Dokázané: Sacharidy sú lepšie, ako ich povesť!

Nízkosacharidové diéty ich preklínali. (A preklínajú). Čím menej sacharidov v strave, tým lepšie, tvrdia ich zástancovia. Odzrkadlí sa to predovšetkým na váhe. Napokon, dostatočné množstvo prijímame v zelenine. A viac ich v podstate nepotrebujeme. Naozaj?

raňajky - proteíny - bielkoviny - správna výživa
Preč s prílohami?
Autor:

Nová myšlienka na seba nenechala dlho čakať. Sacharidy sú údajne nielenže zdravé, ale pomáhajú tiež pri chudnutí! Prezentovalo sa to približne takto: Na tanier si ich klaďte v minimálnom množstve, alebo vôbec. Pod pojmom sacharidy si predstavme chutné prílohy ako sú cestoviny, chlieb, zemiaky, ryža, ale aj sladkosti. Spôsobujú nadváhu.

Pozor na sacharidy

Jedna z najpopulárnejších diét v ostatných rokoch je nízkosacharidová diéta, založená na absencii potravín obsahujúcich sacharidy, ktoré sú nahradené bielkovinami a tukovými potravinami ako sú mäso, ryby a syr. Aj paleo alebo Atkinsonova diéta sa odvolávajú na rýchly úbytok telesnej hmotnosti, ak vynecháme „zlé sacharidy“. Toľko k názorom, „predpokladom“ a domnienkam ostatných rokov.

Čítajte viac o sacharidoch

Sú zdravšie, ako si myslíme

Aktuálne vedci z austrálskej univerzity v Sydney v odbornom časopise Cell Metabolism uviedli, že sacharidy sú „lepšie ako ich povesť“.

Pomáhajú pri chudnutí

Pre experiment vedci vyvinuli 23 rôznych krmných plánov pre zvieratá, ktoré sa od seba líšili v pomere bielkovín, tukov a sacharidov. Cieľom ich skúmania bolo, ako strava ovplyvňuje produkciu hormónu FGF21 (Fibrolast Growth Factor 21). Tento hormón je považovaný za prameň mladosti, lebo povzbudzuje metabolizmus, znižuje chuť do jedla a posilňuje imunitný systém.

Sú dôležité

Vo svojom experimente vedci zistili niečo zarážajúce: Strava bohatá na sacharidy, obsahujúca málo proteínov, vedie k vyššiemu vyplavovaniu hormónu FGF21 – a je pritom jedno, či zvieratá jedli príliš veľa alebo príliš málo. Jeden z autorov štúdie tvrdí: „Týmto spôsobom sme prišli na to, že strava má rozhodujúci vplyv nielen na našu váhu, ale aj na naše zdravie – a že sacharidy sú pre vyváženú stravu extrémne dôležité.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

pomarančový džús, pomaranč

Fit na jar? Chce to vitamín C

28.03.2017 06:00

Pomarančový džús obsahujúci vitamín C prispeje k fungovaniu imunitného systému a vďaka nemu môžeme byť na jar vo forme.

chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

petržlen

Prebuďte sa po zime a posilnite imunitu. S týmito bylinkami

21.03.2017 06:00

Doprajte svojmu metabolizmu jarnú kúru s čerstvými bylinkami. Ideálne je pestovať si ich na balkóne alebo v záhradke.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.