Voda, ktorá najlepšie uhasí smäd

V horúcom lete smädí. Moderný človek má poruke množstvo nápojov, ktorými možno uhasí smäd.

29.07.2010 09:00
minerálka - pitný režim - dievča - slnko -... Foto:
debata

Prírodné minerálne a pramenité vody sa pili vždy a nedávna vlna horúčav ešte viac zvýšila ich predaj. Už dávno nie sú v ponuke len klasické čisté minerálky, ale aj dômyselne ochutené prírodné vody.

Predávajú sa dobre, pretože v povedomí spotrebiteľa stále rezonuje, že ide o prírodný produkt. Zároveň mu výrobcovia šikovne prostredníctvom mohutných reklamných kampaní sľubujú nie obyčajné uhasenie smädu. Nápoje obohacujú o celé spektrum ovocných a najnovšie bylinkových chutí a aróm, dopĺňajú o vitamíny či dokonca niektoré minerály. Na svete sú „sofistikované“ inteligentné nápoje, tzv. funkčné vody.

Aké sú? Lekári sa na mnohé z ochutených vôd pozerajú kriticky, najmä ak obsahujú zvýšené množstvá cukru. Ale obyvateľstvu chutia, pretože vychladené bublinkové (jemne či viac sýtené) sladkokyslé nápoje vyvolávajú po vypití pocit sviežosti. Vidno to aj na odbyte.

„Pokiaľ ide o pomer čistých prírodných minerálnych a pramenitých vôd k ochuteným, na Slovensku sa konzumuje stále viac ochutených vôd,“ potvrdzuje trend v pití vôd výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálok Lucia Tomišová. Ľudia dnes podľa Tomišovej viac ako v minulosti vyhľadávajú rôzne novinky. Také, ktoré im okrem uhasenia smädu ponúknu aj niečo navyše.

A tak sa na svete objavili oné funkčné vody. Bylinkové napríklad vznikajú zmiešaním litra nízkominerali­zovanej pramenitej vody so 10 miligramami čistého bylinného extraktu. Medovka, púpava, šalvia, šípka, lipa či dokonca gaštan, to všetko je súčasť takejto vody.

Ide o módu či trvalý trend využívajúci obrovský záujem obyvateľstva o výživu a pitie založené na prírodných produktoch? Nepochybne o jedno aj druhé. Celkom určite tu dôležitú rolu zohráva aj cieľavedomé marketingové opracovávanie vedomia spotrebiteľa. Kto by nechcel byť „in“ a ešte aj zdravý? Alebo naopak? Najmä zdravý a ešte aj spoločensky v kurze? Lenže v skutočnosti nič nie je také jednoduché a jednoznačné.

Ani čisté minerálne vody totiž lekári neodporúčajú piť trvale. Sú, ako sa zhodujú odborníci, len súčasťou liečebnej kúry. „A pokiaľ ide o ochutené minerálne vody, nemali by byť základom pitného režimu, ale len jeho doplnkom. Síce príjemným, ale len doplnkom,“ prízvukuje Iveta Trusková, hlavná odborníčka pre hygienu výživy hlavného hygienika Slovenskej republiky.

Aj v čase najväčších horúčav, keď sa človek veľmi potí a stále ho smädí, treba piť s rozumom. Prečo, to ukazuje aj náš test najznámejších ochutených slovenských a českých minerálok.  

Rozhovor s lekárom naznačí, ako si v súlade s naším zdravotným stavom vybrať správnu vodu.

debata chyba