Zázračné filtre na vodu - biznis s polopravdou

Voda z vodovodu je to najhoršie, čo môžete piť. Zhruba v tomto duchu presviedčajú ľudí obchodníci s filtračným systémom fungujúcim na princípe reverznej osmózy. Priamo u vás doma preženú vodu cez svoj filtračný prístroj a ukážu vám zelenú žaburinu, ktorú vraj pijete.

25.05.2010 12:36
voda, kvapka, piť, pitný režim Foto:
Pitie demineralizovanej vody vedie k poruchám metabolizmu minerálnych látok, tvrdia odborníci.
debata

Väčšina ľudí zhíkne od hrôzy a už už ťahá peniaze z vrecka, že si ten zázrak kúpi. Veď predsa nechce umrieť v štyridsiatke na všetky choroby sveta, ktoré môže spôsobiť takáto odporná brečka. Lenže… Vec sa má inak.

Obchodníci argumentujú tým, že voda z vodovodu je plná anorganických minerálov, baktérií a vírusov, dusičnanov a dusitanov, ťažkých kovov, pesticídov a herbicídov. To všetko podľa nich spôsobuje množstvo chorôb, zanáša telo usadeninami, spôsobuje obličkové a žlčové kamene, artritídu, či dnu. Neuznávajú dokonca ani balenú vodu z obchodu, tiež ju považujú za škodlivú.

Jediné správne riešenie je podľa nich len reverzná osmóza, ktorá zbaví vodu úplne všetkých nadbytočných látok, okrem molekúl vody. Hygienici však tvrdia, že nie voda z vodovodu, ale práve demineralizovaná voda po reverznej osmóze je škodlivá. A nehovoria to len slovenskí hygienici, ale aj odborníci z Národného referenčného centra pre pitnú vodu v Štátnom zdravotnom ústave v Prahe.

„Na základe doterajších skúseností s používanými filtračnými zariadeniami, podloženými výsledkami laboratórnych vyšetrení, orgány na ochranu zdravia odporúčajú spotrebiteľom zvážiť, či je naozaj nevyhnutné filter používať,“ odkazuje Úrad vrejného zdravotníctva. Bezplatný rozbor pitnej vody robia všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Reverzná osmóza je razantná metóda úpravy vody, ktorá produkuje demineralizovanú vodu – zbavenú všetkých biologicky významných minerálnych látok, ktorých prísun do organizmu pitnou vodou je nenahraditeľný. „Z toho dôvodu nemá už charakter pitnej vody a nie je vhodná pre trvalú spotrebu. Na základe vedeckých poznatkov bolo zistené, že pitie demineralizovanej vody vedie k poruchám metabolizmu minerálnych látok, k poruchám metabolizmu vody v tele, k odvápňovaniu kostí a ku zvýšenému riziku úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby,“ varuje úrad.

Pitie demineralizovanej vody podľa hygienikov predstavuje tiež zvýšené riziko toxického pôsobenia ťažkých kovov príjmaných stravou, navyše pri varení v demineralizovanej vode dochádza k vysokým stratám potrebných minerálov z potravín – niekedy až 70 %. Tým sa znižuje prísun potrebných látok potravou. Dodatočné obohacovanie vody vápnikom a horčíkom, ktoré niektorí výrobcovia zaraďujú za reverznú osmózu, je málo účinné.

Jedinou výnimkou, kedy môže byť úprava vody pomocou reverznej osmózy tolerovaná, je, ak jediným dostupným zdrojom vody je voda s vysokou mineralizáciou, ktorú nie je možné znížiť žiadnym iným spôsobom úpravy. Pritom sa však odporúča časť vody neupravovať a miešať ju s vodou upravenou tak, aby výsledná kvalita zodpovedala kritériám pre pitnú vodu a zachovala si určitú mineralizáciu.

„Predajcovia sú povinní informovať užívateľov uvedených filtračných zariadení, že takto upravená voda nie je sama osebe vhodná na dlhodobú spotrebu bez zabezpečenia súčasného prísunu plnohodnotnej pitnej vody aj z iných vhodných zdrojov a že takto upravenú vodu nie je možné používať na prípravu dojčenskej stravy ani na zabezpečenie pitného režimu dojčiat,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Ako z uvedeného vyplýva, použitie zariadení na úpravu pitnej vody metódou reverznej osmózy je značne obmedzené. Podľa odborných poznatkov Národného referenčného centra pre pitnú vodu v Štátnom zdravotnom ústave v Prahe, kde sa tejto problematike venujú už mnoho rokov, je opodstatnené varovanie pred pitím demineralizovanej vody. Pretože nedostatok minerálnych látok v nej obsiahnutých, ako je horčík, vápnik, kremík a ďalšie, predstavuje mnohonásobne vyššie zdravotné riziko, ako podlimitná prítomnosť niektorých nežiadúcich škodlivín, ktoré sa v pitnej vode v našich podmienkach môžu vyskytovať.

debata chyba