Za nekrčivé oblečenie sa platí ekzémom

Svrbí vás "celý človek" a neviete z čoho? Možno za to môže vaše oblečenie.

13.01.2010 07:00
alergická reakcia - jazva - ekzém - škrabanec Foto:
Oblečenie môže vyvolať nepríjemnú alergickú reakciu.
debata

Aj keď textil dnes vyvoláva menej ekzémov ako kedysi, stále sa nájdu citliví ľudia, ktorí neznesú farbivá a iné chemikálie prítomné v odeve.

To, že kontaktný ekzém vyvolaný textíliami nie je dnes už častý, môže podľa lekárky Elišky Dastychovej z Prvej dermatovenero­logickej kliniky Fakultnej nemocnice u sv. Anny v Brne súvisieť predovšetkým so zdokonaľovaním technológie výroby a úpravy tkanín. Ekzémy v minulosti vyvolávalo oblečenie s nekrčivou úpravou, ktorú mali zaručiť močovinoformal­dehydové a melaminformal­dehydové živice. Prejavy na koži spôsoboval uvoľňovaný formaldehyd alebo celá molekula živice.

„V súčasnosti sa na dosiahnutie nekrčivosti používajú hlavne cyklické deriváty močoviny, ktoré formaldehyd uvoľňujú v menšom množstve a ekzémy spôsobujú zriedka,“ hovorí doktorka Dastychová.

Samotné textilné vlákna podľa nej k ekzémom zvyčajne nevedú, s výnimkou nylonu 6. Pacientom s atopickým ekzémom však môžu zhoršiť priebeh ochorenia. Týka sa to najmä vlny, polyesteru a akrylátov. Naopak – vhodná je pre týchto ľudí bavlna.

Ak lekár neodhalí alergén včas, ekzém sa môže rozšíriť na celé telo. Urýchliť to môže zvýšené potenie, trenie látky o telo a zvyšky pracích prostriedkov v textíliách. Pri precitlivenosti pochádzajúcej z dlhých nohavíc býva najviac postihnutá koža okolo členkov, lýtok, ale postihnuté môžu byť aj ruky, ak je človek zvyknutý dávať si ich do vreciek. Pri citlivosti na látku košele alebo šiat býva postihnutý najmä chrbát, podpazušie, oblasť na krku a ramenách. Agresívna látka v pančuchách sa zas najviac prejaví v jamke za kolenom, na spodku nôh a na prstoch. Výrazne však môže byť postihnutá aj oblasť okolo pása.

Oblečenie dnes vyvoláva ekzém zhruba piatim ľuďom z tisícky, častejšie ženám ako mužom. Môže za to spodná bielizeň, do ktorej sa pridávajú spomínané chemikálie.

Nielen syntetické látky na nekrčivosť, ale aj farbivá textílií môžu u citlivejších ľudí vyvolať ekzém. Hlavne disperzné farby v polyesteroch a akrylátoch sú agresívne, na farbenie prírodných vláken sa nepoužívajú. Najsilnejšie alergény sú azofarby a antrachinonové farby. Pretože komponenty používané pri výrobe azofarbív sa dajú ľahko kombinovať, zahrňuje ich paleta veľkú stupnicu odtieňov od žltých až po čierne – teda až niekoľko tisíc farbív.

Disperzná oranž 3 a žlť 3 sú podľa doktorky Dastychovej najčastejšie zodpovedné za kontaktný ekzém vyvolaný pančuchami. Disperzná modrá 3, červeň 3 a zeleň 3 zas vyvolávajú ekzémy pri nosení uniforiem. Európska komisia už tieto farby v látkach zakazuje používať, ohrození tak najviac ostávajú tí ľudia, ktorí nakupujú oblečenie na trhoviskách, kde množstvo tovaru nespĺňa dané normy.

debata chyba