnica hlási na sivý zákal sedemmesačnú čakaciu lehotu.

Čakacie listiny vedú zdravotné poisťovne na základe návrhov z nemocníc. V súčasnosti majú v poradovníkoch približne 13-tisíc ľudí – najviac v Dôvere a vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

„Priemerná čakacia doba na plánované zákroky je 3 až 6 mesiacov. Najčastejšie ide o kardiovaskulárne zákroky, operácie sivého zákalu a tiež operácie bedrového kĺbu,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Balážová.
Plánovanú operáciu môže nemocnica posunúť na neskôr v prípade, ak sa vyskytne nový akútny prípad, ktorý musia operovať hneď. „Gynekologické operácie napríklad môže odsunúť zvýšený počet pôrodov. Väčšinou však ide o jeden-dva dni,“ priblížila hovorkyňa bratislavskej fakultnej nemocnice Rút Geržová.

Naopak, ak sa zdravotný stav naplánovaného pacienta zhorší a lekár posúdi, že potrebuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť, do nemocnice ho prijmú bez ďalšieho čakania ako akútny prípad. „Bez ohľadu na to, na ktorom mieste v čakacom zozname bol,“ poznamenala Radoslava Miklášová z Dôvery. Táto najväčšia súkromná poisťovňa používa na evidenciu pacientov program hospiCOM. Pomocou neho nemocnice denne nahlasujú hospitalizácie všetkých existujúcich diagnóz.

Podľa prieskumu Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Slováci vlani čakali na operácie dlhšie ako v roku 2008. Analytici v nemocniciach zisťovali, ako rýchlo by pacientovi poskytli mamografické vyšetrenie, operáciu bedrového kĺbu, sivého zákalu a koronarografiu, čiže röntgenové zobrazenie vencovitých ciev srdca. Priemerná čakacia lehota na mamografiu bola podľa prieskumu 36 dní, na operáciu sivého zákalu necelé tri mesiace, na koronarografiu viac ako štyri mesiace a na výmenu bedrového kĺbu až 484 dní.

Ako to funguje vo vybraných nemocniciach
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
- na výmenu kĺbu pacient čaká zhruba rok
- na operáciu kŕčových žíl približne 2 až 3 týždne, závisí aj od závažnosti diagnóz (prednosť má napríklad brušná aneuryzma alebo kritické ischémie)
- na operáciu sivého zákalu pacient čaká 1 až 1,5 mesiaca
Fakultná nemocnica Trenčín
- zákroky na gynekologickom oddelení do 3 týždňov
- priemerná čakacia lehota na chirurgickom oddelení (operácia kŕčových žíl, žlčníkov, hernií) je 1–1,5 mesiaca
- na ortopedickom oddelení: výmena kĺbov – 1,5 roka, artroskopie kĺbov – 3 mesiace
- na urologickom oddelení – 1 mesiac
- sivý zákal – 7 mesiacov
Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
- na výmenu bedrového kĺbu sa doteraz čakalo od pol do 2 a pol roka, na operáciu oka 3 mesiace. Od januára platí nová vyhláška, lehoty sa majú skrátiť
- zdravotný stav pacientov na čakacej listine stále prehodnocujú a zhoršenie neraz znamená aj prednostnú operáciu
- plánovanú operáciu môže posunúť na neskôr napríklad kvôli akútnej operácii iného pacienta, gynekologické zákroky môže odsunúť zvýšený počet pôrodov (väčšinou ide o 1–2 dni)
Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice
- čakacie lehoty sú rôzne, závisia od zdravotnej poisťovne
- napríklad na výmenu bedrového kĺbu aj na operáciu sivého zákalu čaká pacient od 2 mesiacov do pol roka
Martinská fakultná nemocnica
- na očnej klinike objednávajú pacientov so sivým zákalom do 2 mesiacov
- čakacia lehota na výmenu bedrového alebo kolenného kĺbu závisí od poisťovne pacienta. Poistencov Unionu odoperujú do 3 mesiacov, poistencov Dôvery do pol roka a poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne približne do 8–9 mesiacov
- na operáciu podnebných mandlí alebo nosohltanovej mandle čakajú pacienti 1–2 mesiace
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave
- priemerná čakacia lehota na operácie je 2 mesiace

debata chyba