V africkom Malawi otvorili česko-slovenskú nemocnicu

Davy pacientov od rána do večera, von sa lekári dostanú denne len na chvíľu. Medicínsky stredovek. Ľudia tu nemajú internet, mobily, noviny, všetko sa šíri ústnym podaním. Niektoré deti belocha nikdy nevideli. Tak to vyzerá v česko-slovenskej nemocnici v africkom Malawi v meste Fanuel v západnej časti krajiny neďaleko hranice so Zambiou, ktorú slávnostne otvorili v sobotu.

01.08.2015 14:00
malawi, nemocnica, deti Foto:
Starší súrodenci nosia mladších na rukách.
debata (3)

Česi a Slováci v tejto oblasti pomáhajú už štvrtý rok a základný kameň nového zdravotníckeho zariadenia položili presne pred dvoma. Pásku pri sobotňajšom slávnostnom otvorení prvého pavilónu nemocnice s dvoma ďalšími budovami tvoriacimi zázemie pre personál prestrihol odborník na cestovateľskú medicínu doc. MUDr. Rastislav Maďar. „Doktor Rasti“, ako ho na misiách domáci volajú, pochádza z Martina a pôsobí v Ostrave. Je predsedom neziskovej organizácie International Humanity, ktorá bola založená v roku 1994 a pomáhala už na Srí Lanke, v Nepále, na Haiti, v Zambii či Ugande. V organizácii pôsobia ľudia, mnohí lekári, ktorí pracujú bez nároku na finančnú odmenu.

Nemocnicu stavali aj miestni z neďalekých dedín, kde sa pálili tehly na jej stavbu, hoci sami žijú v hlinených chyžiach. Nemôžu si totiž dovoliť drevo na oheň. "Vďaka nemocnici však budeme mať možnosť hospitalizovať pacientov a poskytovať im nepretržitú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje doc. Maďar. Nemocnica bude slúžiť takmer 900 dedinám, pre ktoré bola doposiaľ starostlivosť lekára nedostupným luxusom. „Zdravotnú starostlivosť poskytujeme zadarmo, preto za nami chodia všetky vekové kategórie pacientov so všetkými nepredstaviteľnými zdravotnými problémami. Stretávame sa prakticky so všetkým – od typických tropických ochorení ako malária či bilharzióza cez ťažkú podvýživu, vredy, popáleniny až po astmu, hypertenziu či epilepsiu.“

zväčšiť Do Malawi odletel sedemčlenný tím s 200 kg... Foto: INTERNATIONAL HUMANITY
malawi, lekári Do Malawi odletel sedemčlenný tím s 200 kg liekov a zdravotníckeho materiálu.

Na najchudobnejšom kontinente sa veľkou stáva aj malá pomoc a ľudský život je často možné zachrániť za malú sumu. Dobrovoľníci na túto misiu priviezli do Malawi viac ako 200 kg liekov, zdravotníckeho materiálu a výživy od sponzorov. „Je jasné, že nemôžeme mať vybavenie na všetky diagnózy,“ pokračuje Rasťo Maďar. „Musíme preto vedieť improvizovať. Najťažšie je, keď sa musíme rozhodnúť, že liečba určitého stavu je taká nákladná a vyliečenie málo pravdepodobné, že namiesto jedného pacienta budeme radšej liečiť desiatky iných. Je ťažké pozrieť sa takému človeku do očí, peniaze sa však ťažko zháňajú a našou najväčšou obavou je, aby takéto situácie nepribúdali.“

Takmer nikto z pacientov nepozná čas, nemá hodinky. Nikdy v živote sa podľa nich neorientovali. Preto musia dostávať lieky vo vrecúškach, na ktorých je nakreslené slnko a mesiac a dávkovanie musí byť čo najjednoduchšie. „Našťastie, jedna, maximálne dve dávky denne obyčajne stačia, pretože tamojší ľudia majú omnoho nižšiu váhu ako Európania. Preto si môžeme dovoliť dávky znížiť. Navyše mnohí nepoznajú ani svoj vek či vek svojich detí. U ťažko podvyživených detí je preto náročné posúdiť, či sa adekvátne vyvíjajú.“

Malawijčania nosia tehly na stavbu nemocnice.... Foto: INTERNATIONAL HUMANITY
Malawi, nemocnica Malawijčania nosia tehly na stavbu nemocnice. Sami bývajú v hlinených chyžiach.

Popri práci sa snažia priebežne umiestňovať nové informácie a fotodokumentáciu na webstránku organizácie www.internationalhumanity.cz a Facebook. Keďže nemocnica stojí v miestach bez asfaltky, mobilného signálu aj internetu, kde elektrinu zabezpečujú len nemocničné solárne panely, zverejňovanie trvá aj niekoľko dní.

Jeden deň v týždni zdravotníci organizujú výjazd, v rámci ktorého navštevujú vytipované dediny a pátrajú po ťažkých prípadoch ochorení a podvýživy. „Takí pacienti by sa k nám vôbec nedostali, pretože by cestu nezvládli,“ dodáva doktor Maďar. „Pri práci v teréne máme k dispozícii len rýchlotesty na diagnostiku, inak si musíme vystačiť s osobným vyšetrením pacienta a kladením otázok. Je to taká stará dobrá klasická medicína. Napriek tomu sme schopní pomôcť možno 95 % ľudí.“

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica #Malawi