Atopický ekzém: Koža ako strúhadlo

Svrbenie, svrbenie a ešte raz svrbenie. To je dominujúci prejav atopického ekzému. Kto to nezažil, ťažko pochopí. Aj dospelí pacienti na kožných oddeleniach v nemocniciach lekárom tvrdia, že sa neškriabu, že to dokážu kontrolovať. A ráno na vizite majú doráňané ložiská ekzému. Ďalším typickým príznakom je suchá koža a zápal. Čo pomáha?

pokožka - alergia - atopický ekzém - alergén - svrbenie
Ilustračné foto.
Autor:

Prívlastok atopický znamená, že organizmus zdedil sklon k určitému alergickému typu reakcie. Atopický ekzém je ochorenie, ktoré má silnú genetickú zložku. Znamená to, že sa často vyskytuje v rodinách, kde rodičia dieťaťa či jeho súrodenci trpia astmou, alergickou nádchou, žihľavkami či potravinovou alergiou. Ide o akési neželané dedičstvo. „U 60 % pacientov je týmto ochorením postihnutý jeden rodič, 80 % pacientov má postihnutých oboch,“ vysvetľuje dermatovenerológ MUDr. Tomáš Dianiška. „Hovorí sa, že atopický ekzém sa dedí väčšinou po matke, ale nemusí to tak byť.“

Toto svrbiace zápalové ochorenie sa vyskytuje už v detstve. Dojčenskú formu mávajú deti okolo troch mesiacov života, ďalej odborníci rozlišujú detskú formu ochorenia a ekzém u dospievajúcich, resp. dospelých pacientov. S vekom sa obraz atopického ekzému odlišuje. Zatiaľ čo u dojčaťa sa ekzém väčšinou vyskytuje na tvári, čele či brade, v predškolskom sa šíri na krk, lakťové či kolenné jamky. „Vo vyššom veku sa ekzém sťahuje skôr na okrajové časti tela. Nič z toho však nie je pravidlom,“ dodáva odborník.

Okrem dedičnej predispozície svoju úlohu zohráva porucha bariérovej funkcie kože. Znamená to, že je narušená jej odolnosť proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Škodlivé látky cez ňu prenikajú ľahšie, a tým aktivizujú imunitný systém. Porušená kožná bariéra zároveň spôsobuje dehydratáciu, mikroskopickými trhlinkami sa odparuje voda, strácajú sa lipidy, preto je pokožka suchá. Sčervenie, svrbí a má tendenciu praskať. Trhlinkami dovnútra prenikajú baktérie, čo spôsobuje zápal a ak sa pacient navyše škriabe, pridruží sa aj infekcia – bakteriálna, vírusová či mykotická. „Pacienti s atopickým ekzémom majú náchylnosť napríklad na vznik herpetických infekcií,“ upozorňuje MUDr. Dianiška.

Čítajte viac

Pre atopický ekzém je typické, že obdobia výrazného zlepšenia až vymiznutia prejavov sa striedajú s obdobiami tzv. vzplanutí. Cieľom liečby je dosiahnuť kontrolu nad kožnými príznakmi. V prvom rade musia atopici vylúčiť všetky provokujúce faktory v podobe dráždiacej kozmetiky, parfumov, obliekať sa do vrstiev, podľa možnosti do bavlnených a bledých vecí, pretože aj farby z oblečenia môžu pokožku provokovať. „Dnes sa vyrába termobielizeň z materiálov, ktoré sú priestupné pre odparovanie tak, aby pot neostával na pokožke,“ hovorí kožný lekár. Pri atopickom ekzéme totiž zohráva úlohu aj termoregulácia. Dlhé rukávy a mechanické dráždenie môžu spôsobiť koniec pokojového štádia ekzému a spustiť akútnu fázu.

„Atopici by sa mali sprchovať 32-stupňovou vodou, čo je pre mnohých studené, ale aj teplá voda pokožku vysušuje. Samozrejme, nemali by kožu vystavovať nijakým čistiacim prípravkom, napr. saponátom, mydlu. Problémom je aj kúpanie v bazénoch a celkovo balneoterapia.“ Osobitnou kapitolou je strava, pretože každý ekzematik reaguje na niečo iné. Pacientke Lenke Čárkovej sa napríklad stačí vyhýbať len čokoláde, orieškom a plesňovým syrom. „Človek má občas kožu na rukách ako strúhadlo,“ opisuje svoje skúsenosti. „Dráždia ma prstienky, hodinky, pre opuchnuté zapálené prsty niekedy pri pokladnici ani neviem zobrať mince do ruky.“ Zdôrazňuje sa pitný režim, nie preto, že je to „módne“, koža obsahuje až 30 % celého množstva vody v tele.

Základom terapie pacienta s atopickou dermatitídou je lokálna liečba. Dôležité je dôkladné premasťovanie kože špeciálnymi prostriedkami nazývanými emolienciá, ktoré zlepšujú a obnovujú kožnú bariéru, dodávajú vlhkosť, upravujú patologické pH, zvláčňujú a podobne. Často obsahujú ochranné lipidy, glycerín, dexpanthenol, čo je vlastne provitamín B5, ureu, kyselinu hyalurónovú a podobne. Akútnu fázu ochorenia je možné krátkodobo preliečiť s pomocou hormonálnych mastí. S pomocou lokálnych imunomodulátorov, čiže špeciálnych protizápalových mastí bez obsahov steroidov, možno nad ochorením dosiahnuť dlhodobú kontrolu a predchádzať tak komplikáciám. Okrem toho sa stav rieši aj pravidelným a dlhodobým podávaním antihistaminík, čiže protialergických liekov v tabletkách a pomôcť môže aj fototerapia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
smútok, choroba, bolesť, nešťastie, depresia

Hidradenitída: Jazvy nielen na duši, ale aj na tele

24.07.2016 06:00

Človek, ktorý sa nadmerne potí, vie, aké je to nepríjemné. Pri prakticky neznámom ochorení s názvom hidradenitída sa pachové potné žľazy ešte navyše bolestivo zapália a hnisajú.

kozmetika, pleť, pokožka, krém, koža

O konzervantoch v kozmetike - bez strašenia

23.07.2016 06:00

Niet pochýb o tom, že nadmerná chemizácia neprospieva a čoraz viac ľudí má problémy s pokožkou. Radikálne odmietanie konzervácie kozmetických výrobkov však takisto nemusí byť správne.

opaľovanie, dovolenka, more

UV žiarenie: Koža si všetko pamätá

08.07.2016 06:00

Spektrum slnečného svetla sa skladá zo žiarenia rôznych vlnových dĺžok, ktoré majú na kožu rozličné účinky, čo môže viesť k akútnym aj chronickým ochoreniam kože.

Súťaž - Cestovateľské leto s Pravdou
Anders Behring Breivik

Breivikov advokát nemá čas, odvolací proces bude neskôr

26.08.2016 20:50

Odvolací proces, v ktorom sa nórsky štát mieni brániť voči rozhodnutiu justície v súvislosti s väzenskými podmienkami vraha Andersa Breivika, sa neuskutoční v plánovanom termíne.

protest, bonaparte, demonštrácia, opozícia

Nazval Matovič protestujúcich trotlami?

26.08.2016 19:00

Celé leto chodia ľudia na opozičné protesty za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby sa nakoniec dozvedeli, že ich opozičný politik považuje za "trotlov"? Takáto dehonestujúca charakteristika mala vzísť od šéfa OĽaNO-Nova Igora Matoviča.

Steve Bannon

Ďalší šéf Trumpovej kampane má problém, tentoraz domáce násilie

26.08.2016 18:42

Sotva sa Steve Bannon stal novým šéfom volebného tímu Donalda Trumpa, objavil sa u neho rovnako ako u jeho predchodcu nepríjemný problém z minulosti.

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier žiada nové pravidlá pre kontrolu zbrojenia

26.08.2016 18:01

Za nové pravidlá pre umiestňovanie konvenčných zbraní vrátane rakiet, tankov alebo bezpilotných lietadiel sa vyslovil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier.