Levanduľa upokojuje nervy a zaručuje kvalitný spánok

Okrem toho, že krásne vyzerá a vonia, táto fialová bylinka aj lieči. V prvom rade upokojuje dušu a zmysly.

shutterstock 175586483
Levanduľa.

Aspoň podľa stredovekej liečiteľky a mystičky Hildegardy z Bingenu, ktorá si k levanduli dala tiež poznámku, že odháňa “nečisté myšlienky”, posilňuje ego a je horkým nápojom proti chorobe pečene. Vo fialovej bylinke však toho objavila ešte viac. Vyhnúť by sa jej mali všetci, čo chcú posilniť svoju chuť na sex. Ako afrodiziakum ju teda rozhodne nepoužívajte.

Levanduľu si v minulosti mimoriadne obľúbili aj rímski vojaci, ktorí si ňou upokojovali nervy a Rimania sa v nej denne kúpali, pričom vo vode s pridaním levandule si prali aj šaty. Svoje uplatnenie si našla levanduľa aj v domácnosti. Neznášajú ju mole, odpudzuje aj muchy. Preto by ste si mohli kytičkou levandule vyzdobiť dom, ktorý vám ňou následne celý rozvonia.

Máte už dosť kofeínu, no potrebujete byť neustále v čulom stave? Skúste levanduľu, tiež pomáha zvýšiť koncentráciu, a to v akejkoľvek podobe. V takomto prípade sa jej stačí poriadne “nadýchať”. Jej vôňa sa podľa odborníkov dostane až do centra pocitov, kde potom pôsobí. Vďaka tomu sa nám bude ľahšie zaspávať a ustúpi bolesť z hlavy. Levanduľa má tiež silu znížiť krvný tlak a stres. Aby toho nebolo málo, používa sa aj pri popáleninách alebo nádche. Prechladnutý človek ju môže inhalovať.

Levanduľu si obľúbila aj umelkyňa Pavlína Počajová. “Keď som sa pred desiatimi rokmi stala zemepaňou, levanduľu som si zasiala ako jednu z prvých rastlín. Výhodou nášho pozemku je, že všade svieti slnko a preto je na jej pestovanie ideálny.” Pred troma rokmi ju začala sušiť a predávať na Dobrom trhu. Obsahovali ju aj jej pohankovo-špaldové vankúšiky. “Peknú levanduľu nasuším do kytičiek, ostatnú rozmrvím do vankúšikov.” Tie podľa jej slov nádherne voňajú a uvoľňujú bolesti. “Levanduľa je prírodné sedatívum a úžasne sa po nej spí.”

Ako ju pestovať
Levanduľa podľa Počajovej slov potrebuje piesčitú pôdu, nie veľa hliny. Nepotrebuje veľa polievať, no zato veľa slnka. “Niektoré rastliny nestrihám a nechám vysemeniť do štrku, ktorý dávam na záhradnú textíliu, malé rastlinky presádzam na jar na nové miesto. Jeden krík sa mi rozrástol až do priemeru 1,5 metra.” V prípade studenej zimy odporúča rastliny zakryť čečinou. “Osobne to však nerobím, v Kvetoslavove nám levanduľa ostáva aj pod snehom,” skonštatovala. “Občas nejaká vyschne, ale keďže sa jej tu tak darí, nahradím ju novou.”

Recepty

Levanduľovo-zázvorový osviežujúci čaj
Nastrúhajte najemno čerstvý zázvor, zalejte ho litrom horúcej vody. Pridajte koliesko citróna a tiež šťavu z citróna a štyri kvety čerstvej levandule.

Čaj proti migréne
Potrebovať budete 20 gramov levanduľových kvetov, medovkových a rozmarínových listov a rimbaby obyčajnej. Zalejte ich vriacou vodou a desať minút lúhujte. Čaj je vhodný aj ako prevencia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.