Vegetariáni majú málo železa a žijú dlhšie. Naozaj?

K dispozícii je už veľa kníh o vegetariánstve a informačných zdrojov, ako aj mnohých alternatív mäsa.

strukoviny, mungo, fazuľa
Strukoviny sú dobrým zdrojom bielkovín.
Autor:

Napriek tomu slovo vegetarián ešte stále vyvoláva určité obavy. Toto je päť najväčších mýtov na túto tému.

Vegetariáni majú málo železa

Je pravdou, že najlepšími zdrojmi železa sú práve mäsové produkty, napríklad pečeň. Nachádza sa v nich veľa cenných stopových prvkov a telo ich môže použiť lepšie, ako železo vo vegetariánskych potravinách. Dôvodom je, že rastlinné železo je trojmocné a nie dvojmocné. „Trojmocné železo z rastlinných zdrojov telo horšie absorbuje. Biologická dostupnosť je nízka,“ povedal profesor Daniel König, odborník na výživu z univerzity Freibur pre nemecký časopis Apotheken Umschau. Na otázku, či si má vegetarián preto robiť starosti o svoj príjem potravy, odpovedal optimisticky: „Jeho potreba je napriek tomu bezproblémová a pokryje ju aj vegetariánska strava.“ Zvyčajne býva strava vegetariánov vyvážená, obsahuje veľa strukovín (šošovica, hrášok a fazuľa), a o nedostatok železa sa naozaj netreba obávať.

… málo vitamínu B12

Ďalší vegetariánsky mýtus znie: Vegetariáni častejšie trpia nedostatkom vitamínu B12. Dôvod? Dôležité množstvo kobalamínu sa v skutočnosti nachádza len v živočíšnych produktoch. Dobrou správou je, že vitamín B12 obsahuje aj mlieko, syr a vajíčka. Vegetariáni teda môžu pokryť dávku tohto vitamínu práve konzumáciou týchto produktov. Ak sa im však vyhýbajú, ich možnosti sa zužujú. Reč je o vegánoch, tí by podľa Königa mali vitamín B12 užívať vo forme potravinového doplnku.

Čítajte viac o vegetariánstve

… žijú dlhšie

Vegetariáni údajne žijú dlhšie ako „milovníci mäsa“. Dôvodom je, že ich strava je jednoducho zdravšia. S tým sa výnimočne dá súhlasiť. Ľudia, ktorí sa vedome vyhýbajú mäsu a mäsovým výrobkom, spravidla ochorejú na rakovinu alebo dostanú srdcový infarkt menej častejšie. Treba však dodať, že to nesúvisí len so stravou. Pretože vegetariáni vo všeobecnosti žijú celkovo zdravšie, trávia viac času na čerstvom vzduchu a menej fajčia.

Rastlinná strava obsahuje málo bielkovín

Hlavne športovci si robia ťažkú hlavu zo svojho príjmu bielkovín, ktoré sú potrebné pre budovanie svalovej hmoty. Ale že je to možné len konzumáciou mäsa, nie je pravda. „Strukoviny alebo orechy obsahujú pomerne veľké množstvo aminokyselín a potrebu bielkovín môžeme vďaka nim hravo pokryť,“ poznamenal profesor Hainer Boeing z nemeckého inštitútu pre výživu. Tieto vysoko kvalitné rastlinné bielkoviny sú dostatočné na uspokojenie našej dennej potreby. Každopádne, veľa obľúbených proteínových nápojov, po ktorých športovci radi siahnu, sú zo sóje.

Náhrady mäsa sú nezdravé

Veľa ľudí verí tomu, že mäsové alternatívy sú nezdravé. A naozaj – pozorovanie ukázalo, že niekedy obsahujú nadmerné množstvo cukru, soli a tuku. Odborníci na výživu odporúčajú vegetariánom konzumovať sóju, seitan alebo tempeh a poriadne čítať zloženie vegetariánskych výrobkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
diéta, zelenina, ovocie, zdravá výživa

Recepty pre zdravú pečeň

20.01.2017 07:55

Za ktoré potraviny vám pečeň poďakuje a ktorým by ste sa mali vyhnúť? Dôležité je dbať aj na pitný režim.

kyslá kapusta

Kyslá kapusta! Pre vysoký obsah céčka ňou nahradíme aj ovocie

16.01.2017 06:00

Čo všetko zdravé sa nachádza v tejto pochúťke, ktorá by sa mala na našich tanieroch objavovať predovšetkým v zime, nachádza.

cukrovka, diabetes, glukomer, zdravá strava, zelenina

Diabetická diéta ako racionálna výživa bez cukru

12.01.2017 06:00

Diabetická diéta je dôležitou súčasťou režimových opatrení pri liečbe cukrovky všetkých typov.

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Ján Richter

V rekvalifikácii absolventov škôl vidí Richter problém

22.01.2017 17:13

Ak na začiatku tohto roka hodnotíme vývoj toho minulého, stále je v evidencii síce menej, ale relatívne dosť absolventov, ktorí nemajú prácu, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.