Dokázané: Sacharidy sú lepšie, ako ich povesť!

Nízkosacharidové diéty ich preklínali. (A preklínajú). Čím menej sacharidov v strave, tým lepšie, tvrdia ich zástancovia. Odzrkadlí sa to predovšetkým na váhe. Napokon, dostatočné množstvo prijímame v zelenine. A viac ich v podstate nepotrebujeme. Naozaj?

raňajky - proteíny - bielkoviny - správna výživa
Preč s prílohami?
Autor:

Nová myšlienka na seba nenechala dlho čakať. Sacharidy sú údajne nielenže zdravé, ale pomáhajú tiež pri chudnutí! Prezentovalo sa to približne takto: Na tanier si ich klaďte v minimálnom množstve, alebo vôbec. Pod pojmom sacharidy si predstavme chutné prílohy ako sú cestoviny, chlieb, zemiaky, ryža, ale aj sladkosti. Spôsobujú nadváhu.

Pozor na sacharidy

Jedna z najpopulárnejších diét v ostatných rokoch je nízkosacharidová diéta, založená na absencii potravín obsahujúcich sacharidy, ktoré sú nahradené bielkovinami a tukovými potravinami ako sú mäso, ryby a syr. Aj paleo alebo Atkinsonova diéta sa odvolávajú na rýchly úbytok telesnej hmotnosti, ak vynecháme „zlé sacharidy“. Toľko k názorom, „predpokladom“ a domnienkam ostatných rokov.

Čítajte viac o sacharidoch

Sú zdravšie, ako si myslíme

Aktuálne vedci z austrálskej univerzity v Sydney v odbornom časopise Cell Metabolism uviedli, že sacharidy sú „lepšie ako ich povesť“.

Pomáhajú pri chudnutí

Pre experiment vedci vyvinuli 23 rôznych krmných plánov pre zvieratá, ktoré sa od seba líšili v pomere bielkovín, tukov a sacharidov. Cieľom ich skúmania bolo, ako strava ovplyvňuje produkciu hormónu FGF21 (Fibrolast Growth Factor 21). Tento hormón je považovaný za prameň mladosti, lebo povzbudzuje metabolizmus, znižuje chuť do jedla a posilňuje imunitný systém.

Sú dôležité

Vo svojom experimente vedci zistili niečo zarážajúce: Strava bohatá na sacharidy, obsahujúca málo proteínov, vedie k vyššiemu vyplavovaniu hormónu FGF21 – a je pritom jedno, či zvieratá jedli príliš veľa alebo príliš málo. Jeden z autorov štúdie tvrdí: „Týmto spôsobom sme prišli na to, že strava má rozhodujúci vplyv nielen na našu váhu, ale aj na naše zdravie – a že sacharidy sú pre vyváženú stravu extrémne dôležité.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

ovocie

Exotické ovocie: Dáte si kumkvát či kaki?

24.02.2017 06:00

Poznáte židovskú čerešňu, karambolu, kumkvat či kaki? Na pultoch supermarketov dnes možno nájsť množstvo exotického ovocia. Je zdravé či chutné? A je vhodné pre alergikov?

potraviny, jedlo, hlava, mozog, myslenie, hlad

Užívate multivitamíny? Ak áno, vyhadzujete peniaze

19.02.2017 17:27

Vitamíny sú užitočné pri liečbe konkrétnych stavov, keď telu niektorý z vitamínov chýba.

jogurt, suchá pleť

Spoznajte najzdravšie probiotické potraviny

14.02.2017 06:00

Probiotické potraviny sľubujú posilnenie imunitného systému - pôsobia pozitívne na črevnú flóru, a dokonca pomáhajú predísť rakovine.

Naďa Savčenková

Savčenková pricestovala do Donbasu, žiada prepustenie väzňov

24.02.2017 22:09

Ukrajinská zákonodarkyňa Naďa Savčenková v piatok navštívila separatistickú východnú oblasť Donbas, aby sa tam stretla s ukrajinskými väzňami.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Severokórejský veľvyslanec v Česku sa neukazuje. Bojí sa o život?

24.02.2017 21:42

Smrť nevlastného brata vodcu Kim Čong-una pritiahla pozornosť na severokórejského veľvyslanca v Prahe Kim Pchjong-ila, ktorý je strýkom súčasného lídra.

Euro, peniaze, bankovky

EPH ovládol Křetínský, investori z J&T odchádzajú

24.02.2017 21:15

Podnikateľ Daniel Křetínský sa stal väčšinovým vlastníkom Energetického a priemyselného holdingu (EPH).

odpočúvanie, počítač, informatik, internet, kancelária

Der Spiegel: Nemecká tajná služba monitorovala zahraničných novinárov

24.02.2017 20:12

Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) sledovala zahraničných novinárov vrátane tuctu pracovníkov britskej stanice BBC.