Žiadnou metódou nedosiahneme úplné vymiznutie strií

Celulitída - netýka sa len tehotných žien. Nevzhľadné trhliny sú údajne dedičné, ale možno ich zmierniť.

celulitída
Ilustračné foto.
Autor:

Najčastejšie sa nazývajú „tehotenské strie“, nevyskytujú sa však len u tehotných. Trápia 70 percent žien a 40 percent mužov. Najčastejšou príčinou je nadmerné napínanie kože – prichádza k zmenám v spojivovom tkanive a vznikajú viditeľné pruhy. Tie sú spočiatku červenej farby, neskôr biele. Dermatologička Bettina Kranzelbinder z Lekárskej univerzity v Grazi pre rakúske noviny Kleine Zeitung porozprávala o tom, prečo niektorých trápi a iných nie, ako im zabrániť, a ako ich liečiť.

Niektorí áno, iní nie

Na otázku, prečo niektorí strie majú a iní nie, odborníčka odpovedala: "Je to rodinná anamnéza. Ak má matka alebo otec tieto pruhy na koži, zvyšuje sa šanca, že ich budú mať aj deti. Ďalším faktorom pre vznik celulitídy okrem tehotenstva je obezita v detstve a puberte ako aj rýchly rast v puberte či hormonálna nerovnováha.

Ako im zabrániť?

Existuje prevencia, ako nepekným trhlinám na koži zabrániť? Odborníčka radí: krémovať, krémovať, krémovať. A to aj napriek tomu, že štúdie zatiaľ neposkytli žiadne jasné dôkazy o tom, že by to skutočne pomáhalo. Akýkoľvek olej, gél či masť by sa mala vmasírovať do častí, ktoré sú postihované najčastejšie (stehná, brucho). V prípade, že je celulitída dedičná, určite je na mieste zaobstarať si silikónový gél.

Keď ju už mám…?

Čo robiť v prípade, ak sme prevenciu zanedbali a strie sa už vytvorili? Podľa Kranzelbinder je to už ťažšie. S vitamínom A (tretinoín) možno dosiahnuť aký-taký úspech, ale len v prípade, že sú pruhy v „červenom“ štádiu. Upozornila zároveň, že spomínaný tretinoín sa nesmie používať počas tehotenstva ani dojčenia. Pomôcť môžu aj silikónové gély.

Chirurgický zákrok

Existuje laserový zákrok a tzv. vpichovanie, pri ktorom sa koža ošetruje malými injekčnými vpichmi, aby sa podporilo „vyliečenie“ trhlín. Podľa expertky možno so všetkými metódami, žiaľ, dosiahnuť len minimálne zlepšenie, nie však úplné vymiznutie.

Čítajte viac o celulitíde

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
pleť, krása, atopický ekzém

Argánový olej posilňuje imunitu, zmierňuje ekzém a akné

13.03.2017 06:00

Argánový olej zabraňuje starnutiu pokožky, pomáha proti akné, posilňuje rast vlasov a zlepšuje krvný obeh.

úsmev, zuby, žena

Zubné implantáty: Umenie v ústach

06.11.2016 06:00

Na stratu zuba, najmä ak to pri úsmeve nie je vidieť, si poniektorí rýchlo zvyknú. Priveľká medzera, ktorá po ňom ostala, sa však stáva problémom pre ostatné zuby.

prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Dermatovenerologička: Vypekanie na slnku sa nám o dvadsať rokov vypomstí

31.10.2016 06:00

Kožný lekár už nie je "mastičkár", ako v minulosti, kedy lieky takmer vôbec neexistovali.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.