S tebou ma, čokoláda, baví svet! Hlavne ráno!

Čokoláda na raňajky nepomáha len pri nešťastnej láske a iných druhoch stresu, ale, ako teraz zistili vedci, aj pri chudnutí! Prečo je to tak? Zrýchli metabolizmus a stlmí počas dňa vlčí hlad na sladké.

tmavá čokoláda, horká čokoláda
Prísť horkej čokoláde na chuť sa jednoducho oplatí.
Autor:

A vraj z čokolády sa priberá…!

Kto zvádza hneď zrána boj s chuťou na sladké, nech čokoláde pokojne neodolá a dopraje si ju, schudne, to aspoň tvrdia vedci z univerzity v Tel Avive v aktuálnej štúdii. Maškrtenie ráno zrýchľuje metabolizmus. Navyše, ráta sa aj to, že kto si sladké dopraje ráno, počas dňa už túto potrebu (vraj) mať nebude. K pozitívnym správam patrí informácia, že vlčí hlad tým pádom nehrozí a postava ostane štíhla. Niet teda divu, že britský „Independent“ zvolil za superpotravinu roka 2017 práve čokoládový koláč.

Flavonoidy chránia pred rakovinou

Pozitívny účinok kakaa pre telo je už známy nejaký ten čas. Čím tmavšia je čokoláda, tým vyšší má podiel antioxidantov ako sú flavonoidy, ktoré majú chrániť pred ochoreniami ako je infarkt, artritída alebo dokonca rakovina. Okrem toho znižujú krvný tlak a produkciu stresového hormónu kortizolu. Kakao tiež zlepšuje krvný obeh v mozgu, čím zvyšuje tým koncentráciu.

Vsaďte na horkú!

Ale prečo je čokoláda zdravá najmä na raňajky? Dôvod je zrejmý. V dopoludňajších hodinách je metabolizmus aktívnejší, a preto môžu telo aj mozog lepšie vstrebať a využiť živiny. Takže namiesto rannej kávy, pokojne a hlavne bez výčitiek svedomia – pomašrťte si. Orientujte sa nielen podľa času (ráno), ale tiež podľa farby. Čím tmavší bude váš riadok čokolády, tým lepšie spravíte pre svoje telo.

Čítajte viac o čokoláde

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
diéta, zelenina, ovocie, zdravá výživa

Recepty pre zdravú pečeň

20.01.2017 07:55

Za ktoré potraviny vám pečeň poďakuje a ktorým by ste sa mali vyhnúť? Dôležité je dbať aj na pitný režim.

kyslá kapusta

Kyslá kapusta! Pre vysoký obsah céčka ňou nahradíme aj ovocie

16.01.2017 06:00

Čo všetko zdravé sa nachádza v tejto pochúťke, ktorá by sa mala na našich tanieroch objavovať predovšetkým v zime, nachádza.

cukrovka, diabetes, glukomer, zdravá strava, zelenina

Diabetická diéta ako racionálna výživa bez cukru

12.01.2017 06:00

Diabetická diéta je dôležitou súčasťou režimových opatrení pri liečbe cukrovky všetkých typov.

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Ján Richter

V rekvalifikácii absolventov škôl vidí Richter problém

22.01.2017 17:13

Ak na začiatku tohto roka hodnotíme vývoj toho minulého, stále je v evidencii síce menej, ale relatívne dosť absolventov, ktorí nemajú prácu, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.