Pijete dosť? Zistíte to rýchlo podľa moču a z rúk

Voda, voda a znova tá voda. V lete jej potrebujeme vypiť viac, ako v chladnejších ročných obdobiach. Aspoň dva litre. Čítame o tom veľa, snažíme sa to dodržiavať. Pomôže rýchly test.

pitný režim, voda
Ilustračné foto.
Autor:

Naše telo sa zo 70 percent skladá z vody a aj to je dôvod, prečo potrebuje veľa tekutín – neustále dopĺňať. Len ten, kto dostatočne veľa pije, zásobuje svoje telo dostatočnými živinami. Málo tekutín spôsobuje závraty a zápchu. Krv má tendenciu zhustnúť a tým pádom sa znižuje tlak krvi aj koncentrácia – výsledkom je bolesť hlavy. Častokrát je liekom pohár vody, netreba siahať po tabletke.

Čítajte viac o vode

Test z moču: Pijem dosť?

Ak spozorujete, že váš moč nie je číry a takmer bezfarebný, môže ísť o (jasný) signál, že málo pijete. Pretože bez dostatočného množstva tekutín je moč koncentrovanejší a tým pádom aj tmavší ako zvyčajne. Pozor, ak moč dlhší čas štipľavo páchne a je tmavý, mali by ste navštíviť lekára – možno telo nevie spracovať jedy, ktorých sa chce zbaviť.

Test z ruky

Ak chcete zistiť, či je vaše telo dehydrované, zistíte to rýchlo aj z ruky. Chyťte si medzi palec a ukazovák trochu kože na druhej ruke, potiahnite smerom nahor. Ak je koža elastická a späť sa stiahne rýchlo, je to dôkaz, že máte dostatok tekutín. Ak jej to však trvá dlho (potrebuje pár sekúnd na to, aby sa znormalizovala), signalizuje vám, aby ste siahli po džbáne s vodou.

Necítim smäd

Aj v takom prípade pite! Dva litre denne sú odporúčaním svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Nemali by ste čakať, kým sa pocit smädu dostaví, ale príjem tekutín rozložiť v priebehu celého dňa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.