Chronická únava? Toto sú jej možné príčiny

Únavu netreba podceňovať, ani ju zvaľovať na príchod jari. Môžeme si za ňu v prípade, že nedokážeme oddychovať, ale tiež sa za ňou môže skrývať vážne ochorenie.

únava, depresia, smútok
Stres, nedostatok spánku, ale aj málo železa - to všetko viesť k nepríjemnej únave.
Autor:

Ak je chronická, cítime sa neustále ospalí, zívame a máme problém so sústredením, treba si klásť otázky. Čo všetko môže tento stav znamenať?

Nedostatok spánku

Chronická únava môže vzniknúť z nedostatku spánku, ktorý je pre zdravie a dobrý pocit enormne dôležitý. Ak dlhší čas chýba, môžeme ochorieť – psychicky aj fyzicky. Okrem kardiovaskulárnych ochorení a prehnanej chuti do jedla a tým spojenej obezity, hrozia aj depresie. Ako jeden z najúčinnejších prostriedkov proti nespavosti platí pravidlo tzv. spánkovej hygieny. Nielen spať v tichom prostredí a izbovej teplote okolo 17 stupňov, ale pomáhajú aj relaxačné rituály.

Veľa stresu

Takzvané stresory na nás číhajú zo všetkých strán. Či niečo nepríjemné zažívame v práci, na cestách, vo vzťahu s partnerom alebo so zdravotným stavom – aj takéto triviálne udalosti zanechávajú v našom tele stopy. Pravdou je, že dlhodobé napätie vyvoláva únavu. Spôsobov, ako bojovať so stresom, je veľa, najúčinnejší je šport a pobyt v prírode.

Málo tekutín

Dehydratácia je ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k pocitu veľkej únavy. Preto je dostatočný príjem tekutín v podobe vody z vodovodu, minerálnej vody, bylinkových čajov a zeleninových štiav zvlášť dôležitý.

„Chudobná“ strava

Vitamíny a minerály sú palivom pre metabolické a rastové procesy v tele a nevyhnutné pre náš imunitný systém a kosti. Za nezdravú stravu možno označiť tú, ktorá je bohatá na nezdravé tuky a cukor a naopak, chudobná na vlákninu. Takýmto stravovaním riskujeme nedostatok živín a únavu.

Ochorenie štítnej žľazy

Únava je najčastejším symptómom pri hypotyreóze (znížená funkcia štítnej žľazy). Ak sa potvrdí, mali by ste s lekárom konzultovať hormonálnu terapiu.

Nedostatok železa

Jedným z príznakov anémie je tiež chronická únava.

Čítajte viac o únave

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

láska, vzťah, prechádzka

Nedostatok vitamínu D: Poznáte týchto päť príznakov?

26.03.2017 06:00

V skupine vitamínov má déčko špeciálnu pozíciu. Možno ho prijať konzumáciou určitých potravín, ale aj pôsobením slnečného žiarenia.

šalát, varenie, zdravá strava

Recepty pre pacientov s chorobami obličiek

23.03.2017 06:00

Ako jesť bez priberania a ohrozovania obličiek? Ukážeme si niekoľko receptov, ktoré sú vhodné pre pacientov s obezitou a s chorobami obličiek.

limonáda, voda, nápoj, tekutiny, pitný režim

Pitný režim: pre štíhlosť a zdravé obličky

21.03.2017 14:00

Dostatok tekutín je základnou podmienkou správneho fungovania organizmu. Dostatočný prísun tekutín pomáha pri chudnutí. Už jeden pohár dokáže zaplniť žalúdok.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.