Prečítali sme za vás: Ucho prišité bez veľkej slávy

Novinára a spisovateľa Petra Vala (nar. 1948) inšpiruje zápas o ľudský život. Pri reportážach z operačných sál sa zoznámil s osobnosťami slovenskej medicíny. Humorné epizódky z ich života sa stali základom jeho najnovšej knižky Čierny humor v bielom plášti 2, ktorá je pokračovaním úspešného prvého dielu. Skrátené "doktorské historky" vám prinášame v rámci seriálu.

Peter Valo - Čierny humor v bielom plášti 2

Nocľažník na koľajniciach

Riaditeľa bratislavskej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby MUDr. Jána Kovalčíka zavolali v noci k dopravnej nehode. V Petržalke zrazil medzinárodný rýchlik človeka. Keď rušňovodič zbadal medzi koľajnicami ležať chlapa, začal prudko brzdiť, ale pri brzdnej dráhe rozbehnutého rýchlika nemal nešťastník šancu. Keď doktor Kovalčík prišiel na miesto nehody so sanitkou, uvidel zúfalého rušňovodiča s hlavou v dlaniach. Okolo neho pobehoval vlakvedúci. Policajti mu ukázali miesto pod štvrtým vagónom, kde sa mala nachádzať mŕtvola. Doktor Kovalčík vliezol pod vagón. Len čo sa dotkol nebožtíka, ten otvoril oči a zašomral: „Dajte mi pokoj! Čo mi nedáte spať?“ Nie nadarmo sa hovorí, že opilci majú viac anjelov strážnych.

Láska aj svrab prenáša

Očné infekčné oddelenie bolo v cholebarákoch na Miletičovej ulici. Primárka Niké Klimešová prijala mladého 25-ročného chlapíka s trachómom. Pacienti z očného infekčného oddelenia sa zvykli prechádzať v malej záhradke. Za plotom bola úzka ulica a za ňou činžiak. V jednom okne sedávala smutná mladá žena. Jej pohľad sa často stretával s pohľadom mladého pacienta. Najprv sa dorozumievali posunkami, potom debatovali ponad plot. Primárke Klimešovej to pripomínalo balkónovú scénu zo Shakespearovej tragédie Rómeo a Júlia. Po čase si sestry všimli, že sa Rómeo sústavne škriabe. Oznámili to primárke. Keď sa naňho lepšie pozrela, zistila, že má svrab. S infekčnou kožnou chorobou nemohol ostať na očnom oddelení, lebo by mohol nakaziť ďalších pacientov. Z toho istého dôvodu ho však s infekčným trachómom nemohli preložiť na kožné. Navrhli mu, aby odišiel do dočasného domáceho liečenia. Pacient sa zbalil a odišiel. Jeho „Júliu z okna“ čoskoro prijali na kožnom oddelení. Rómeo ju okrem vrelých dotykov lásky obdaril aj svrabom.

Lekár, čo ešte nevidel filcky

Medik sa v škole teoreticky dopočuje o kadečom. Mnohé veci uvidí až v praxi alebo ich neuvidí nikdy. Doktora Alexandra Kliku požiadal mladý kolega z obvodu: „Rád by som sa trochu podučil. Ešte som nevidel filcky.“ Dlho netrvalo a u doktora sa objavila pacientka s phtirus pubis. Okamžite zatelefonoval kolegovi: „Ak máš čas, príď ku mne do ambulancie. Mám tu čistokrvnú rasu filciek v prirodzenom a mimoriadne atraktívnom výbehu.“ Vzdelávaniachtivý mladší lekár ho zaskočil odpoveďou: „Ďakujem, mám už vlastný chov.“

Ucho bez veľkej slávy

K obvodnému lekárovi v Medzilaborciach MUDr. Feodosijovi Pedanovi priviezli poraneného chlapca. Vydesený otec oznámil, že ho prešiel rebrinák. Ostré okované koleso mu, našťastie, odtrhlo iba ucho. Potom vytiahol z vrecka špinavú vreckovku a vybalil z nej synovo ucho. Takýto prípad sa obvykle uzavrel ošetrením rany a pacient odkráčal bez ucha. Doktorovi Pedanovi bolo chlapca ľúto. Mal za sebou niekoľko rokov chirurgie u primára Gallusa Mráza v Rimavskej Sobote. Povedal si, že sa to ucho pokúsi nejako prišiť. Podarilo sa a ucho sa zázračne prihojilo. A tak v roku 1942 na východnom Slovensku v Medzilaborciach, istý doktor Pedan úspešne replantoval ucho v čase, keď o takom niečom nik ani nechyroval. Žiaľ, historici slovenského zdravotníctva neskôr zabudli túto významnú udalosť zaznamenať.

(Z knihy Čierny humor v bielom plášti 2, kapitola Úsmevný dispenzár, krátené, Forza Music)
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
láska, vzťah, prechádzka

Nedostatok vitamínu D: Poznáte týchto päť príznakov?

26.03.2017 06:00

V skupine vitamínov má déčko špeciálnu pozíciu. Možno ho prijať konzumáciou určitých potravín, ale aj pôsobením slnečného žiarenia.

šalát, varenie, zdravá strava

Recepty pre pacientov s chorobami obličiek

23.03.2017 06:00

Ako jesť bez priberania a ohrozovania obličiek? Ukážeme si niekoľko receptov, ktoré sú vhodné pre pacientov s obezitou a s chorobami obličiek.

limonáda, voda, nápoj, tekutiny, pitný režim

Pitný režim: pre štíhlosť a zdravé obličky

21.03.2017 14:00

Dostatok tekutín je základnou podmienkou správneho fungovania organizmu. Dostatočný prísun tekutín pomáha pri chudnutí. Už jeden pohár dokáže zaplniť žalúdok.

navaľnyj

Na protestoch v Moskve zadržali tisíc ľudí, Navaľnyj pred súdom

27.03.2017 12:18

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj predstúpil pred moskovský súd. Ak ho uzná za vinného, hrozí mu do 15 dní väzenia.

Generálna prokuratúra

Policajtov už nebudú vyšetrovať policajti

27.03.2017 12:00

Surový zákrok policajtov proti postrelenej vodičke, ktorá unikala pred hliadkou, by po novom nemali vyšetrovať iní policajti, ale prokurátori.

Stavba, rekonštrukcia, bývanie, dom

Obnovia Dom kultúry Lúky v Petržalke

27.03.2017 11:54

Súčasťou prvej etapy obnovy sú nová fasáda, zateplenie budovy, výmena časti okien a vynovený vstupný priestor.

nesrovnal

Z Ružinova odstraňujú šesť bilbordov

27.03.2017 11:37

Z okolia Záhradníckej ulice v bratislavskej mestskej časti Ružinov miznú bilbordy, bratislavský magistrát pracuje na odstránení šiestich.