Mozgová príhoda je na Slovensku treťou najčastejšou príčinou úmrtia

Cievna mozgová príhoda je časté ochorenie, väčšina ľudí však nevie nič o terapii, ktorá môže zachrániť život alebo zlepšiť jeho kvalitu.

22.04.2009 00:55
Sanitka Foto:
K prvým príznakom mozgovej príhody patrí stŕpnutie časti tela, ktoré je spojené s drobnou nešikovnosťou, napríklad pri chôdzi alebo artikulácii. V takom prípade treba zavolať rýchlu lekársku pomoc.
debata

Cievne mozgové príhody, ľudovo známe aj ako porážky alebo mŕtvice, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Ako informoval na tlačovej konferencii prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre Miroslav Brozman, zároveň sú druhou najčastejšou príčinou demencie a najčastejšou príčinou epilepsie v starobe. V roku 2007 na Slovensku postihli až 21-tisíc ľudí, z čoho približne tretina umiera, tretina žije bez následkov a tretina má vážne zdravotné problémy, ako je strata reči alebo ochrnutie.

Ide o časté a vážne ochorenie, napriek tomu podľa Brozmana veľa ľudí nevie o terapii, ktorá im môže zachrániť život a zlepšiť jeho kvalitu. „Trombolýza je jediný preukázateľný spôsob liečby,“ uviedol Brozman. Aplikácia trombolytika do žily je dnes štandardnou liečbou, prístupnou pre všetkých ľudí na Slovensku. V prípade upchatia mozgových ciev, ktoré príhodu spôsobujú, rozpúšťa krvné zrazeniny a zabezpečuje prekrvenie mozgu. Ako povedali Brozman a prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Turčáni, už pri aplikácii infúzie sa stáva, že pacient začína rozprávať alebo hýbať končatinami.

Aj trombolýza má však svoje pravidlá. Lekári ju môžu podávať len v nemocnici, pretože najskôr musia prostredníctvom počítačovej tomografie (CT) vylúčiť krvácanie do mozgu a zároveň potvrdiť upchatie mozgových ciev. To všetko do troch hodín od zaznamenania príznakov. Preto je dôležité, aby človek zavolal rýchlu zdravotnú pomoc pri objavení sa prvých prejavov cievnej mozgovej príhody. Ide o stŕpnutie jednej časti tela spojené s malou nešikovnosťou – napríklad pri chodení alebo zapínaní gombíka, jedným z príznakov je aj ovisnutý kútik pier či problémy s artikuláciou.

Mŕtvica je akútne ochorenie spôsobené upchatím niektorej z mozgových ciev a následnou neprekrvenosťou mozgu (ischemická cievna mozgová príhoda) alebo krvácaním do mozgu (hemoragická cievna mozgová príhoda). Až 85 percent všetkých mozgových príhod spôsobuje upchatie cievy.

K rizikovým faktorom, ktoré môžu zapríčiniť cievnu mozgovú príhodu, patrí napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, zvýšený cholesterol, fajčenie či nedostatočná fyzická aktivita.

debata chyba