Jedzte ovocie a zeleninu, budete šťastní!

Odborníci na výživu zas a znova upozorňujú na fakt, že sa v jedálničku väčšiny z nás nachádza až žalostne málo zeleniny a ovocia.

ovocie, zelenina, zdravie, strava
Zeleniny viac, ovocia stačí menej.
Autor:

A pritom surová strava zaručí nielen štíhlosť, ale aj šťastie. Psychológovia z Veľkej Británie a Austrálie zistili, že príjem veľkého množstva zeleniny a ovocia výrazne zvyšuje pocit šťastia.

Jedno jablko denne

V prípade srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny už na pozitívny účinok konzumácie ovocia a zeleniny poukázali mnohé štúdie. Doteraz však nebolo jasné, aký vplyv má ovocie a zelenina na pocit pohody a spokojnosti. Vedci z Veľkej Británie a Austrálie pre tento účel analyzovali dáta viac ako 12-tisíc dobrovoľníkov. Za dva roky skúmania odhalili veľké psychologické výhody zdravšieho stravovania.

Potrava pre telo a dušu

Prišli na to, že ľudia, ktorí predtým takmer vôbec alebo vôbec ovocie a zeleninu nejedli a v rámci štúdie toto množstvo zvýšili až na osem kúskov denne, zažili podobný pocit šťastia, ako pri prechode z nezamestnanosti do zamestnania. Austrálski vedci z univerzity vo Warwicku si vzali na mušku viac ako 12 tisíc dospelých jedincov a pozorovali zmeny vo vzťahu k rozpočtu, príjmu a pracovnej dynamiky. Štúdie už predtým poukázali na ochranný účinok ovocia a zeleniny vo vzťahu k chronickým chorobám, ktoré súviseli so stravou.

Čítajte viac o ovocí a zelenine

Silná motivácia

Autori štúdie prišli k záveru, že psychickú pohodu možno počtom porcií ovocia a zeleniny denne, zvýšiť. „Konzumácia ovocia a zeleniny pôsobí na pocit šťastia podstatne rýchlejšie ako na zdravie,“ povedal profesor Andrew Oswald, jeden z autorov štúdie. S týmito výhodami stúpa aj motivácia zdravšie sa stravovať. Automaticky týmto štýlom prijmeme menej tukov a viac balastných látok, čo má pozitívny vplyv na trávenie.

Päť porcií denne

Podľa odborníkov stačí už 600 gramov ovocia a zeleniny denne na to, aby sme zvýšili svoj pocit šťastia. Najúčinnejšie je rozdeliť túto dávku počas celého dňa po 100 gramoch, pričom dohromady sa odporúča zjesť päť porcií ovocia a zeleniny. Vzhľadom na vysoký obsah fruktózy v ovocí bohato stačia dva kúsky, v prípade zeleniny sa dávka zvyšuje na tri porcie. Keďže všetky druhy ovocia a zeleniny majú rôznu veľkosť, pomôckou je v tomto prípade hrsť – možno ju považovať za jednu porciu ovocia, či zeleniny. Zodpovedá veku a tiež telesnej výške.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

žena, hnev, krik

Trápi vás nočné škrípanie zubov? Takto si pomôžete

21.02.2017 06:00

Škrípete v noci zubami? Tento problém by ste nemali brať na ľahkú váhu! Ak odborne nazývaný bruxizmus dlhodobo pretrváva, škodí!

Mlieko je absolútne dokonalá potravina, tvrdí odborníčka

Vedci spochybňujú mlieko! Pri nespavosti vraj nepomáha

20.02.2017 06:00

Mýtus či pravda: Pomáha teplé mlieko pri nespavosti?

alzheimerova choroba, pamat, demencia, mozog

Pamäť: Morský koník v hlave

16.02.2017 06:00

Viete, kde je v mozgu uložená pamäť? V hipokampe. Hippocampus hippocampus je morský koník latinsky. Pri Alzheimerovi je hipokampus jednou z prvých poškodených častí mozgu.

Oscar, Klient, Ašghar Farhádí

Šéf iránskej diplomacie privítal Oscara pre Farhádího

27.02.2017 09:26

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zablahoželal v pondelok iránskemu režisérovi Ašgharovi Farhádímu za získanie Oscara.

Peniaze, jen, euro, libra, dolár

Trumpovo odstúpenie od TPP uvoľnilo priestor Číne pre zónu RCEP

27.02.2017 09:18

Diplomati 16 krajín Ázie a Tichomoria sa schádzajú na rokovaniach o vytvorení regionálnej zóny voľného obchodu (RCEP).

Srdjan Darmanovič,

Darmanovič: Čierna Hora svoju nezávislosť neľutuje, hoci je malý štát

27.02.2017 09:00

Dúfam, že keď sa staneme členom NATO, Rusko to bude akceptovať, zdôraznil v rozhovore pre Pravdu Srdjan Darmanovič, minister zahraničných vecí Čiernej Hory.

Euro, peniaze, kalkulačka

Spojenie búrz v Británii a Nemecku je ohrozené

27.02.2017 08:32

Londýnska akciová burza London Stock Exchange (LSE) považuje za nepravdepodobné, že Európska komisia schváli jej spojenie s Deutsche Börse.