Potia sa vám nohy? Ako tomu zabrániť...

Leto je obdobie, keď mnohých ľudí trápi nepríjemný problém - nadmerné potenie. A ďalšia skupina sa stretáva s inou nepríjemnosťou, a to potením nôh. Oba problémy možno riešiť, existuje viacero spôsobov, ako potenie obmedziť. A zaberajú aj domáce recepty starých mám.

19.07.2008 16:00
Gwyneth Paltrow Foto:
Proti poteniu nôh pomôžu aj kvalitné topánky.
debata

Na chodidle je rozmiestnených cca 90-tisíc potných žliaz,  prostredníctvom ktorých obe nohy vyprodukujú každý deň okolo 200 ml potu. V horúcich dňoch sa toto množstvo zvýši. Dôležité sú na udržiavanie telesnej teploty a odstránenie nečistôt.

Čo zaberie:

  • Noste kvalitné topánky, ktoré dovolia nohám dýchať.
  • Zožeňte si bavlnené ponožky alebo ponožky zo špeciálnych materiálov, napr. s výťažkom z aloe vera alebo nanočasticami striebra, ktoré dokážu vstrebávať pot, ničiť baktérie a znížiť zápach nôh. Pomáhajú tiež ako prevencia proti plesniam a ekzémom či pri eliminovaní pocitu studených nôh. V prípade nutnosti bavlnené ponožky počas dňa vymieňajte.
  • Noste naraz 2 páry bavlnených ponožiek, vrstva vzduchu medzi tkaninami zlepšuje ochladenie pokožky.
  • Po sprchovaní si nohy ošetrite krémom a použite  sprejový, gélový, púdrový alebo penový antiperspirant alebo dezodorant.
  • Používajte  špeciálne prípravky  s antibakteriálnym účinkom na potlačenie potenia a zápachu nôh.
  • Dajte si striedavý kúpeľ v studenej a teplej vode. Zmena teploty sťahuje cievy a znižuje vylučovanie potu. Nohy si môžete namáčať aj v kúpeli s trochou ľadu a citrónovou šťavou. Natrite ich alkoholom alebo alpou a vysušte. (Nie je vhodné pri cukrovke a pri  cievnych problémoch).
  • Robte si kúpele v odvare z dubovej kôry. Sťahuje ústie potných kanálikov a znižuje potivosť nôh.
  • V horúcich dňoch skúste spariť v 1,5 l vody 10 listov z vlašského orecha. Nechajte 10 minút lúhovať a nohy namáčajte do teplého odvaru na 15 minút.
  • Proti poteniu by mal zabrať aj kúpeľ v teplej vode s 3 kvapkami levanduľového oleja, príp. pasta z prášku do pečiva zmiešaná s vodou, ktorá sa nechá niekoľko minút pôsobiť na chodidlách a zmyje sa.

Nadmerné potenie
Je prirodzené potiť sa v horúčavách, pri telesnej námahe, zvýšenej telesnej teplote, pri nervozite či strachu. Ak sa však potíte bez toho, že by to ovplyvňovali uvedené faktory, trpíte hyperhydrózou. Nadmerné potenie, pri ktorom vypotíte približne 5 x viac potu, postihuje lokálne najmä čelo, dlane, podpazušie či chodidlá. Jeho príčinou môže byť depresia alebo zlá životospráva. Primárnu hyperhydrózu pravdepodobne zapríčiňuje nadpriemerné nervové dráždenie spolu s dedičnosťou. Sekundárnu môžu spustiť napr. niektoré lieky, dráždivé jedlá, alebo môže byť príznakom iného ochorenia. Hyperhydróza predstavuje nielen nepríjemný spoločenský a psychický, ale aj zdravotný problém, súvisiaci s nepretržite vlhkou pokožkou, náchylnou na bakteriálne a hubové infekcie. Ak trpíte nadmerným nočným i denným potením, vyhľadajte lekára.

Čo zaberie:

  • Pravidelné a opakované dodržiavanie telesnej hygieny, výmena bielizne
  • Používanie antiperspirantov
  • Špeciálny nemastný krém (Excipial deoForte), ktorý tlmí tvorbu potu a má antibakteriál­ne účinky
  • Medikamentózna liečba

    Injekčná aplikácia malého množstva botulotoxínu sa využíva najmä pri potení v oblasti podpazušia, dlaní a chodidiel. Jeho vplyvom potné žľazy obmedzujú svoju činnosť, dočasne zabraňuje prevodu vzruchov z nervových vlákien na potné žľazy. Vstrekuje sa tenkou ihlou tesne pod kožu. Účinok nastúpi zvyčajne po 2 – 3 dňoch a efekt trvá 6 – 12 mesiacov. Pretože na niektorých citlivých miestach, najmä na chodidlách, býva jeho aplikácia bolestivá, môže lekár použiť lokálnu anestéziu.

  • chirurgický zákrok
debata chyba