Tetovanie čiernou henou zaváňa problémami

Ukázať na odhalenom tele originálnu okrasu zatúži v lete mnoho mladých ľudí. Tí menej smelí si to často vyskúšajú počas dovolenky aspoň henou - farbivom, ktoré neostáva na koži natrvalo a má prírodný charakter. Lenže niekedy takýto suvenír začne spôsobovať muky. A to vtedy, keď je do heny zamiešaná chemikália, aby malo tetovanie čiernu farbu. A tá spôsobuje veľké bolestivé pľuzgiere až vredy.

20.03.2010 07:00
debata
Dočasné tetovanie henou môže mať rôzne následky. Foto: ÚVZ SR
Hena, pľuzgiere, tetovanie Dočasné tetovanie henou môže mať rôzne následky.

Hena, Lawsonia inermis je 2 až 6 metrov vysoký krík alebo malý strom, ktorý rastie v horúcom a suchom podnebí. Má pôvod v tropických a subtropických oblastiach Severnej Afriky, na Strednom východe a v Južnej Ázii. Rastlina obsahuje červeno-oranžové farbivo, ktoré sa tvorí hlavne v listoch a jeho červená farba je viditeľná v centrálnej žilnatine mladých listov. Farbivo má schopnosť reagovať s bielkovinami.

Listy heny sa zbierajú, sušia a melú. Prírodná farba heny má škálu od zelenohnedej po tmavohnedú farbu. Prášok sa zmieša so stredne silným kyslým roztokom a nanáša sa na pokožku. Zmes reaguje s keratínom pokožky a mení sa na oranžovo-hnedú farbu.

Na dosiahnutie tmavšej farby sa hena zmiešava s látkami prírodného charakteru ako sú esenciálne oleje – levanduľa, tea tree, eukalyprus, kardamón, citrón.

Zmes heny s parafenylén­diamínom (PPD), farbivom, ktoré sa používa vo farbách na vlasy, však už má od prírodnej ďaleko. Black henna tetovanie, také časté v letnom dovolenkovom období, vážne poškodzuje zdravie.

PPD môže najmä u citlivých ľudí spôsobiť rôzne alergické reakcie, ktorých symptómy sa prejavia okamžite alebo až na 12 dní. Ide o začervenanie, svrbenie, pálenie pokožky, vznik tmavých škvŕn, pľuzgierov alebo trvalých pigmentových zmien pokožky a jaziev. Reakcie organizmu na tieto látky môžu byť ohraničené miestom aplikácie, alebo sa prejavia na väčšej ploche, ba dokonca na celom tele. Môžu byť také silné, že si vyžadujú lekárske ošetrenie, až hospitalizáciu.

Ak sa i napriek varovaniu rozhodnete pre dočasné tetovanie, potom:
- Skontrolujte farbu aplikovanej zmesi. Ak bude čierna, tmavohnedá alebo sivá – ide o „black“ henu.
- Pred aplikáciou sa spýtajte na výslednú farbu obrázku. Ak bude čierna – ide o „black“ henu.
- Spýtajte sa za aký čas sa koža zafarbí a ako dlho na nej obrázok zostane. Pri odpovedi za hodinu až dve a ak zostane asi dva týždne, ide o „black“ henu.
- Požiadajte pouličného umelca, aby vám predložil zoznam zložiek použitých na výrobu farby. Ak dotyčný nevie o zložení poskytnúť žiadnu informáciu alebo povie, že zloženie je výrobným tajomstvom, je potrebné sa takémuto výrobku radšej vyhnúť.

Zdroj: ÚVZ SR

debata chyba