Jedzte ovocie a zeleninu, budete šťastní!

Odborníci na výživu zas a znova upozorňujú na fakt, že sa v jedálničku väčšiny z nás nachádza až žalostne málo zeleniny a ovocia.

ovocie, zelenina, zdravie, strava
Zeleniny viac, ovocia stačí menej.
Autor:

A pritom surová strava zaručí nielen štíhlosť, ale aj šťastie. Psychológovia z Veľkej Británie a Austrálie zistili, že príjem veľkého množstva zeleniny a ovocia výrazne zvyšuje pocit šťastia.

Jedno jablko denne

V prípade srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny už na pozitívny účinok konzumácie ovocia a zeleniny poukázali mnohé štúdie. Doteraz však nebolo jasné, aký vplyv má ovocie a zelenina na pocit pohody a spokojnosti. Vedci z Veľkej Británie a Austrálie pre tento účel analyzovali dáta viac ako 12-tisíc dobrovoľníkov. Za dva roky skúmania odhalili veľké psychologické výhody zdravšieho stravovania.

Potrava pre telo a dušu

Prišli na to, že ľudia, ktorí predtým takmer vôbec alebo vôbec ovocie a zeleninu nejedli a v rámci štúdie toto množstvo zvýšili až na osem kúskov denne, zažili podobný pocit šťastia, ako pri prechode z nezamestnanosti do zamestnania. Austrálski vedci z univerzity vo Warwicku si vzali na mušku viac ako 12 tisíc dospelých jedincov a pozorovali zmeny vo vzťahu k rozpočtu, príjmu a pracovnej dynamiky. Štúdie už predtým poukázali na ochranný účinok ovocia a zeleniny vo vzťahu k chronickým chorobám, ktoré súviseli so stravou.

Čítajte viac o ovocí a zelenine

Silná motivácia

Autori štúdie prišli k záveru, že psychickú pohodu možno počtom porcií ovocia a zeleniny denne, zvýšiť. „Konzumácia ovocia a zeleniny pôsobí na pocit šťastia podstatne rýchlejšie ako na zdravie,“ povedal profesor Andrew Oswald, jeden z autorov štúdie. S týmito výhodami stúpa aj motivácia zdravšie sa stravovať. Automaticky týmto štýlom prijmeme menej tukov a viac balastných látok, čo má pozitívny vplyv na trávenie.

Päť porcií denne

Podľa odborníkov stačí už 600 gramov ovocia a zeleniny denne na to, aby sme zvýšili svoj pocit šťastia. Najúčinnejšie je rozdeliť túto dávku počas celého dňa po 100 gramoch, pričom dohromady sa odporúča zjesť päť porcií ovocia a zeleniny. Vzhľadom na vysoký obsah fruktózy v ovocí bohato stačia dva kúsky, v prípade zeleniny sa dávka zvyšuje na tri porcie. Keďže všetky druhy ovocia a zeleniny majú rôznu veľkosť, pomôckou je v tomto prípade hrsť – možno ju považovať za jednu porciu ovocia, či zeleniny. Zodpovedá veku a tiež telesnej výške.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

smútok, depresia, samota

Chorobný smútok: Nažive, no bez života

14.01.2017 06:00

Ak človeka nič neteší, dôvodom nemusí byť iba ťažký život. Neschopnosť prežívať radosť môže byť prvým príznakom depresie, ale môže pretrvávať, aj keď ostatné príznaky vymiznú.

spánok - budík

Pár minút spánku navyše? Prináša viac škody ako úžitku!

08.01.2017 06:00

Mnohí používame funkciu opakovaný alarm už bez toho, aby sme sa nad ňou zamysleli. Budík nás budí a my si ešte chvíľočku zdriemneme.

spánok, polohy pri spaní, spiaca žena,

Spánok je dôležitý pre imunitu a v noci sa nám sníva viackrát

27.12.2016 06:00

Mnohí radi spíme a rozoberáme sny. Páči sa nám, keď sa nám sníva niečo pekné... Trpieť nespavosťou je už "iná káva". Čo všetko viete o spánku?

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Ján Richter

V rekvalifikácii absolventov škôl vidí Richter problém

22.01.2017 17:13

Ak na začiatku tohto roka hodnotíme vývoj toho minulého, stále je v evidencii síce menej, ale relatívne dosť absolventov, ktorí nemajú prácu, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.