Telo sa dokáže brániť. Ale potrebuje k tomu vitamín D

Vitamín D je dôležitý pri aktivovaní ľudskej obranyschopnosti a jeho nízka hladina môže znamenať, že ochranný druh bielych krviniek, známy ako T – lymfocyty, alebo tiež T bunky, nedokáže bojovať proti infekcii, uviedli vedci v nedeľu.

12.03.2010 15:00
Losos - vajíčko - paradajky - špargľa - vitamín... Foto:
Väčšinu vitamínu D si vytvára samo telo, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Tiež sa nachádza vo vajíčkach alebo lososovi.
debata

Približne polovica svetovej populácie má nižšie ako optimálne hodnoty vitamínu D v tele. Objav dánskych vedcov by mohol preto pomôcť v boji proti infekčným ochoreniam a epidémiám, a tiež by mohol byť osobitne užitočný pri vyvíjaní nových vakcín.
Vedci zistili, že bunky imunitného systému – T bunky – potrebujú vitamín D, aby sa mohli aktivovať.

Keď však uvedený vitamín v krvi chýba, ostávajú nečinné a nedokážu identifikovať možnú hrozbu infekcie alebo patogénov. „Keď je T bunka vystavená cudziemu patogénu, aktivuje signálne zariadenie alebo "anténu“ známu ako receptor pre vitamín D, s pomocou ktorej ho hľadá," uviedol vedúci štúdie Carsten Geisler z Kodanskej univerzity. „Znamená to teda, že T bunky vitamín D potrebujú, inak sa ich aktivácia zastaví,“ dodal.

Vedci už dlhý čas vedeli, že vitamín D je dôležitý pri absorpcii vápnika a tiež poznali spojenie medzi hladinou vitamínu a ochoreniami ako rakovina či skleróza multiplex. „Neuvedomovali sme si však, ako dôležitý je vitamín D pre samotné aktivovanie imunitného systému,“ uviedol Geisler v štúdii v časopise Nature Immunology. Väčšinu vitamínu D si vytvára samo telo, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Tiež sa nachádza vo vajíčkach, lososoch či makrelách a môže sa užívať aj ako doplnok stravy.

Takmer polovica svetovej populácie má nižšiu hladinu vitamínu D ako je optimálne a vedci tvrdia, že problém sa neustále zhoršuje, pretože ľudia trávia viac času v uzavretých priestoroch.

debata chyba