Pre mužov je maratón súťaž, pre ženy cesta cítiť sa dobre

Čo vedie ľudí k tomu, aby dobrovoľne podstupovali muky zvané maratón? Muži aj ženy majú na to rôzne dôvody. Táto otázka vŕtala v hlave vedcov z Birminghamskej univerzity. Vyspovedali preto 906 bežcov, ktorí sa prvý raz postavili na štart týchto bežeckých pretekov.

30.04.2010 06:46
maratón ilustračná Foto: ,
Maratón je beh do úplného vyčerpania. Aby ste ho zvládli, potrebujete nielen odborný tréning, ale aj vyrovnanú myseľ.
debata

Medzi najčastejšie uvádzanými dôvodmi bolo najmä dosiahnutie osobných cieľov, ako napríklad dokončiť preteky v určitom čase, snaha zlepšiť zdravotný stav či pozdvihnutie sebavedomia. Muži boli tí, čo častejšie udávali dosiahnutie určitého cieľa s pretekárskym podtónom – ako vysoko môžem skončiť?

Ženy častejšie svoje pohnútky vysvetľovali tým, že beh je pre nich relax, pomáha im prečistiť si hlavu, behajú kvôli dobrému pocitu, vyrovnanosti alebo kvôli postave.

„Tiež sme sa účastníkov pýtali, či sa plánujú zúčastniť na maratóne opäť. Asi 70 percent žien a 79 percent mužov nám povedalo, že majú v úmysle odbehnúť ďalší maratón v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov alebo o rok. A najčastejší dôvod? Znížiť svoj výsledný čas – uviedlo ho až 85 percent opýtaných mužov. Spomedzi žien tento dôvod uviedlo iba 79 percent,“ vysvetlila členka výskumného tímu Elizabeth Loughren. Medzi opytovanými bolo 507 žien a 399 mužov vo veku od 18 do 72 rokov.

Maratón je beh do úplného vyčerpania. Aby ste ho zvládli, potrebujete nielen odborný tréning, ale aj vyrovnanú myseľ, musíte vedieť, prečo bežíte. Musíte sa vedieť ovládať, nepoddať, vyrovnať sa so stresom a tlakom. Maratón bolí. Počas nekonečných kilometrov sa bežec hĺbi do seba, vedie dialóg s vlastným vnútrom. Ak si s ním nemá čo povedať, sústredí sa na únavu, ťažký dych, bolesť. Tým dáva šancu svojmu slabšiemu ja.

Trénovať na maratón bez rady odborníka je zlá cesta. Váš výkon bude stagnovať, neposuniete sa ďalej. Môžete nabehať tisícky kilometrov, ale na maratón to stačiť nemusí. Ak už nemáte možnosť spolupracovať s kvalifikovaným trénerom, oplatí sa aspoň naštudovať si odbornú literatúru. Zostaviť podľa nej tréningový plán, nájsť v nej odpovede na svoje otázky. Pre rekreačného bežca je vhodný približne 24 týždňový tréning.

Počas prvých štyroch týždňov tréningu je potrebné získať vytrvalostné kilometre. Ak máte v súčasnosti základ najmenej 24 km na týždeň a ste schopní odbehnúť 10 km bez problémov, môžete preskočiť prvé 4 týždne programu a začať až v 5. týždni. Tomu všetkému je nevyhnutné prispôsobiť stravu i pitný režim. V priebehu maratónu dochádza ku strate až štyroch litrov tekutín. Telo spolu s nimi stráca aj minerály, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu dôležité – sodík, draslík, vápnik, horčík.

A nezabúdajte aj na regeneráciu. Lebo ak jej popri tvrdom tréningu nevenujete pozornosť, riskujete preťaženie a pretrénovanosť. Dostaví sa celkové zoslabnutie, nespavosť, cez deň naopak ospalosť a poruchy srdcového rytmu. Pretrénovanie vzniká postupne a je trvalé. Popri výraznom znížení výkonnosti, dlhotrvajúcej únave, nechutenstve k jedlu sa objavuje aj odpor k športu. Akútna únava zmizne po dostatočnom spánku, preťaženie po dostatočnom spánku a zvoľnení športových aktivít, ale dostať sa z pretrénovania trvá niekoľko týždňov, mesiacov, v tých najťažších prípadoch nechuť k športovaniu neprejde vôbec.

debata chyba