Užívate multivitamíny? Ak áno, vyhadzujete peniaze

Vitamíny sú užitočné pri liečbe konkrétnych stavov, keď telu niektorý z vitamínov chýba. Väčšina ľudí, ktorí užívajú multivitamíny, má ale vďaka nim len veľmi drahý moč, poznamenal prezident Austrálskeho lekárskeho zväzu (AMA) Michael Gannon.

potraviny, jedlo, hlava, mozog, myslenie, hlad
Ilustračné foto.
Autor:

Nejaký druh vitamínov či doplnkov užíva sedem z desiatich Austrálčanov, odborníci ale spochybňujú ich účinnosť aj priestor, ktorý okupujú v lekárňach.

Čítajte viac o zdravej výžive

Podľa docenta Kena Harveyho z katedry epidemiológie a preventívnej medicíny z Univerzity Monash v Melbourne existuje veľmi málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že multivitamíny skutočne fungujú. Kupovať multivitamíny teda prospieva hlavne spoločnostiam, ktoré ich vyrábajú, pretože im zvyšujú zisky.

Pre priemerného Austrálčana ale ich konzumácia nepredstavuje žiadny prínos. „Potrebujete hlavne dobrú stravu. Peniaze za multivitamíny len doslova vymočíte do záchodovej misy,“ povedal Harvey.

Zástancovia multivitamínov a ďalších doplnkov tvrdia, že ich užívanie je potrebné na vyváženie zlej stravy Austrálčanov, poznamenala austrálska tlačová agentúra AAP. Prieskumy ukázali, že 52 percent obyvateľov Austrálie nekonzumuje denné odporúčané množstvo ovocia a takmer 92 percent z nich zanedbáva odporúčaný príjem zeleniny.

Zväz AMA sa však obáva, že mnohé produkty – ako sú napríklad Bachove bylinky či kvapky – dostávajú legitímny status lieku iba preto, že sa predávajú v lekárňach. Napriek tomu, že chýbajú dôkazy o ich účinnosti.

Je známe, že kyselina listová hrá dôležitú úlohu v tehotenstve, a železo sa predpisuje ľuďom trpiacim anémiou, ale multivitamíny pokladá väčšina lekárov za vyhadzovanie peňazí. „Veľa Austrálčanov z toho má len veľmi drahý moč,“ dodal Gannon.

Úrad pre terapeutický tovaru (TGA) presadzuje reformu, ktorá by vytvorila novú triedu doplnkových liečiv opierajúcu sa o testy. Pokiaľ by bol produkt zaradený do tejto skupiny, bolo by to pre kupujúceho znamením, že bola testovaná jeho bezpečnosť a účinnosť.

chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

petržlen

Prebuďte sa po zime a posilnite imunitu. S týmito bylinkami

21.03.2017 06:00

Doprajte svojmu metabolizmu jarnú kúru s čerstvými bylinkami. Ideálne je pestovať si ich na balkóne alebo v záhradke.

polievka z medvedieho cesnaku, jarná zelenina

Je čas na detoxikáciu medvedím cesnakom!

20.03.2017 06:00

Od marca je "všade, kam len pozrieš". Medvedí cesnak je detoxikačná bylina, ktorá má všestranné využitie.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.