S tebou ma, čokoláda, baví svet! Hlavne ráno!

Čokoláda na raňajky nepomáha len pri nešťastnej láske a iných druhoch stresu, ale, ako teraz zistili vedci, aj pri chudnutí! Prečo je to tak? Zrýchli metabolizmus a stlmí počas dňa vlčí hlad na sladké.

tmavá čokoláda, horká čokoláda
Prísť horkej čokoláde na chuť sa jednoducho oplatí.
Autor:

A vraj z čokolády sa priberá…!

Kto zvádza hneď zrána boj s chuťou na sladké, nech čokoláde pokojne neodolá a dopraje si ju, schudne, to aspoň tvrdia vedci z univerzity v Tel Avive v aktuálnej štúdii. Maškrtenie ráno zrýchľuje metabolizmus. Navyše, ráta sa aj to, že kto si sladké dopraje ráno, počas dňa už túto potrebu (vraj) mať nebude. K pozitívnym správam patrí informácia, že vlčí hlad tým pádom nehrozí a postava ostane štíhla. Niet teda divu, že britský „Independent“ zvolil za superpotravinu roka 2017 práve čokoládový koláč.

Flavonoidy chránia pred rakovinou

Pozitívny účinok kakaa pre telo je už známy nejaký ten čas. Čím tmavšia je čokoláda, tým vyšší má podiel antioxidantov ako sú flavonoidy, ktoré majú chrániť pred ochoreniami ako je infarkt, artritída alebo dokonca rakovina. Okrem toho znižujú krvný tlak a produkciu stresového hormónu kortizolu. Kakao tiež zlepšuje krvný obeh v mozgu, čím zvyšuje tým koncentráciu.

Vsaďte na horkú!

Ale prečo je čokoláda zdravá najmä na raňajky? Dôvod je zrejmý. V dopoludňajších hodinách je metabolizmus aktívnejší, a preto môžu telo aj mozog lepšie vstrebať a využiť živiny. Takže namiesto rannej kávy, pokojne a hlavne bez výčitiek svedomia – pomašrťte si. Orientujte sa nielen podľa času (ráno), ale tiež podľa farby. Čím tmavší bude váš riadok čokolády, tým lepšie spravíte pre svoje telo.

Čítajte viac o čokoláde

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
ovsené vločky, ovsené vločky s ovocím

Šesť dôvodov, prečo sú ovsené vločky zdravé

27.02.2017 06:00

Neviete si raňajky bez ovsených vločiek už ani predstaviť? Dobre robíte! Pretože ovsené vločky patria k najzdravším potravinám vôbec.

ovocie

Exotické ovocie: Dáte si kumkvát či kaki?

24.02.2017 06:00

Poznáte židovskú čerešňu, karambolu, kumkvat či kaki? Na pultoch supermarketov dnes možno nájsť množstvo exotického ovocia. Je zdravé či chutné? A je vhodné pre alergikov?

potraviny, jedlo, hlava, mozog, myslenie, hlad

Užívate multivitamíny? Ak áno, vyhadzujete peniaze

19.02.2017 17:27

Vitamíny sú užitočné pri liečbe konkrétnych stavov, keď telu niektorý z vitamínov chýba.

Oscar, Klient, Ašghar Farhádí

Šéf iránskej diplomacie privítal Oscara pre Farhádího

27.02.2017 09:26

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zablahoželal v pondelok iránskemu režisérovi Ašgharovi Farhádímu za získanie Oscara.

Peniaze, jen, euro, libra, dolár

Trumpovo odstúpenie od TPP uvoľnilo priestor Číne pre zónu RCEP

27.02.2017 09:18

Diplomati 16 krajín Ázie a Tichomoria sa schádzajú na rokovaniach o vytvorení regionálnej zóny voľného obchodu (RCEP).

Srdjan Darmanovič,

Darmanovič: Čierna Hora svoju nezávislosť neľutuje, hoci je malý štát

27.02.2017 09:00

Dúfam, že keď sa staneme členom NATO, Rusko to bude akceptovať, zdôraznil v rozhovore pre Pravdu Srdjan Darmanovič, minister zahraničných vecí Čiernej Hory.

Euro, peniaze, kalkulačka

Spojenie búrz v Británii a Nemecku je ohrozené

27.02.2017 08:32

Londýnska akciová burza London Stock Exchange (LSE) považuje za nepravdepodobné, že Európska komisia schváli jej spojenie s Deutsche Börse.