Schudnúť je najlepším liekom

"Nemôžem schudnúť," posťažovala sa nedávno jedna guľatá pani predavačka na trhovisku. "A to som dnes zjedla iba jediný langoš." Boli dve hodiny popoludní. "Ale čo už, veď my to máme v rodine. Už dávno som to vzdala," doložila s povzdychom.

15.01.2008 07:00
Obezita Foto:
Ilustračné foto
debata

Večer príde domov vyhladovaná ako vlčica a zje všetko, čo uvidí v chladničke či v špajzi. A keď potom vidí, že ručička na váhe sa stále viac tlačí doprava, už len bezradne pokrčí plecami. Je to paradox, ale kto chce schudnúť, musí jesť. Nie hocičo, ale PRAVIDELNE. Stresová obezita, ktorá je čoraz častejšou príčinou hromadenia nadbytočných kilogramov, totiž okrem iného súvisí s predpoludňajším hladovaním a príjmom väčšiny energie v druhej polovici dňa.

Na Slovensku je nás 1,5 až 2 milióny takých, čo so sebou nosíme prebytočné tukové závažia. Pol milióna je obéznych (s indexom telesnej hmotnosti vyšším ako 30) a 150-tisíc ľudí dokonca trpí ťažkou formou obezity so závažnými zdravotnými následkami. Obezita je doslova epidémiou dneška. Dôvod je prostý: Náš život je nepochybne omnoho pohodlnejší ako pred tisícami rokov, keď musel človek doslova bojovať o každý hlt. Dnes máme nadbytok potravy a chronický nedostatok pohybu. Lenže náš úsporný genotyp sa od toho obdobia veľmi nezmenil. Stále má sklony uskladňovať si energiu na horšie časy do zásoby. A táto schopnosť, ktorá nám kedysi zaručovala prežitie, nám dnes skracuje život.

Prehnané? Vôbec nie. Je nepochybné, že obezita vedie k rôznym chorobám, ktoré človeku uberajú z rokov, ktoré by mal prežiť. Obezita, najmä tá v oblasti brucha, čiže typu jablko, nielenže súvisí s výskytom cukrovky 2. typu a vysokého krvného tlaku, ale aj s nárastom výskytu rakoviny, a to eviduje málo ľudí. Veď si len uvedomme toto: 61 % obéznych má cukrovku, 17 % vysoký krvný tlak, 30 % žlčové kamene a tak by sa dalo pokračovať. So znížením hmotnosti o 5 –10 % klesá riziko rozvoja cukrovky až o 44 % a riziko vzniku a rozvoja nádorov o 35 %! A to sú výsledky veľkých štúdií, ktoré sa vo svete robili na obrovskom súbore 15-tisíc pacientov počas 12 rokov!

Odborníci sa zhodujú v tom, že schudnúť je lepší liek ako tie najkvalitnejšie medikamenty na cholesterol, cukrovku či vysoký krvný tlak.

Drastické diéty – len dočasné
„Keď hovoríme o tom, ako ľahko prichádzame k nadváhe, mnohí pacienti sa s obľubou vyhovárajú na genetiku. Ja odhadujem, že pomer vplyvu dedičnosti a našich vlastných zásluh je 50:50,“ tvrdí MUDr. Ivan Majerčák, prezident Ligy proti obezite SR. Dobre, pripusťme, že sklon k nadváhe je bezpochyby dedičný. Doc. PhDr. Ivica Gulášová, PhD., z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka napísala v Lekárskych listoch, že obezita u obidvoch rodičov je spojená s 80 % rizikom jej vzniku u detí, a ak ňou trpí len jeden rodič, riziko je nižšie o 40–50 %.

Nejde však ani tak o nejaký „gén obezity“, ale predovšetkým o rodinné zvyky týkajúce sa prípravy jedla, jeho príjmu z hľadiska jeho množstva či štruktúry potravín, vzťah k pohybu. Dedia sa teda najmä „naučené“ stravovacie návyky rodičov, (ne)láska k športu. „Prebytočné kilogramy potrebujeme riešiť zmenou stravy, pohybovej aktivity a psychického prístupu – nie vyhováraním sa na gény,“ podotýka MUDr. Majerčák, obezitológ, kardiológ a internista v jednom. Inými slovami: dedičný vplyv neznamená, že je nám súdené, aby sme boli tuční. Bez ohľadu na bacuľatosť v rodine, o našej hmotnosti napokon rozhodne to, akú výživu a fyzickú aktivitu si vyberieme!

Drastické diéty pri chudnutí nefungujú. Vlastne – fungujú vždy len dočasne. Uvedomme si, čo urobí naše telo pri radikálnych zásahoch ako nevyvážená strava alebo hladovanie. Vyhlási mimoriadny stav, prejde na úsporný režim. Látková premena sa spomalí a organizmus začne ukladať v podobe tukových zásob aj to, čo by za normálnych okolností neuložil. Keď sa diéta či hladovka skončí, nasleduje veľkolepý návrat k pôvodnej nadhmotnosti.

Deväť z desiatich ľudí, čo držia neprimerane prísne diéty, priberie v priebehu piatich rokov naspäť všetky zhodené kilogramy. Pri chudnutí a opätovnom priberaní, čiže známom jojo-efekte, programujeme svoje telo presne na to, čomu sa chceme vyhnúť – aby ukladalo tuk. Pri chudnutí potrebujeme, naopak, svoj bazálny metabolizmus, čiže množstvo energie, ktoré naše telo spáli v pokoji, zrýchliť nie spomaliť. A tomu pomáha rozloženie jedla na viacero malých dávok plus pohyb.

Analýza zloženia tela
Nadváhu či obezitu definujeme na základe tzv. indexu telesnej hmotnosti, ktorý má  anglickú skratku BMI (Body Mass Index). Vyráta sa tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíme druhou mocninou svojej výšky v metroch. Hodnota do 25 je v norme. „Pre 80 percent pacientov ide pri tomto výpočte o dôveryhodný údaj, o ktorý sa pri určovaní stupňa obezity dá oprieť,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák z Centra pre liečbu obezity v Košiciach. „Ak by sme však podľa tohto indexu hodnotili kulturistov, každý z nich by bol obézny, hoci nemajú v tele zvýšené množstvo tuku. A obezita sa definuje ako zvýšené množstvo tuku v organizme,“ dodáva odborník.

V certifikovaných centrách na liečbu obezity preto sledujú presnejšie údaje o tukových zásobách pacienta, ako je len jednoduché zmeranie obvodu pása a výpočet BMI. Majú prístroje, ktoré s pomocou ôsmich elektród na rôznych častiach tela za 90 sekúnd zmerajú zloženie tela (hmotnosť tukového tkaniva, vody, váhu svalov, kostí) a urobia výpočet úrovne bazálneho metabolizmu. Fungujú na princípe bioodporu – telom prechádza malé množstvo elektrického prúdu a inak ho vedie voda, svaly a inak tuk. Normy sú rozdielne pre mužov i pre ženy, pretože u žien tvorí tuk prirodzene vyššie percento z telesnej hmotnosti.  V tele muža už 25 % tuku znamená nadváhu, u ženy je to ešte v norme.

„Na princípe bioodporu fungujú aj ručné tukomery, ktoré uchopíte do oboch rúk, či tie, na ktoré sa postavíte ako na váhu. Lenže tie prvé vám zmerajú iba hornú časť tela a tie druhé zas len spodnú, takže výsledok môže byť dosť zavádzajúci,“ upozorňuje odborník. Ak by si teda ručným tukomerom zmerala tuk žena, ktorá má silné predovšetkým boky a stehná, čiže typickú ženskú obezitu v tvare hrušky, môže jej vyjsť pomerne optimistický výsledok.

„Výsledky o pomere svalov a tuku v organizme získané na špičkovom analyzátore v ambulancii nám môžu ukázať aj to, o čom sme už hovorili – že BMI môže byť občas zavádzajúci. Mám pacienta, ktorý ani nemá veľkú nadváhu, trošku zaoblené bruško, hraničný cukor v krvi, vyšší cholesterol, hodnoty kyseliny močovej,“ pokračuje MUDr. Majerčák. „Neveril vlastným očiam, keď sme na prístroji zistili, že v tele má navyše až 20 kg tuku. To bol silný argument, vďaka ktorému sa rozhodol, že so sebou musí niečo urobiť.“ Samozrejme, niektorých pacientov takáto „analýza tela“ poteší. Ivan Majerčák vo svojej knihe Diagnóza Obezita opisuje pacientku s hmotnosťou takmer 142 kíl, ktorá by podľa výpočtu BMI mala schudnúť až 75 kg, čo sa jej zdalo byť absolútne nereálne. Analyzátor však zistil, že má navyše „len“ 35 kg tuku. Do zhadzovania takého množstva už mala odvahu sa pustiť.

Test neznášanlivosti potravín
Jednou z noviniek v oblasti obezitológie je tzv. test intolerancie potravín, tzv. Alcat-test, aj keď ešte nepatrí ku štandardnej liečbe obezity. Ide o testovanie reakcie organizmu na 250 položiek, z toho 150 potravín. Robí sa z krvi. To, na čo test zistí alergickú reakciu, sa odporúča vynechať z jedálneho lístka. Zároveň pacient dostane zoznam odporúčaných potravín, ktoré sú preňho vhodné. Dostane vypracovaný rotačný diétny plán, ktorý mu pomôže zostaviť si pestrý jedálny lístok. „Tento test pôvodne vôbec nebol určený na liečbu obezity,“ podotýka MUDr. Majerčák. „Ako nečakaný pozitívny vedľajší účinok sa však ukázalo, že pacienti, ktorí dodržiavali rotačný diétny plán, schudli. Konzumácia pre telo nevhodných potravín totiž môže byť základom pre chronické zdravotné ťažkosti vrátane vzniku obezity. V súčasnosti sa odbery vykonávajú len v Bratislave a Košiciach, ale v prípade záujmu nad 10 pacientov je možné zabezpečiť odber aj v iných mestách SR.“

Obezita je diagnóza a s chorobou možno ísť do ambulancie lekára. Na Slovensku je hustá sieť obezitologických ambulancií, poradní, ktoré vedú endokrinológovia, internisti, gastroenteroló­govia, kardiológovia či praktickí lekári. Sú školení v programe znižovania telesnej hmotnosti, ktorého štyri základné piliere spočívajú vo výžive, fyzickej aktivite, zmene životného štýlu a podľa individuálnej potreby aj v liečbe liekmi. Farmakoterapia, čiže liečba liekmi, je indikovaná ako súčasť liečby obezity u všetkých pacientov s BMI nad 30, prípadne nad 27, ak majú pridružené najmenej dva rizikové faktory obezity, napr. vysoký krvný tlak. Lieky aj návštevy v obezitologických ambulanciách si však pacient hradí z vlastného vrecka. A treba si ešte uvedomiť jedno – lieky sú pri chudnutí len „barlička“, bez zníženia energetického príjmu a zvýšenia výdaja energie pohybom to nepôjde. Zákon zachovania energie sa, bohužiaľ, oklamať nedá.

Výpočet indexu telesnej hmotnosti (BMI)
BMI = váha (v kg)/výška (v m)2
Príklad: pacient s výškou 1,70 m a váhou 100 kg = 100/1,7 × 1,7 = 34,6 = obezita

Výsledky BMI

  • 18,5 – 24,9 hmotnosť je v zdravom rozmedzí
  • 25 – 29,9 nadváha, zvýšené zdravotné riziko
  • 30 – 39,9 obezita, vysoké zdravotné riziko
  • 40 a viac ťažká obezita spojená so závažnými zdravotnými problémami

Príklady zmien v životnom štýle

  • Zapisujte si (aspoň spočiatku) svoj jedálny lístok vrátane miesta a okolností konzumácie jedla.
  • Jedzte posediačky, pomaly, uvedomte si každý hlt, ktorý si dávate do úst.
  • Počas jedla nevykonávajte iné činnosti (čítanie, sledovanie tv), venujte sa konverzácii, počas ktorej jedlo na dve-tri minúty prerušujte.
  • Medzi dvoma hltmi položte príbor na tanier, jedlo konzumujte z menších tanierov.
  • Po dojedení neostávajte sedieť pri stole a ihneď odložte nedojedené zvyšky do chladničky, resp. tam, kde ich nebudete vidieť.
  • Raňajkujte! Jedzte 5–6-krát denne.
  • Nakupujte podľa zoznamu a nikdy nie hladní! Zásobte sa zdravými potravinami.
  • Odmeňujte sa za dosiahnuté úspechy.
  • Rizikové udalosti (sviatky, oslavy, recepcie) plánujte.
  • Prijímajte dostatok tekutín: 2 – 3 litre denne (hlad je prezlečený smäd!).
  • Venujte sa aspoň 3-krát do týždňa na 20 – 30 minút pohybu, pri ktorom sa spotíte, zároveň však pôjde o tempo, pri ktorom dokážete plynule rozprávať (tzv. aeróbna aktivita). Pri dlhodobom „len diétovaní“ strácate 75 % tuku, ale aj 25 % svalovej hmoty, ak pridáte cvičenie, prídete o 95 % tuku a 5 % svalovej hmoty!

Medicínske metódy chudnutia (môže ich indikovať len obezitológ)

Bandáž žalúdka – tento spôsob chudnutia je určený pre chorobne obéznych pacientov, ktorí už vyskúšali všetky metódy ako schudnúť. Žalúdok sa pri ňom obopne páskou, ktorá sa nazýva aj „švédska manžeta“ , čím sa v jeho hornej časti vytvorí vak s objemom 50 ml (niekedy aj menej). Žalúdok tak nadobudne tvar asymetrických presýpacích hodín, horná časť je funkčná, dolná, tá väčšia, akoby „spala“. Pacient má teda už po minimálnej porcii jedla pocit sýtosti. Bandáž žalúdka sa dnes vykonáva laparoskopicky. Priemer bandáže je možné meniť aj po operácii (zúžiť ju alebo rozšíriť podľa potrieb pacienta). Bandáž sa nevyberá, ostáva v žalúdku natrvalo s výnimkou prípadných komplikácií. Cena pre pacienta sa pohybuje okolo 60-tisíc Sk. Venujú sa jej napr. lekári: FN Bratislava – doc. J. Štencl, Banská Bystrica – Ľ. Marko, Bojnice – L. Babiak, Prešov – M. Mýtnik, nemocnica Košice-Šaca – P. Pažinka, Železničná nemocnica Košice – V. Medvecký.

Žalúdočný balón – aj tento spôsob chudnutia je určený pacientom s BMI viac ako 30, mladším ako 60 rokov, ktorí majú v poriadku interné predoperačné vyšetrenie. Ide o jemný silikónový balón, ktorý sa do žalúdka zavádza ešte nerozvinutý endoskopicky (cez ústa s pomocou sondy). Následne sa naplní fyziologickým roztokom, čo spôsobí, že pacient má pocit sýtosti. Po pol roku sa balón vyberie. Pacient platí zhruba 20-tisíc Sk. Zaškolení odborníci na www.siklienka.sk/bib.html

Hotové diétne programy

Easy Diet – diétny program vypracovaný profesionálmi, ktorý obsahuje 5 zdravých, vyvážených jedál na každý zo 6 dní v týždni. Každé tepelne upravené a hlboko zmrazené jedlo je označené nálepkou, pred konzumáciou ho stačí ohriať. Cena: 412 Sk/deň, infolinka 0918 417 110, www.easydiet.sk

Diet Plus – vytvorené v spolupráci s odborníkmi na výživu, nízkokalorické nutrične vyvážené hotové jedlá s nízkym glykemickým indexom, sú sterilizované, možno ich skladovať bežne pri izbovej teplote. Dva rady – Pro Line (redukcia hmotnosti) a Slim Line (mierna redukcia a udržanie hmotnosti). Možno ich nakúpiť online alebo v lekárňach a fitnescentrách. Cena: 72 – 98 Sk/jedlo, infolinka: 0911 940 820, www.dietplus.sk

Webové stránky o chudnutí
www.medicalgroup.sk, www.schudnihravo.sk, www.chudnete.sk, www.chudnutie-ako.sk, www.zdrave-chudnutie.skwww.schudnizdravo.sk

debata chyba