Pečatenie zubov je prevenciou zubného kazu

O pečatení zubov sa zhovárame s MUDr. Vladimírou Kasajovou zo súkromnej zubnej ambulancie "vkDent" v Bratislave, ktorá sa okrem iného venuje aj detskej stomatológii.

17.09.2009 06:00
Vladimíra Kasajová Foto:
Zubná lekárka Vladimíra Kasajová pri práci.
debata

Pani doktorka, v akom veku odporúčate urobiť deťom prvé pečatenie zubov?
Ak pečatenie zubov odporučím, potom je to optimálne ihneď po prerezaní prvých stálych zubov, čiže okolo šiesteho roka veku. V prípade, že sa malému pacientovi zúbky kazia vo zvýšenej miere, prípadne rodičia chcú ,,poistiť" zdravie zubov svojich detí, robievame bežne pečatenie aj skôr – teda na mliečnych zuboch. Závisí to aj od spolupráce dieťaťa.

Na čo je vlastne dobré pečatenie zubov?
Pečatenie je veľmi účinnou prevenciou vzniku zubného kazu. Robí sa na zuboch, ktoré majú hlboké jamky a ryhy. V nich sa najlepšie darí baktériám v zubnom povlaku, pretože tieto ryhy sa ťažko čistia. Vieme, že baktérie po prísune cukrov, ktoré sú v každom jedle, produkujú kyseliny, ktoré zub rozožierajú, a tak vzniká zubný kaz. Úlohou pečatenia je vzduchotesne zaliať vyčistené a špeciálne upravené ryhy, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného povlaku. Povrch zuba sa tým stane plytkým a jednoduchšie ho možno vyčistiť. V prípade detí má pečatenie ešte ďalší pozitívny efekt – keďže ide o bezbolestný zákrok, neodchádzajú zo zubnej ambulancie so zlým zážitkom.

Ktoré plôšky zubov odporúčate pečatiť?
Najčastejšie sa pečatia žuvacie plôšky, kde sa nachádza najviac rýh. U mnohých pacientov sa však aj na bočných stenách zubov nachádzajú jamky – tzv. slepý otvor. Najčastejšie sa vyskytujú na lícnych plochách dolných šestiek a podnebných plochách horných šestiek. Aj tie je možné zapečatiť.

Ako dlho pečatenie vydrží?
Zhruba tri až päť rokov, závisí to od zhryzových podmienok, od druhu pečatidla, od hygienických a stravovacích návykov pacienta.

Kedy pečatenie neodporúčate? Je možné zapečatiť aj zub s kazom?
Ak je na zube kaz, vtedy pečatenie nerobím. Ak ide o malý kaz, môže sa urobiť tzv. extendované pečatenie, znamená to, že kaz vypreparujeme v celom rozsahu, zaplombujeme a zapečatíme len zvyšok zdravých rýh. Zapečatenie pokazeného zuba znamená poškodenie pacienta, pretože baktérie pod pečatidlom majú v anaeróbnom prostredí výborné podmienky na rozmnožovanie, takže kaz rastie a šíri sa pod pečatidlom ďalej. Vždy je preto potrebná správna diagnostika!

Robiť vo veku šesť, sedem rokov dieťaťu najprv pečatenie alebo fluoridáciu zubov? Aký postup je optimálny?
Vždy v závislosti od komplexného posúdenia stavu a spolupráce pacienta. Ak sú ryhy na zuboch plytké a ústna hygiena dostatočná, robím len preventívnu fluoridáciu bez pečatenia. Ak zuby pečatím, fluoridácia nasleduje hneď po pečatení.

Ako postupujete konkrétne vy pri pečatení zubov?
Prvoradá je diagnostika, čiže kontrola toho, či sú fisúry (ryhy na zuboch) naozaj zdravé. Kontrolujem to pomocou rtg zhryzových snímok, tzv. bitewingov, alebo prostredníctvom laserového vyšetrenia prístrojom Diagnodent. Nasleduje čistenie rýh, ja používam pieskovanie, airpolishing, ktoré považujem za účinnejšie ako rotačnú zubnú kefku. Následne miesto pečatenia sterilizujem ozónom, ktorý vďaka svojim baktericídnym účinkom zničí prítomné mikroorganizmy. Miesto pečatenia sa naleptá kyselinou a po nanesení pečatidla ešte sondou overím, či pod ním nie sú bubliny. Následne pečatidlo osvietim polymerizačnou lampou, aby stvrdlo.

Aké pečatidlá poznáme? Majú aj rôznu farebnosť?
Pečatidlá je možné deliť podľa rôznych kritérií. Jestvujú biele, priesvitné aj v rôznych odtieňoch farebnosti, aby ich bolo možné prispôsobiť farbe zubov. U detí odporúčam pre lepšiu kontrolu biele pečatidlá, pečatenie zubov však robievame aj dospelým pacientom, ktorým väčšmi záleží na estetike a uprednostňujú odtiene vo farbe svojich zubov. Jestvujú pečatidlá na báze kompozitných živíc (podobne ako klasická biela plomba), tie sa skôr používajú u dospelých a dobre spolupracujúcich pacientov, pretože práca s týmto materiálom vyžaduje mať v ústach maximálne suché pole. Sú však estetickejšie a dlhšie vydržia. Iné pečatidlá sú na báze skloionomérnych cementov. Tie dávam skôr menším deťom, nevyzerajú tak esteticky, ale sú nenáročné na potrebu suchého poľa v ústach. U detí je totiž ťažšie docieliť, aby pri práci zubného lekára v ústach nehýbali jazykom či nezatvárali ústa. Tieto cementy navyše uvoľňujú do zuba fluoridové ióny, tak ho chránia a zvyšujú jeho odolnosť.

Ako sa kontroluje trvanlivosť pečatidla? Dajú sa prípadné dierky či odpadnuté časti vidieť voľným okom rodiča?
Kontrastné pečatidlá sú dobre viditeľné aj laickým okom, človek si ľahko všimne, že niečo chýba. Celistvosť priesvitných pečatidiel treba kontrolovať pomocou sondy. Odborná kontrola pečatidla lekárom sa odporúča každého pol roka, napokon, mala by to byť aj frekvencia bežných preventívnych prehliadok v zubnej ambulancii bez ohľadu na to, či pacient pečatidlo má, alebo nie. V prípade potreby je možné pečatidlo ľahko doplniť.

debata chyba