Proteínová diéta stále nevychádza z módy

Schudneme, ak príjem sacharidov obmedzíme na úplné minimum. Kto to vyskúšal, potešil sa výsledku. A preto sú proteínové, resp. nízkosacharidové diéty vo svete také populárne.

proteín, proteínová diéta, kuracie mäso
Jednoduché. Kombinácia mäsa a zeleniny. Obed je na svete.
Autor:

Zhrnutie na úvod

Nie všetci výživoví poradcovia sa na tom zhodujú. Podobne, ako nie každý odborník radí (ne)piť kravské mlieko. Dietologička MUDr. Eva Smíšková, zástankyňa životného štýlu paleo tvrdí, že to, že obmedzíme sacharidy na minimum, ešte neznamená, že ich neprijmeme. Obsahuje ich totiž aj zelenina, ktorej by sme mali jesť veľa a na ktorej je postavená aj samotná diéta. Tie pre telo stačia. Takže obed s večerou by sa mal skladať z mäsa či rýb, oblohou by mala byť poriadna dávka zeleniny. Ryžu, zemiaky a cestoviny (zložité sacharidy), vynechať. Tichším hláskom sa však ozval aj americký internista, odborník na výživu a zástanca vegetariánskej stravy v jednom, John A. McDougall. Ten zas tvrdí, že zdravé kvalitné sacharidy (vymenúva ich, o ktoré ide), do zdravej výživy rozhodne patria.

Áno proteínom

O čom je presvedčený „fitness guru celebrít“ David Kirsch, ktorého diéta vyvolala v Hollywoode taký rozruch? Prikláňa sa na stranu „áno proteínom, stop sacharidom“. Jeho proteínová diéta garantuje úbytok váhy, to je neodškriepiteľný fakt. Ak prijímame veľké množstvo proteínov, stimulujeme metabolizmus a urýchľujeme odbúravanie tukov. Kto sa do jeho diéty skutočne „vloží“ a striktne dodrží jej pravidlá, v prvých dvoch týždňoch môže zhodiť neuveriteľných sedem kíl. Pripomeňme, že diéta z New Yorku trvá osem týždňov, pričom cieľom je dlhodobá štíhlosť a zdravie. Jej súčasťou je aj fitnessový program.

Tri fázy proteínovej diéty

Prvá fáza
Kirschova diéta, ktorá pomohla aj modelke Heidy Klum po pôrode, má tri fázy. Prvé dve trvajú každá dva týždne, tretia fáza ďalšie štyri. Autor tvrdí, že v ideálnom prípade by sme sa takto mohli stravovať už do konca života. Nemala by mať preto nálepku „diéta“, označenie, na ktoré majú výživoví poradcovia alergiu, ale životný štýl. V prvej fáze je potrebné odriekať si sacharidy, mliečne produkty, ovocie, alkohol a kávu. Prioritou budú proteíny, chudé mäso, ryby a zelenina.

Vaječné bielka môžete. Napríklad na desiatu.
Vaječné bielka môžete. Napríklad na desiatu.
Autor: SHUTTERSTOCK

Druhá fáza
Po siedmich kilogramov z prvej fázy, môžete v druhej schudnúť ďalšie dva až päť kíl. Už smiete za deň porciu ovocia alebo sacharidov. Napríklad krajec chleba alebo jablko, ale nie oboje v jeden deň.

Tretia fáza
Je udržiavacia. Menia sa tu pravidlá. V skratke: Smiete jesť dve porcie „zakázaných“ potravín z prvej fázy (samozrejme, s mierou), a raz za týždeň si môžete dovoliť zhrešiť.

Tajné tipy

Dvakrát počas dňa smiete proteínový shake alebo za hrsť mandlí. Okrem toho David Kirsch odporúča vo svojej proteínovej diéte medzi jednotlivými jedlami trojhodinové odstupy. Stimuluje sa tým metabolizmus.

Šport počas proteínovej diéty

Nestačí, že sa budete striktne stravovať, musíte aj športovať. K cieľu prídete týmto štýlom oveľa rýchlejšie a ľahšie. Každý deň by ste mali pohybu venovať aspoň polhodinu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

pomarančový džús, pomaranč

Fit na jar? Chce to vitamín C

28.03.2017 06:00

Pomarančový džús obsahujúci vitamín C prispeje k fungovaniu imunitného systému a vďaka nemu môžeme byť na jar vo forme.

chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

petržlen

Prebuďte sa po zime a posilnite imunitu. S týmito bylinkami

21.03.2017 06:00

Doprajte svojmu metabolizmu jarnú kúru s čerstvými bylinkami. Ideálne je pestovať si ich na balkóne alebo v záhradke.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.