Alergici, s exotikou opatrne!

Potravinová alergia sa najčastejšie prejavuje ako orálny alergický syndróm, teda reakciou v ústnej dutine.

Ananás
Z exotického ovocia najviac pacientov alergicky reaguje na kivi a ananás.
Autor:

„Najčastejšie v prípade pacientov s alergiou na peľ brezy sa kríži potravinová alergia na čerstvé ovocie a zeleninu. Ide prevažne o jablká, hrušky, čerešne, slivky, broskyne, marhule a zo zeleniny je to zeler, mrkva, hrášok a surové zemiaky,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Salátová Kozlovská z Centra imunológie a alergológie v Bratislave. „Ďalšou skríženou reakciou je tzv. latex-fruit syndróm, keď sa kríži alergia na latex s alergiou na exotické plody ako figa, banán či mango.“

Podľa známej imunologičky je problémom najmä chemická konzervácia exotického ovocia. Pacient môže reagovať na tieto konzervanty, ktorých najviac sa nachádza v šupke či tesne pod ňou.  „Často sa to stáva pri mangu. Preto treba dodržať zásady umývania plodov, nedotýkať sa perami ich kôry či šupky, nekonzumovať kôru citrusov. Po olúpaní, hoci pomaranča, si umyť ruky,“ dodáva MUDr. Salátová.

Najviac alergických reakcií v ambulancii má, čo sa týka exotického ovocia, po kivi a ananáse. „Mali sme pacienta s anafylaktickou reakciou po konzumácii liči. Bol aj hospitalizovaný.“ Podľa doktorky sa razí trend konzumácie potravín, teda aj ovocia dopestovaného v našom pásme a v našej pôde, prirodzene dozretého v záhradách. Ľudia bez známok alergie si môžu dovoliť viac experimentovať.

„Alergici opatrne, na úvod malú porciu po prvý aj druhý raz. Nepodceniť príznaky po prvej konzumácii.  Treba mať poruke lieky na alergiu. Moji pacienti to poznajú, kážem to každému, kto  mal niekedy reakciu, aby nosil svoje dve tabletky v peňaženke. Tieto lieky však nezabránia veľkej reakcii, tzv anafylaktické­mu šoku.“

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
mlieko, laktóza, intolerancia, brucho, žalúdok, bolesť

Intolerancia laktózy: Keď mlieko nafukuje

05.03.2017 06:00

Intolerancia laktózy nie je choroba. Ide o problém trávenia. Laktóza je mliečny cukor. Ľuďom s intoleranciou laktózy nedostatočne pracuje alebo úplne chýba enzým nazývaný laktáza.

slnko, zima, radosť, imunita, vitamín D

Slnečný vitamín: Pandémia nedostatku "déčka"?

12.02.2017 06:00

Vitamín D je známy ako "slnečný vitamín". Jeho hlavným zdrojom je ultrafialové žiarenie. V našej zemepisnej šírke však sa však v zime "déčko" v organizme takmer netvorí.

rakytník

Nenechajte imunitu hlivieť!

11.02.2017 06:00

Nájdete ich v hlive ustricovej, v reishi, v rakytníku, v kvasniciach aj v obilninách. Betaglukány povzbudia váš imunitný systém. Siahnite po nich v období chrípok i pri strese.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.