Jód nám príde vhod

V minulosti nebývalo ničím výnimočným stretnúť v našich končinách ľudí s veľkým hrvoľom na krku. Išlo o neprehliadnuteľnú strumu, chorobné zväčšenie štítnej žľazy, ktoré bolo spôsobené nedostatkom jódu v potrave.

soľ
Ilustračné foto.
Autor:

Nezriedka sa tento problém spájal aj so závažným mentálnym postihnutím. Hoci struma sa vyskytuje aj naďalej (majú ju napríklad pacienti s uzlami na štítnej žľaze a nedostatok jódu je stále problémom v rozvojových krajinách), tzv. endemickú strumu postihujúcu veľkú časť našej populácie sa podarilo odstrániť vďaka jódovej profylaxii. Od roku 1965 sa na celom území nášho vtedajšieho štátu začala distribuovať soľ s obsahom jodidu draselného, tzv. jodidovaná soľ. Od roku 2000 sa do kuchynskej soli pridáva stabilnejší jodičnan. Nie všetky druhy soli, ktorá je u nás v predaji, však majú uspokojivú hladinu jódu. Napríklad nepostačujúce hodnoty sa zistili pri niektorých vzorkách morskej soli.

Čítajte viac

Čoraz častejšie sa navyše objavujú články o blahodarných účinkoch himalájskej ružovej soli, mimochodom, niekoľkonásobne drahšej ako „bežná soľ“. „Na to, aby ste zo stopových prvkov v himalájskej soli mali nejaký úžitok, museli by ste denne soliť kilami himalájskej soli,“ píše geológ Juraj Littva na portáli InVivo magazín, ktorý popularizuje vedeckú gramotnosť. „Ešte by som sa však rád pozastavil pri jednom dôležitom prvku – jóde. Ten sa do obyčajnej soli umelo pridáva. Takže, aby ste zabránili jeho nedostatku, budete musieť denne použiť väčšie množstvo himalájskej soli než v prípade používania tej údajne hnusnej, chemicky spracovanej soli. A čím menej solenia, tým lepšie pre zdravie, no nie? To je skutočne závažná zdravotná dilema.“

Stopový prvok jód má veľký význam pre ľudské zdravie. „Vďaka jódu si štítna žľaza vytvára dva veľmi dôležité hormóny – tyroxín a trijódtyronín. Tie riadia biochemické a metabolické procesy, bez ktorých by organizmus vôbec nedokázal fungovať,“ tvrdí Daniel Host, odborník na jódové výživové doplnky. Nedostatok jódu v organizme sa prejavuje poruchami štítnej žľazy, ako je už spomínaná struma a hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy) a takisto poruchami telesného a duševného vývoja.

Jód priamo a prostredníctvom hormónov štítnej žľazy zasahuje do metabolizmu tukov, cukrov, bielkovín, znižuje koncentráciu cholesterolu v krvi, spomaľuje vznik aterosklerózy, zlepšuje prekrvenie, a tým aj zásobovanie tkanív kyslíkom či živinami, pôsobí protizápalovo. Spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice a kĺbov, zmierňuje bolestivé opuchy, má antiseptický a dezinfekčný účinok.

„Je potrebné zvyšovať informovanosť obyvateľstva o význame jódu pre ľudské zdravie a takisto upozorniť na to, aby z ponuky dovezených zahraničných solí ľudia uprednostňovali jodidovanú kuchynskú soľ,“ píše sa v informačnej brožúre pre pacientov Choroby štítnej žľazy. Mimochodom, jód možno prijímať aj v rámci minerálnych pitných a takisto kúpeľných kúr, pretože telo ho dokáže absorbovať kožou a sliznicou dýchacích ciest pri inhalácii v balneologickej prevádzke s bohatou jódovou mikroklímou. Musí však ísť o minerálnu vodu z prírodného liečivého prameňa bohatú okrem iného práve na jód.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

reiši

Medicinálne huby: Lesklokôrka známa ako reiši

19.03.2017 06:00

Pod názvom lesklokôrka lesklá ju u nás takmer nikto nepozná, hoci práve to je slovenský názov liečivej huby nazývanej reiši. Známejšie pomenovanie reiši pochádza z japončiny.

mlieko, laktóza, intolerancia, brucho, žalúdok, bolesť

Intolerancia laktózy: Keď mlieko nafukuje

05.03.2017 06:00

Intolerancia laktózy nie je choroba. Ide o problém trávenia. Laktóza je mliečny cukor. Ľuďom s intoleranciou laktózy nedostatočne pracuje alebo úplne chýba enzým nazývaný laktáza.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.