Strácate svoj vlasový porast? Čo s tým?

Strate vlasov sa odborne hovorí alopécia a trápi obe pohlavia. Viac sa týka mužov, ktorí plešatenie najčastejšie zdedia. Nadmernú stratu vlasov však môžu spôsobiť viaceré ochorenia aj užívanie niektorých liekov. Odborníci zdôrazňujú, že nijaký prípravok neobnoví vlasový porast, ak už došlo k zániku vlasových vačkov, z ktorých vlas vyrastá. Problém treba riešiť v okamihu, keď si človek všimne, že mu vlasy rednú.

21.04.2008 14:01
vlas - krása - tvár - žena - kozmetika Foto:
Nezdravé a vypadávajúce vlasy dokážu človeku poriadne strpčiť život.
debata

Príčinu vypadávania vlasov treba vždy hľadať v tzv. vlasovom vačku, z ktorého vlas vyrastá. Viditeľná časť vlasu, tzv. vlasový stvol, je v skutočnosti len časťou vlasu, ktorá vystupuje z pokožky a je biologicky mŕtva. ,,Ak však chceme obmedziť zvýšené vypadávanie vlasov, musíme v skutočnosti pôsobiť na vlasový vačok,“ zdôrazňuje primárka MUDr. Eva Rasochová z Ambulancie pre ochorenia vlasov a akné FNsP v Bratislave-Starom Meste.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov – či už u mužov alebo u žien – je účinok hormónov. Mužské pohlavné hormóny spôsobujú najčastejší, dedičný typ plešatenia u mužov, ktorý sa začína tvorbou kútov a neskôr vzniká ložisko bez vlasov na temene, pričom výsledkom je zostávajúci pruh vlasov okolo hlavy v tvare podkovy. Mužský typ plešatenia môže postihnúť aj ženy, najmä v menopauze alebo po odstránení vaječníkov, keď sa stráca ochranný účinok ženského pohlavného hormónu estrogénu, u nich však vždy zostávajú zachované vlasy v oblasti čela a vlasy na temene sa len preriedia. Dôležité je vedieť, že mužský typ plešatenia, nazývaný aj androgenetická alopécia či genetické vypadávanie vlasov, nie je chorobou! Je to výsledok pôsobenia pohlavných hormónov, dedičnosti a veku. Genetické vypadávanie vlasov sa dá len spomaliť, načas stabilizovať. Skôr či neskôr je však väčšia či menšia plešina nevyhnutnosťou.

Rovnomerné a ohraničené plešatenie
Na základe miesta výskytu môže byť strata vlasov rovnomerná a ohraničená. Rovnomerná strata vlasov typicky postihuje ženy po pôrode, môže sa objaviť po závažných infekčných ochoreniach, ťažkých úrazoch, operáciách, drastických diétach či ako následok užívania niektorých liekov (napr. chemoterapie), pri hormonálnych poruchách a podobne. „Takáto strata vlasov býva zvyčajne dočasná,“ vysvetľuje MUDr. Rasochová. „Tehotné ženy napríklad mávajú vysokú hladinu estrogénu, ktorý spôsobí, že dôjde akoby k zmrazeniu fázy vypadávania vlasov. Po pôrode odrazu žena stráca zdanlivo veľké množstvo vlasov, ale je to preto, že jej v krátkom čase vypadnú aj vlasy, ktoré jej nevypadli počas gravidity.“

Ohraničená strata vlasov znamená, že na hlave vznikajú ložiská bez vlasov. Príčinou môžu byť zápaly a infekcie, poruchy funkcie štítnej žľazy, opakovaný tlak či ťah v rámci nevhodných účesov, kozmetických zásahov či mechanických poškodení. Dôvodom môže byť aj psychická porucha trichotilománia, keď si pacienti vytrhávajú vlasy, chlpy a obočie. Okrúhle lysé ložiská vznikajú aj pri ochorení, ktoré sa nazýva alopecia areata, a spôsobujú ho autoimunitné poruchy.

„Ak padanie vlasov spôsobuje nejaká známa choroba, je potrebné predovšetkým  liečiť základné ochorenie,“ zdôrazňuje odborníčka. Trichotilománia patrí do rúk psychiatra, hyperandrogénny stav, ochorenie z nadbytku mužských pohlavných hormónov u žien rieši gynekológ a endokrinológ, na trhu je antikoncepcia (napr. Diane-35, Belara, Jeanine), ale aj iné liečivá s významným antiandrogénnym účinkom. Ochorenie alopecia areata patrí do rúk kožného lekára, ktorý môže predpísať prípravky na vtieranie do pokožky alebo fototerapiu UVA lúčmi, ktorá sa robí len od septembra do mája. Poruchy štítnej žľazy zas rieši endokrinológ. A tak by sa dalo pokračovať.

Čo je trichogram
Treba zdôrazniť, že vypadávanie vlasov je do istej miery normálne. Denne prirodzene strácame 50 až 150 vlasov. Časť vlasov na našej hlave sa nachádza vo fáze rastu, druhá vo fáze vypadávania. Ich percentuálny pomer by mal byť približne 85 ku 15. O zvýšenej strate vlasov môžeme hovoriť vtedy, ak podiel vlasov vo fáze vypadávania prekročí hranicu 15 percent. Dá sa to zistiť s pomocou tzv. trichogramu. Pacient príde na piaty deň po umytí vlasov a lekár mu z rôznych častí hlavy vytrhne niekoľko vlasov aj s korienkami a pozrie ich pod mikroskopom. V ňom uvidí podiel vlasov v tej-ktorej fáze, či sú rozstrapkané, oslabené alebo rozštiepené, veľa sa dokonca dozvie aj o jeho pigmentácii – slabá signalizuje, že majiteľ vlasu skoro ošedivie, hoci o tom ešte nevie. Dôležitý je aj tvar vlasového korienka.

Spoločne s padaním vlasov sa skracuje aj fáza ich rastu. Vlas je postupne čoraz tenší, pretože dochádza k jeho rýchlejšej výmene. Vlasový vačok, z ktorého vyrastá, sa tak neustále zmenšuje, tuhne až napokon zanikne. Po zániku je už zbytočné čokoľvek zachraňovať, pretože z takého miesta už vlas nikdy nevyrastie. Nádejou je jedine vlasová autotransplantácia. Toto chirurgické riešenie využíva skutočnosť, že vlasové vačky na zátylku nie sú ovplyvňované mužskými pohlavnými hormónmi a ostávajú aj mužom, ktorí majú na vrchole hlavy lysinu. A tak sa s pomocou rôznych techník ,,presádzajú“ na nezarastené miesta. Je to však finančne veľmi náročná metóda.

Ktoré prípravky účinkujú?
Na trhu je veľmi veľa prípravkov na podporu rastu a udržanie hustoty vlasov, mnohé firmy na tom postavili svoj biznis. Treba rozoznávať, kedy ide o liečivá a kedy o doplnky výživy a kozmetické výrobky. Nie všetky totiž majú klinicky overenú účinnosť.
Z liečebných prípravkov kožní lekári odporúčajú najčastejšie voľnopredajné roztoky proti padaniu vlasov, ktoré sa lokálne vtierajú do pokožky hlavy. Ide o účinnú látku minoxidil v dvoch rôznych silách a prípravkoch (Neocapil, Regaine), ktorá bola pôvodne vyvinutá na liečbu vysokého krvného tlaku. Spomalenie vypadávania vlasov bolo pozorované ako vedľajší efekt. Je vhodný pre mužov i ženy, najmä v prípade tzv. mužského typu plešatenia.

Ešte donedávna bola na našom trhu aj účinná látka fluridil (Eucapil), ktorá sa tiež používala na liečbu geneticky podmieneného plešivenia mužov i žien. Na lekársky predpis je roztok s obsahom hormónov, účinná látka prednisolon (Alpicort), ktorá sa používa na mužské a ložiskové (kruhovité) plešivenie mužov i žien. V kombinácii s estradiolom (Alpicort F) ho môžu užívať jedine ženy.

Veľké očakávania spôsobil príchod účinnej látky finasterid v tabletách (Propecia), ktorý bol svojho času tiež na predpis. Pôvodne bola táto látka určená na liečbu ochorenia prostaty, ale zistilo sa, že v nižších dávkach (1 mg v osemhrannej tablete) funguje preventívne proti vypadávaniu vlasov. Po veľkej kampani však svoje urobila skutočnosť, že prípravok funguje len vtedy, ak sa užíva denne a doživotne, pričom mesačná dávka stála takmer 3-tisíc Sk. Dnes ho dostať kúpiť jedine v zahraničí.
Okrem už spomínanej fototerapie, ktorej sa hovorí aj PUVA terapia, pretože ide o ožarovanie UVA lúčmi, pričom P v názve je psoralen, látka zvyšujúca citlivosť na žiarenie (pacient sa ňou buď natrie, alebo ju užije vo forme tabliet), jestvujú ďalšie fyzikálne možnosti liečby padania vlasov v podobe lasera, tekutého dusíka či snehu alebo oxidu uhličitého. Všetky patria do rúk skúseného lekára.

Z podporných prostriedkov sa proti padaniu vlasov používajú rôzne potravinové doplnky (kapsuly, tablety) alebo kozmetické výrobky (šampóny, toniká, vlasové aktivátory, pantenol v pene), ktoré zvonka i zvnútra podporujú výživu, zdravý rast vlasov a zastavujú ich vypadávanie. Ak sa už rozhodnete pre dermatokozmetiku, kupujte radšej takú, ktorá sa predáva v lekárňach.
V prípade, že liečba vypadávania vlasov nie je možná, alebo je neúspešná, zdravotná poisťovňa poskytuje príspevok na parochňu vo výške 1 000 Sk. Parochňu môže predpísať onkológ alebo kožný lekár.

Viete, že…?

  • vlasy rastú najviac medzi 16. až 46. rokom?
  • na hlave máme asi 150-tisíc vlasových vačkov?
  • vlas vyrastá šikmo z pokožky hlavy a upína sa k nemu sval, preto sa nám vlasy môžu zježiť?
  • fáza rastu vlasov trvá 2 – 8 rokov a vekom sa skracuje?
  • fáza vypadávania vlasov trvá 2 – 3 mesiace?
  • keď je vlas vo fáze vypadávania, na dne vlasového vačku sa už tvorí nový vlas?
  • dedičné plešatenie nemá na svedomí priveľa testosterónu, ale zdedená citlivosť vlasových cibuliek na tento mužský pohlavný hormón?
  • genetické vypadávanie vlasov môžeme zdediť od oboch rodičov, dokonca sa môže dediť z matky na syna?
  • plešatenie nespôsobuje časté umývanie hlavy, pretože vtedy strácame len vlasy, ktoré by vypadli aj tak?
  • farbenie, trvalá, melír či žehlenie vlasov síce poškodzuje ich kvalitu, ale nespôsobuje ich chorobné vypadávanie?
  • krátky účes reálne nemá vplyv na padanie vlasov, len navonok pôsobí hustejšie?

3 vlasové cykly
1. fáza rastu – priemerne trvá 2 – 8 rokov a normálne sa v nej nachádza až 85 % vlasov na hlave.
2. prechodná fáza – vlasový vačok prestáva produkovať bunky, skracuje sa a vystupuje na povrch vlasovej pokožky. Táto fáza trvá 2 až 3 týždne.
3. fáza vypadávania vlasov – priemerne trvá 2 – 3 mesiace.

3 hlavné charakteristiky vypadávania vlasov
1. genetika – muži aj ženy môžu mať vypadávanie vlasov geneticky podmienené, čiže dedičné. Najčastejšie ide o tzv. mužský typ vypadávania vlasov, pričom gény zodpovedné za plešatenie môžu pochádzať od oboch rodičov a dediť sa dokonca do kríža – z otca na dcéru a z matky na syna.
2. pohlavie – muži trpia vypadávaním vlasov častejšie, pretože tento proces je podmienený hormonálne. Príliv mužských pohlavných hormónov, ktoré sa premieňajú na tzv. dihydrotestosterón (DHT), má tendenciu skracovať životný cyklus vlasu. Korienok vlasu sa tak vyčerpáva, vlasy vyrastajú stále jemnejšie a pomaly ich ubúda. Ženy sú s výnimkou hormonálnych porúch, stresu a psychologických šokov tohto javu ušetrené, a to vďaka estrogénu (ženskému pohlavnému hormónu), ktorý ich chráni pred účinkami mužských androgénov vyskytujúcich sa v malom množstve aj v ženskom organizme. Po menopauze (náhly pokles estrogénov) však aj u žien môže nastúpiť trvalejšia rozptýlená forma plešatenia.
3. miesto výskytu – pri tzv. mužskom type vypadávania vlasov nie sú všetky vlasové vačky zasiahnuté rovnako, na niektorých miestach, napr. na temene u mužov, nezanikajú. Najčastejšie bývajú zasiahnuté v oblasti nad čelom (tvorba kútov) a na temene hlavy, pričom vzniká tzv. veniec vlasov. Ženám aj pri dedične podmienenom vypadávaní vlasov ostáva zachovaná tzv. implantačná línia (vlasy na čele) a vlasy na temene sa im len preriedia.

debata chyba