Prečo bolia zápästia a lakte?

Takzvaný tenisový a golfový lakeť a "myší syndróm" vznikajú ako dôsledok nadmerného preťažovania svalov a šliach, čo vedie k bolestivým zápalom...

21.06.2009 22:16
tenisový lakeť - šľachy - úpony - bolesť
Prvou pomocou pri opuchu a bolestiach sú studené obklady, fixácia a aplikácia protizápalových mastí.
debata

Dlhodobé preťažovanie svalov a šliach rúk, ktoré je dôsledkom mnohonásobne opakovaných pohybov pri určitej činnosti alebo pretrvávajúceho svalového napätia, môže viesť k veľmi nepríjemnému, bolestivému zápalovému ochoreniu svalových úponov. Ide o nehnisavý zápal na mieste úponu svalov a šliach na kosť. Ak sú opakovaným mechanickým dráždením preťažované svaly – vystierače, ktoré sa upínajú na vonkajšej strane lakťa, hovoríme o tenisovom lakti, ak sú preťažované svaly – ohýbače, ktoré sa upínajú na vnútornej strane lakťa, hovoríme o golfovom lakti.

Bolestiam zápästia, ktoré môžu byť dôsledkom napríklad dlhotrvajúcej práce s počítačovou myšou, sa zvykne hovoriť aj „myší syndróm“. Ide o problém karpálneho (zápästného) tunela – kanála na mieste prechodu zápästia do dlane, ktorým prechádzajú šľachy, cievy a nervy. Ak v tomto pomerne malom priestore dôjde mechanickým dráždením a útlakom k zápalu, vzniká syndróm karpálneho tunela; ktorý sa prejavuje bolesťami v zápästí a prstoch s občasným pocitom slabosti až tŕpnutia prstov.

Platí, že čím viac je vykonávaný pohyb rukou únavný, monotónny, „odmietaný“ a človek vystresovaný, tým viac je svalstvo ruky stiahnuté a preťažené. „Ľudia, ktorí bývajú pod psychickým tlakom a reagujú kŕčovito, majú väčší sklon k úponovým problémom,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Jakubik, ortopéd prvej špecializovanej ortopedickej nemocnice Clinica Orthopedica v Bratislave. „Je to komplexná záležitosť. K ťažkostiam a bolestiam hornej končatiny prispieva rad faktorov – napätie svalstva, držanie tela, spôsob sedenia, pracovný rytmus, uvoľňovanie krčnej chrbtice a ruky cvičením, ako aj hygienické návyky týkajúce sa zmeny teplôt, napríklad v letnom období ide o nevhodné ochladzovanie, pri ktorom prúd studeného vzduchu spôsobuje svalové sťahy.“

Prvou pomocou pri úponových problémoch, teda opuchu a bolestiach, sú studené obklady (v prípade, že bolesť nemá chronický charakter, v opačnom prípade strácajú význam); ďalej je to fixácia pod úponom, aby si svalový úpon mohol oddýchnuť; a lokálna aplikácia voľne dostupných protizápalových mas­tí.

„Ako prvú v poradí odporúčam liečbu rehabilitáciou, pretože je to najmenej agresívna forma liečby. Svaly, ktoré sú pod napätím, sa dajú cvičebnými technikami pekne uvoľniť. Pri pretrvávajúcich problémoch je ďalšia liečba vecou diskusie. Každý lekár má svoju školu a svoje skúsenosti. Do úvahy prichádza elektroliečba, ultrazvuk, laser a ďalšie formy, škála je široká. Všetko snaženie je zamerané na uvoľnenie úponu a potlačenie zápalovej reakcie. Ak sa stav nezlepší, môžeme aplikovať obstreky, ktoré sú síce efektné, ale vhodné iba v krajných prípadoch, pretože majú viacero úskalí a môžu narobiť veľa škody,“ hovorí MUDr. Jakubík.

Ak už raz niekto nadobudol tenisový lakeť, napríklad hraním tenisu, a povie si, že prestane hrať tenis, nič tým nevyrieši. „Ten sval stále pracuje a stále sa namáha,“ upozorňuje MUDr. Jakubík. Definitívnym riešením úponových bolestí je operácia, pri ktorej sa sval upne na iné miesto a bolestivé miesto sa uvoľní. „Rozhoduje typ pacienta, jeho reakcia na liečbu a miera zaťažovania končatiny. Podotýkam, že ide o malý výkon, jednodňovú chirurgiu,“ dodáva MUDr. Jakubík.

Alternatívne a doplnkové formy liečby ako akupunktúra, akupresúra alebo enzýmová terapia (ktorá má význam predovšetkým pri infekčných zápaloch) nie sú zo strany ortopédov ani odmietané, ani kritizované, aj keď výsledky podľa nich nie sú presvedčivé. „Každá alternatívna liečba, ktorá nemá vedľajšie účinky, je dobrá. Takéto nastavenie má väčšina alternatívnych terapií, takže ak nepomôžu, nepoškodia. Záleží na pacientovi, ako sa rozhodne. Úlohu zohráva aj psychologický efekt. Ak má pacient pocit, že mu niečo pomáha, bolo by odo mňa nerozumné odhovárať ho od toho,“ myslí si MUDr. Jakubík.

Ako predchádzať úponovým problémom? „Ľudia by mali čo najviac športovať. Ak je svalstvo pevné a vytrénované, nemusí pracovať na maximum a dostávať sa do ‚krajných polôh‘,“ upozorňuje MUDr. Jakubík. „Predchádzať preťaženiu svalových úponov však pomáha iba pravidelná fyzická záťaž, to je veľmi dôležité. Víkendové športové aktivity – celý týždeň nič a cez víkend nadoraz – patria z hľadiska preťaženia k tomu najhoršiemu. Pre organizmus predstavujú obrovský stres. Pravidelným pohybom však telo spevnie, vyplavuje endorfíny a dochádza k celkovému telesnému uvoľneniu. Ideálom je rovnováha medzi dušou a telom – v duchu gréckej kalokaghatie. Tak ako robotník pracujúci na píle by mal čítať knihy, človek ‚od kníh‘ by mal pravidelne cvičiť.“

K základnej prevencii ochorenia svalových úponov rúk patrí:
– striedanie činností a pracovné prestávky
– správne držanie tela a uvoľňovanie krčnej chrbtice
– vyhýbanie sa prúdom chladného vzduchu
– uvoľňovacie cviky rúk (krčenie a vystieranie prstov, „vytriasanie“ rúk a krúživé pohyby rukami, dvíhanie rúk nad úroveň hlavy…)
– pri práci s myšou redukovať dráždenie zápästného tunela vyrovnávaním uhla sklonu dlane s podložkou a posúvaním klávesnice doľava, aby nedochádzalo k priveľkému vychýleniu ruky do strany.

//Podrobnejšie informácie prostredníctvom www.ortoped.sk.
//

debata chyba