S herpesom je to pod psa, no dá sa vôbec vyliečiť?

Bianka Stuppacherová, PRAVDA | 25.08.2008 08:00
ústa - dych - zuby - úsmev Foto:
Herpesy trápia mnohých z nás,
Slovo pes má tá diagnóza ešte aj v názve. Lebo keď sa vyhodí, najmä na viditeľnom mieste, ako je pera či nos, človek pod psa nielen vyzerá, ale podobne sa aj cíti. Herpes, vlastne vírus, ktorý ho spôsobuje, vnikne do nášho tela obyčajne už v detskom veku a neskôr o sebe dáva v rôznych intervaloch vedieť. Dá sa ho zbaviť?

Herpetické vírusy patria v našej populácii ku najrozšírenejším. Sú zodpovedné za široké spektrum chorôb, pričom najčastejším a najrozšírenejším je herpes na pere, resp. tvári, ktorý nazývame aj opar alebo „horúčka“. Tento chorobný prejav bol opísaný už v prvom storočí nášho letopočtu, aj keď v tom čase netušili, že ide o vírus prežívajúci v našom organizme.

Herpetický vírus typu 1 alebo aj tzv. herpes simplex vnikne do organizmu obyčajne ešte v detskom veku, najčastejšie v období medzi prvým až piatym rokom života. Táto prvotná infekcia sa buď neprejaví nijako, alebo dôjde k tomu, že dieťa má horúčku, je mrzuté, v ústach sa mu vyhádžu afty, zväčšia sa mu lymfatické uzliny na krku. To je prvotná nákaza,  primoinfekcia. Viacerí však vôbec netušíme, kedy sme ju vlastne prekonali. Ostatné infekcie sa už nazývajú reaktivácie. Potvorský vírus totiž doživotne zostáva v organizme v akejsi spiacej podobe. Pomalé množenie ho udržiava pri živote v špecifických nervových bunkách. Pri vhodnom podnete sa rýchlosť jeho množenia znásobí, a to sa prejaví vznikom pľuzgierikov najčastejšie na pere. Sú ľudia, ktorí ho mávajú stále na tom istom mieste, napr. v jamke medzi perou a nosom.

Liečiť áno, odstrániť nie
Aktiváciu vírusu spôsobuje oslabenie organizmu. Častým spúšťačom je stres, nedostatok vitamínov, nadmerné slnenie na dovolenke, u žien menštruácia. Typické pálenie a svrbenie pred objavením sa pľuzgiera spôsobuje zvýšená vnímavosť nervových zakončení pri aktivizovaní sa vírusu. Pľuzgieriky, ktoré sa vyhodia, sa postupne nafúknu, plnia sa tekutinou, neskôr sa zakalia, prasknú, ranka mokvá a hojí sa chrastou. V tomto štádiu je postihnutý človek veľmi infekčný! Infekcia sa šíri priamym kontaktom, ako napr. bozkom, ale aj kvapôčkovou infekciou, prostredníctvom kýchania a kašľania, nepriamo uterákmi, používaním spoločných pohárov či príborov.
Smutné je to, že nijaká zázračná liečba, s pomocou ktorej sa oparu zbavíte raz a navždy, nejestvuje.

Prevencia spočíva len v posilňovaní imunitného systému organizmu, napriek tomu však mávajú herpesy aj športovci a ľudia, čo sa zdravo stravujú. Ak sú naozaj veľmi časté, môže imunológ predpísať prípravok na posilnenie imunity, samozrejme, mnohé z nich – s betaglukánom či echinaceou – sú dostupné v lekárňach aj v podobe doplnkov výživy. Veľkým hitom v tejto oblasti je teraz aj aminokyselina lyzín s výrazným antivírusovým účinkom, ktorá sa dá tiež zakúpiť v kapsliach. Samotný opar, resp. jeho prejav, pľuzgierik, sa kedysi liečil len vysušovaním, napr. tekutým púdrom, alkoholom a na tejto báze fungujú aj ľudové recepty typu, že na opar „funguje“ zubná pasta atď.

Dnes už jestvujú tzv. virostatiká, a to nielen v tabletách určené na závažné prejavy herpetických infekcií (napr. pásový opar), ale v miestnych prípravkoch, ako sú krémy či gély. Dôležité je vedieť, že virostatiká tiež nevedú k odstráneniu vírusu z tela, ale len k jeho „uspaniu“ v bunkách. Svojou účinnou látkou zabraňujú množeniu vírusu, takže priamo zasahujú do jeho životného cyklu. Dôležité je však začať s liečbou už pri prvých príznakoch oparu, ako je šteklenie či pálenie na pere –  pri včasnom natieraní sa pľuzgier nemusí vôbec vyhodiť. Ak sa infekcie na perách nevyskytujú častejšie ako štyrikrát do roka, takáto liečba podľa odborníkov úplne postačuje.

Od virostatík po liečebnú kozmetiku
Medzi známe účinné látky-virostatiká patrí acyklovir v prípravkoch Zovirax alebo Herpesin, penciklovir vo Vectavire, tromantadín v géli Viru-Merz. Ceny malých 2 g balení určených na peru sa pohybujú od 100 do 300 Sk, pri niektorých sú v predaji aj 5 g balenia. Medzi voľnopredajné liečivo patrí aj Mundisal, 8 g balenie gélu, účinná látka však nepatrí medzi antivirotiká, ale medzi stomatologické prípravky, ktoré potláčajú bolesť, pôsobia protizápalovo a potláčajú mikroorganizmy v ústnej dutine (skôr baktérie a huby). Kožné tonikum Herpík zas vychádza z ľudovej medicíny, ktorá odporúča potierať opar strúčikom cesnaku. Obsahuje v troch rôznych koncentráciách cesnakový extrakt. Oparstop masť (5 g) zas výťažky hadieho jedu (konkrétne ploskohlavca vodného).

Thermas Herpes krém (6 g) patrí medzi liečebnú minerálnu kozmetiku. V lekárňach dostať kúpiť aj náplasti na opary Compeed, v balení ich je 15 ks potrebných na vyliečenie jedného výsevu a stoja približne 300 Sk. Neobsahujú však účinnú látku v podobe liečiva, ale absorpčnú zložku na liečbu rán. Výhodou je, že na náplasť možno naniesť mejkap alebo rúž a škaredý opar tak diskrétne prekryť.
Pri ťažkých kožných prejavoch herpesu, komplikovanom hojení, krvácaní či horúčkach lieči herpes infektológ, dermatológ alebo imunológ. Ak vás však nekomplikovaný herpes v podobe oparu „prepadne“ len občas, nedajte sa, prípravkov je k dispozícii dosť.

Druhy herpetických vírusov

Typ 1 – herpes simplex, známy opar, najčastejšie sa vyhodí na pere, resp. tvári, môže sa však preniesť aj na genitálie pri kontakte ústami v čase aktívnej infekcie
Typ 2 – genitálny herpes, ktorý sa prejavuje ako vyrážky na pohlavných orgánoch, môže sa však „vyhodiť“ aj na pere, keď sa tam prenesie ústnymi sexuálnymi praktikami
Typ 3 – spôsobuje ovčie kiahne (varicella), bežné detské ochorenie. U dospelých sa však môže aktivovať v podobe tzv. pásového oparu (herpes zoster), ktorý spôsobuje nepríjemnú neuralgickú bolesť (zapáli sa nerv)
Typ 4 – spôsobuje infekčnú mononukleózu, zápal hrdla a mandlí, „na ktorý nezaberajú antibiotiká“, opuch lymfatických uzlín až poškodenie pečene
Typ 5 – nazýva sa cytomegalovírus (CMV), ktorý je najnebezpečnejší u pacientov po transplantácii, dramatické prejavy môže mať u ľudí chorých na leukémiu a iné onkologické ochorenie
Typ 6 – vyvoláva erythema subitum, jednodňové horúčkovité ochorenie s vyrážkou, keďže mnoho pacientov v tom čase dostane antibiotiká, vyrážka sa často považuje za „alergiu na antibiotiká“
Typ 7 – vyvoláva pomerne časté detské horúčkovité ochorenie s drobnými vyrážkami podobnými krupičke nazývané roseola infantum
Typ 8 – spolupodieľa sa na ochorení nazývanom Kaposiho sarkóm, nádor vychádzajúci z krvných ciev známy najmä u pacientov s AIDS