Skok do vody môže skončiť aj zlomeninou chrbtice

Mnohí mladí muži na invalidnom vozíku by vedeli rozprávať: ako bol bazén príliš plytký, ako bol pod hladinou hlbokého rybníka schovaný kameň alebo pozostatok stromu...

14.07.2009 14:42
skok do vody - bazén - relax
Ilustračné foto
debata

Zlomeniny chrbtice po skoku do vody patria k najnebezpečnejším letným úrazom. Lekári varujú, že „odvážneho“ skokana neochránia pred zranením ani ruky natiahnuté dopredu, pretože neudržia váhu prudko padajúceho tela. Udretím hlavy o dno sa poškodia krčné stavce a preruší miecha. Človek v podstate okamžite ochrnie. Zvyčajne už ani nemôže vyplávať na hladinu a utopí sa.

„Skok do vody šípkou vyzerá síce efektne, ale v prípade neznámej vodnej nádrže môže takéto gesto skončiť vážnym poranením chrbtice,“ povedal ČTK Luděk Prokop z neurochirur­gického oddelenia pražskej Nemocnice Na Homolke. Mnoho mladých mužov, ktorí sú na invalidnom vozíku, by podľa neho vedelo rozprávať: ako bol bazén príliš plytký, ako bol pod hladinou inak hlbokého rybníka schovaný kameň alebo pozostatok kedysi rastúceho stromu.

Poranenia krčnej chrbtice, ktoré si spôsobujú predovšetkým muži pri skokoch do vody, patria podľa Luďka Prokopa k tým najnebezpečnejším, pretože na úrovni štvrtého krčného stavca vychádza z miechy bránicový nerv, ktorým je riadené brušné dýchanie. Ľudia, ktorí si porania miechu v tejto oblasti, prestanú dýchať v dôsledku ochrnutia medzirebrových svalov a bránice. Zachrániť ich môže iba okamžitá pomoc – do piatich minút musia byť napojení na dýchací prístroj, inak zomierajú.

Podľa prednostu neurochirurgického oddelenia Nemocnice Liberec Petra Suchomela by sa ľudia nemali báť pomôcť človeku s týmto zranením iba preto, že by mu mohli viac ublížiť. „Treba zistiť, či človek dýcha a či mu funguje srdce. To je priorita a v tej chvíli nie je podstatné, či má poranenú chrbticu alebo nie, pretože ak nebude žiť, poranenie chrbtice je druhotné,“ vysvetlil. Avšak v prípade, že je zranený človek pri vedomí, bolí ho chrbtica a môže hýbať končatinami, je treba zvýšiť opatrnosť – skokan bude mať poranenú chrbticu, ale nemá porušenú miechu. Pri nevhodnej manipulácii s chrbticou by sa mohla poraniť aj miecha a človek ochrnie.

Opravu miechy kmeňovými bunkami vidí Petr Suchomel ako metódu budúcnosti. „V súčasnej dobe veda ešte nie je tak ďaleko, aby sme to mohli pacientom ponúknuť a očakávať zlepšenie,“ upozornil.

debata chyba