Najhoršia poloha pri spánku je na bruchu

Fyzioterapeutka Barbora Hanicová z bratislavského štúdia Miracle radí, ako šetrne zaobchádzať s chrbticou, aby nebolela.

20.03.2014 06:00
spánok, spánok na boku Foto:
Najzdravší spánok je vraj na boku.
debata (6)

Fitlopta
Sedieť celý deň rovno nezvládne nikto. No fyzioterapeutka odporúča tým, čo majú doma fitloptu, aby si na nej pozreli film alebo správy. „Lopta vás donúti, aby ste sedeli správne a pritom si trochu pocvičíte chrbát. Pohopkáte si,“ povedala Hanicová a zdôraznila, že fitlopty sú perfektné predovšetkým pre deti. „Neobsedia na nich, budú sa na vrtieť, čím budú nechtiac cvičiť.“

Dvíhanie ťažkých bremien
Ťažké veci v žiadnom prípade nedvíhame v predklone. Čupneme si, konkrétnu vec uchopíme a vystretými nohami a chrbtom sa zdvihneme nahor. Hanicová vysvetlila, prečo: „Na stehnách a zadku máme silné svaly, ktoré to udržia, na rozdiel od drobných svalov našej chrbtice, ktorá je tenučká a niečo také by zvládnuť nemusela.“ Dvíhať ťažké predmety týmto štýlom odporúča zakaždým. Žiadne „len raz“, by existovať nemalo. „Jeden krát môže byť pre vás osudový. Stačí, že máte oslabené miesto,“ upozornila ďalej fyzioterapeutka.

Polohy pri spánku
Podľa Hanicovej slov je najhoršia poloha pri spánku na bruchu, pričom zo zdravotného hľadiska je najvhodnejší spánok v polohe na boku. Stredne dobrá vychádza poloha na chrbte. „Ľuďom, ktorí spávajú na bruchu, sa to zakázať nedá, no je dôležité, aby aspoň nemali vankúš a ak, tak veľmi tenký.“ Spresnila, že človek spiaci na bruchu má krčnú chrbticu vytočenú na jednu stranu. „Predpokladám, že počas spánku si hlavu mení, aby ju nemal ešte aj v záklone.“ Čo sa týka spánku na boku, je dobré mať pod hlavou načuchraný vankúš, no treba meniť aj polohy. „Keby ste s dobrým úmyslom spali celú noc na boku, odniesol by si to bedrový a ramenný kĺb a členky. Chrbát zas ocení, ak si dáme pod hlavu nákrčný vankúš, ktorý vypodloží krčnú lordózu. Pod takýmto vankúšom oddychuje celé telo, hlava, krk a všetky svaly. Hanicová upozornila aj na to, že pred spánkom si musíme skontrolovať, či máme všetky svaly uvoľnené – na krku, v ramenách, na hrudi, opretý by mal byť aj celý chrbát. "Vaše telo musí ísť spať uvoľnené,“ skonštatovala Hanicová. Upozornila tiež na to, že na ortopedickom vankúši sa nesmie spať v polohe na bruchu. Ako pomôcku radí zavrieť oči a predstaviť si chrbticu. Mala by byť rovná. „Ani keď sa uložíte nabok, nemôžete ju mať vykrivenú hore ani dole. Mala by byť rovno, nech ležíte v akejkoľvek polohe.“

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #chrbát #Barbora Hanicová