Švihadlo roztápa tukové vankúše ako beh, ale je šetrnejšie

Ak hľadáte účinný prostriedok na chudnutie bez toho, aby ste museli vystrčiť nos do sychravého počasia, vyskúšajte švihadlo.

01.11.2009 12:18
debata

Táto „detská zábavka“ dokáže divy. Podobne ako pravidelný beh, aj švihadlo páli kalórie, spevňuje telo a zlepšuje kondíciu. Modeluje brucho, ramená, lýtka i stehná – je to najlacnejšie fitko na svete. A je ku kĺbom šetrnejšie ako jogging.

Dopady na zem sú totiž miernejšie, a ak sa typy skokov pravidelne striedajú, predpoklad zranenia je minimálny. Najlepšie je skákať len tak vysoko, aby ste preskočili švihadlo. Čiže nesnažiť sa dostať kolená až pod bradu, ale naopak – vyskakovať čo najmenej. A ak nebudete skákať v papučiach, ale v kvalitných teniskách, riziko sa vytráca úplne.

Začať je najmenej

Ak sa na to dáte, najťažší bude pre vás prvý týždeň. Až tak, že vás môže odradiť. Nedajte sa. Uboleným nohám sa nevyhnete, ale s každým ďalším preskákaným dňom si na túto aktivitu telo viac a viac navykne. Až sa preň preskoky stanú prirodzenými. Začať treba zľahka. Stanoviť si nenáročný cieľ – napríklad zvládnuť dvesto preskokov v kuse. Ob deň číslo zvýšiť na tristo, štyristo. A takto sa postupne prepracujete k trom tisíckam – čo je zhruba polhodina skákania.

Aby sa dostavili výsledky, skákať treba aspoň tri razy za týždeň. Pravidelnosť je dobrá aj preto, lebo ak si dáte dlhšiu pauzu, ťažšie sa opäť naštartujete. Ak máte zlý deň a naozaj nevládzete, lepšie ako všetko „zabaliť“, je skákať v sériách. Teda napríklad desať sérií po dvesto. Počas minútových prestávok si svaly oddýchnu. Tento spôsob je vhodný aj v prípade, že svaly a kĺby nie sú celkom fit.

Vydržať je problém

Keďže skákanie je monotónne, mnoho ľudí prestane rýchlo baviť. Prekabátiť unudený rozum sa dá napríklad tým, že sa dostanete do „tranzu“. Tým, že pohľad zafixujete na jeden bod, najlepšie vo výške očí, nastavíte si svoj rytmus skákania a nebudete riešiť nič, len počítať preskoky. Pomôže vám to vydržať skákať aj trištvrte hodinu a navyše si hlava oddýchne od všetkých pracovných, či súkromných starostí.

Spaľovanie tukov je najlepšie pri pulze zhruba 120 až 130 úderov za minútu. Spestriť sa dá striedaním skokov – znožmo, striedavo, na jednej nohe, či dvojskoky. Na záver treba svaly ponaťahovať strečingom, aby boli pripravené na ďalší tréning.

Intenzita skákania
mierna: 30 – 60 preskokov za minútu
stredná: 60 – 120 preskokov
vysoká: 120 – 180 preskokov

Aké švihadlo si vybrať

Na nylonové švihadlá z hračkárstva zabudnite. Sú príliš ľahké, kvôli čomu sa pomaly točia a nedá sa cez ne dobre skákať. Lepšie sú  klasické „laná“. Sú ťažšie, rýchlo sa točia. Ich nevýhodou však je, že ľahko unavia ramená. Najlepšou voľbou sú plastové švihadlá. Sú ľahké a rýchle zároveň.

Švihadlo si prispôsobte svojej výške. Postavte sa nohou na jeho stred – ideálna dĺžka je taká, keď lakeť zviera pravý uhol. Pri skákaní by sa malo zeme len ľahko dotknúť. Ak na ňu nedočiahne, je prikrátke, ak sa po nej šúcha, je dlhé.

debata chyba