S tebou ma, čokoláda, baví svet! Hlavne ráno!

Čokoláda na raňajky nepomáha len pri nešťastnej láske a iných druhoch stresu, ale, ako teraz zistili vedci, aj pri chudnutí! Prečo je to tak? Zrýchli metabolizmus a stlmí počas dňa vlčí hlad na sladké.

tmavá čokoláda, horká čokoláda
Prísť horkej čokoláde na chuť sa jednoducho oplatí.
Autor:

A vraj z čokolády sa priberá…!

Kto zvádza hneď zrána boj s chuťou na sladké, nech čokoláde pokojne neodolá a dopraje si ju, schudne, to aspoň tvrdia vedci z univerzity v Tel Avive v aktuálnej štúdii. Maškrtenie ráno zrýchľuje metabolizmus. Navyše, ráta sa aj to, že kto si sladké dopraje ráno, počas dňa už túto potrebu (vraj) mať nebude. K pozitívnym správam patrí informácia, že vlčí hlad tým pádom nehrozí a postava ostane štíhla. Niet teda divu, že britský „Independent“ zvolil za superpotravinu roka 2017 práve čokoládový koláč.

Flavonoidy chránia pred rakovinou

Pozitívny účinok kakaa pre telo je už známy nejaký ten čas. Čím tmavšia je čokoláda, tým vyšší má podiel antioxidantov ako sú flavonoidy, ktoré majú chrániť pred ochoreniami ako je infarkt, artritída alebo dokonca rakovina. Okrem toho znižujú krvný tlak a produkciu stresového hormónu kortizolu. Kakao tiež zlepšuje krvný obeh v mozgu, čím zvyšuje tým koncentráciu.

Vsaďte na horkú!

Ale prečo je čokoláda zdravá najmä na raňajky? Dôvod je zrejmý. V dopoludňajších hodinách je metabolizmus aktívnejší, a preto môžu telo aj mozog lepšie vstrebať a využiť živiny. Takže namiesto rannej kávy, pokojne a hlavne bez výčitiek svedomia – pomašrťte si. Orientujte sa nielen podľa času (ráno), ale tiež podľa farby. Čím tmavší bude váš riadok čokolády, tým lepšie spravíte pre svoje telo.

Čítajte viac o čokoláde

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

petržlen

Prebuďte sa po zime a posilnite imunitu. S týmito bylinkami

21.03.2017 06:00

Doprajte svojmu metabolizmu jarnú kúru s čerstvými bylinkami. Ideálne je pestovať si ich na balkóne alebo v záhradke.

polievka z medvedieho cesnaku, jarná zelenina

Je čas na detoxikáciu medvedím cesnakom!

20.03.2017 06:00

Od marca je "všade, kam len pozrieš". Medvedí cesnak je detoxikačná bylina, ktorá má všestranné využitie.

navaľnyj

Na protestoch v Moskve zadržali tisíc ľudí, Navaľnyj pred súdom

27.03.2017 12:18

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj predstúpil pred moskovský súd. Ak ho uzná za vinného, hrozí mu do 15 dní väzenia.

Generálna prokuratúra

Policajtov už nebudú vyšetrovať policajti

27.03.2017 12:00

Surový zákrok policajtov proti postrelenej vodičke, ktorá unikala pred hliadkou, by po novom nemali vyšetrovať iní policajti, ale prokurátori.

Stavba, rekonštrukcia, bývanie, dom

Obnovia Dom kultúry Lúky v Petržalke

27.03.2017 11:54

Súčasťou prvej etapy obnovy sú nová fasáda, zateplenie budovy, výmena časti okien a vynovený vstupný priestor.

nesrovnal

Z Ružinova odstraňujú šesť bilbordov

27.03.2017 11:37

Z okolia Záhradníckej ulice v bratislavskej mestskej časti Ružinov miznú bilbordy, bratislavský magistrát pracuje na odstránení šiestich.