Únava? Môže sa za ňou skrývať aj depresia

S únavou, a to nielen jarnou, sa praktickí lekári stretávajú vo svojich ambulanciách často - pacienti sa na ňu sťažujú takmer denne.

únava
Únava... Môže sa za ňou skrývať kadečo.
Autor:

Pre Pravda.sk to potvrdila praktická lekárka zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS, MUDr. Diana Ganajová. Upozornila na to, že je potrebné odlíšiť akútnu únavu od chronického únavového syndrómu.

„Samozrejme, ak ide o únavu v dôsledku stresu alebo s príchodom jari, kedy nám chýba dostatok vitamínov či spánku, netreba robiť zbytočný poplach.“ Čo v takých prípadoch ako lekárka odporúča? Rozhodne prijímať viac vitamínov vo forme čerstvej stravy, častejšie vychádzky, pretože nám po zime chýba vitamín D a tiež pohyb. „Treba odlíšiť aj ostatné varovné signály, či už zo strany dýchacieho, tráviaceho, prípadne pohybového systému. Ak sa spájajú s únavou, treba navštíviť lekára a podstúpiť odborné vyšetrenia,“ skonštatovala ďalej doktorka, ktorá sa často stretáva s pacientami, ktorí už prídu s tým, že si stihli v lekárni kúpiť vitamíny alebo výživové doplnky. „Ja ich však odporúčam hlavne vo forme prirodzenej stravy.“

O jarnej únave sa veľa píše, čo prechod do ostatných ročných období? Tiež spôsobuje ťažkosti? „Je to veľmi individuálne, každý organizmus reaguje úplne inak. Treba ho počúvať, sledovať príznaky a prispôsobovať sa aktuálnym okolnostiam,“ vraví MUDr. Ganajová a dodáva, že za únavou sa môže skrývať aj maskovaná depresia. Pozor aj na únavu v prípade detí. Aj tie môžu trpieť jarnou únavou, no obvykle sa za ňou skrýva závažnejší zdravotný problém.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

spánok, nespavosť, hodiny, budík, noc, posteľ, stres, vstávanie

Na kvalitný spánok sa treba sústrediť aj pri zmene času

25.03.2017 08:00

Kvalitný spánok je dôležitý pre zdravie a podľa odborníkov z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa naň treba sústrediť aj v súvislosti s nadchádzajúcou zmenou času.

žena, hnev, krik

Trápi vás nočné škrípanie zubov? Takto si pomôžete

21.02.2017 06:00

Škrípete v noci zubami? Tento problém by ste nemali brať na ľahkú váhu! Ak odborne nazývaný bruxizmus dlhodobo pretrváva, škodí!

Mlieko je absolútne dokonalá potravina, tvrdí odborníčka

Vedci spochybňujú mlieko! Pri nespavosti vraj nepomáha

20.02.2017 06:00

Mýtus či pravda: Pomáha teplé mlieko pri nespavosti?

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.