Chrípková sezóna sa začala, očkovanie hradia zdravotné poisťovne

Chrípka, ktorej sezóna sa začala s príchodom októbra, potrápi každoročne desaťtisíce Slovákov. Mnoho ľudí si ju mýli so silným prechladnutím, ale zvyčajne ide o vážnejšie ochorenie.

15.10.2013 14:00
chrípka, teplomer, teplota Foto:
Chrípka by sa v žiadnom prípade nemala prechodiť.
debata (1)

Na chrípku môže ochorieť ktokoľvek, rizikovú skupinu však predstavujú najmä starší ľudia vo veku nad 59 rokov alebo ľudia s chronickými dýchacími problémami, tiež srdcovo-cievneho aparátu, zníženou obranyschopnosťou organizmu, cukrovkou a zdravotnícky personál.

Prevencia chrípky a jej podobných ochorení sa zameriava na zabránenie prenosu vírusov z chorého na zdravého človeka, ako aj na posilnenie celkovej odolnosti organizmu. „Najefektívnejšou ochranou je očkovanie. Prvý nárast chrípkových ochorení sa očakáva na základe dlhoročných sledovaní v decembri. To znamená, že očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až novembra, aby sa včas stihli vytvoriť protilátky,“ uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Očkovanie svojim poistencom hradia nad rámec zákona všetky tri zdravotné poisťovne. „Postup je jednoduchý, stačí ak pacient navštívi svojho všeobecného lekára, ktorý mu predpíše vakcínu proti chrípke. Pacient si následne vyberie vakcínu v lekárni, vráti sa k svojmu všeobecnému lekárovi a ten ho zaočkuje,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Chrípková sezóna sa začína v októbri daného roka a trvá až do apríla nasledujúceho roka. Nie každé prechladnutie či kašeľ automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa, pričom chorý by mal zostať doma až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Chrípka je vysoko nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. „Liečba chrípky je v kompetencii klinických lekárov. Ochorenie by sa v žiadnom prípade nemalo prechodiť. Dôležitý je zvýšený príjem tekutín, vitamínov, podávanie antipyretík a samozrejme pokoj na lôžku,“ upozornil hlavný hygienik.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná poisťovňa #prevencia #chrípka #očkovanie #Ivan Rovný