Prítomnosť duly výrazne uľahčí priebeh pôrodu

Väčšina dúl má za sebou pôrod a skúsenosť s ním prevažne negatívny. To ich inšpiruje k tomu, aby niečo v tejto oblasti zmenili, pomohli iným. Dula Zuzana Ondrušeková však upozorňuje, že pôrodná skúsenosť, pravdaže, nie je pre prácu duly podmienkou.

26.12.2010 08:00
dula Zuzana Ondrušeková Foto:
Dula Zuzana Ondrušeková.
debata

Sú medzi nimi ženy, ktoré ešte nerodili a osobná negatívna skúsenosť vraj nie je hlavným motívom, ktoré ženy privádza k tomuto, podľa jej slov, „úžasnému poslaniu“. Čo sa týka jej osobných pôrodov, pohodové a bezproblémové nebolo ani jedno, ale… „Prácu duly som nikdy nevnímala ako možnosť na rehabilitáciu zážitkov súvisiacich s nimi,“ doplnila Ondrušeková. Priznala, že s myšlienkou pomôcť budúcim mamičkám sa začala pohrávať pred desiatimi rokmi, po svojom prvom pôrode. V tom čase mala veľa otázok, nejasností a pochybností a málo dostupných informácií a podpory. Len čo sa dozvedela o pôsobení dúl na Slovensku a vzdelávacom kurze (organizuje ho Občianske združenie Slovenské duly), ani chvíľu neváhala.

Medzinárodne používané slovo dula je už aj na Slovensku pomerne známe. Pochádza z gréčtiny a označuje ženu, ktorá poskytuje matke, prípadne aj jej partnerovi psychickú a fyzickú podporu pred a počas pôrodu a v šestonedelí. Keďže v súčasných slovenských podmienkach nie je práca duly súčasťou zdravotníckeho systému, nemožno hovoriť o profesii. Ak by mala Zuzana Ondrušeková úlohu duly zhrnúť do piatich slov, boli by to empatia, starostlivosť, láskavosť, primeranosť a nepretržitosť. Týmito „vlastnosťami“ musia byť totiž vyzbrojené duly, aby zodpovedne podporili ženy, privádzajúce dieťa na svet.

Ešte prednedávnom existovali na Slovensku nemocnice, v ktorých dostala matka na výber: dula alebo manžel pri pôrode. Nie obaja. Ako je to teraz? „Keďže naše služby nie sú súčasťou profesionálnej zdravotníckej starostlivosti, naša prítomnosť pri pôrodoch záleží od možností a organizácie práce v jednotlivých zariadeniach. V žilinskom regióne, kde pôsobíme dokopy tri duly, sme pred rokom úspešne nadviazali spoluprácu s nemocnicami v Martine, Žiline a v Čadci. S vedením pôrodníckych oddelení sme si tam dohodli pravidlá spolupráce. Matku tu môže pri pôrode sprevádzať manžel, dula, prípadne obaja. Všetko závisí od podmienok ako je počet rodičiek na sále, priestorové možnosti a v neposlednom rade aj zdravotný stav matky.“ Ondrušeková ešte upozornila, že za prítomnosť duly sa platí poplatok nemocnici, rovnako ako za každú inú sprevádzajúcu o­sobu.

Podľa Zuzany Ondrušekovej dula pri pôrode dopĺňa profesionálnu zdravotnícku starostlivosť a nepretržitú podporu počas celého pôrodu. Pokojne a obratne pomôže rodičke zvládnuť jednotlivé fázy pôrodu a vyrovnať sa s emocionálnymi stavmi. Pri pôrode je s matkou, reaguje na jej potreby, pomáha jej správne dýchať, povzbudzuje ju, navrhuje rôzne uvoľňovacie techniky, poskytuje ľudskú blízkosť a pohladenie, aby nepodľahla stresu. Jednoduchšie povedané, o matku bude postarané tak, aby jej pôrod prebehol hladko a bez komplikácií. V minulosti, keď matky rodili doma, bola takáto podpora bežnou súčasťou pôrodu. Presunom na „vysvietené pôrodné sály“ sa vytratila. Čo to spôsobilo? „Rodičky prípadne aj ich partneri sa cítia osamelejšie a pôrod je pre niektoré z nich psychicky náročnejší“, myslí si Zuzana Ondrušeková a na margo duly ešte uvádza, že jej prítomnosť pri pôrode v žiadnom prípade nemožno považovať za náhradu práce lekárov či pôrodných asistentiek.

Cena služby duly závisí od regiónu (inú sumu si vypýta dula v Bratislave, iný cenník má dula na východnom Slovensku) a takisto od „balíku služieb“. Zvyčajne ide o niekoľko predpôrodných stretnutí, približne od 30. týždňa tehotenstva. Sú zamerané na obavy a očakávania matky. Dula je tu na to, aby poskytla potrebné informácie, pomohla odbúrať strach a zvýšiť sebavedomie, prípadne poradiť pri dojčení. Súčasťou kontraktu je aj 24 hodinová telefonická pohotovosť dva týždne pred predpokladaným termínom pôrodu, a samozrejmá je prítomnosť duly počas celého pôrodu a asi dve hodiny po ňom. Dula môže navštíviť matku s bábätkom aj v období šestonedelia.

Manžel pri pôrode. Kedy áno a kedy radšej nie? Zuzana Ondrušeková: „Pôrod ako proces zrodenia nového života je intímna záležitosť. Preto úplne chápem, ak ho chce žena, v neosobnom nemocničnom prostredí, prežiť s partnerom. Ak je na túto úlohu pripravený, môže jej poskytnúť dôležitú emocionálnu i fyzickú pomoc. To však nevylučuje prítomnosť duly – ona im obom môže vo vypätých situáciách svojim emočne nezaťaženým prístupom poskytnúť potrebnú podporu.“ Zachovať objektvitu alebo pokoj v situácii, keď vidíme trpieť milovaného človeka, nie je jednoduché. Zuzana Ondrušeková preto radí: „Partneri by sa mal pred pôrodom pozhovárať a vyjasniť si, čo od toho očakávajú, čoho sa boja…“

Na záver vyslovila Zuzana Ondrušeková prianie: „Verím, že je len otázkou času, kedy budú naše služby zaradené do verejného zdravotníckeho systému a hradené poisťovňou, alebo budeme zamestnané priamo v pôrodniciach a naše služby ešte dostupnejšie.“

Zuzana Ondrušeková (38) pochádza zo Žiliny. Vyštudovala Pedagogickú fakultu UMB v Banskej Bystrici, odbor sociálna pedagogika. Minulý rok absolvovala vzdelávací kurz pre prácu duly (organizovalo ho združenie Slovenské duly). Je dvojnásobnou matkou a v súčasnosti sa venuje individálnej i skupinovej príprave budúcich mamičiek.

debata chyba