Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť o očiach

Zhon, krátke dni, nahromadený stres za celý rok. Svoj podiel na únave môže mať aj nevhodne skorigovaný zrak.

oko, oči, okuliare, zrak, šošovka
Ilustračné foto.
Autor:

1. Zimnú únavu a padanie vlasov môže spôsobovať zlý zrak

„Ak nedáme očiam potrebnú korekciu, koledujeme si o bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie počas pracovného dňa, padanie vlasov a čo je najhoršie, zvýšené riziko nehodovosti za volantom,“ vystríha MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia. „Bez potrebnej korekcie sa zrakové centrá v mozgu snažia rozmazaný obraz takpovediac dokresliť, čo človeka z dlhodobého hľadiska veľmi namáha. Neplatí mýtus, že nenosením okuliarov oči lepšie trénujete. Námaha, ktorú musia vydávať, môže v extrémnych prípadoch spôsobiť aj padanie vlasov či obočia.

2. Sivý zákal treba operovať čo najskôr

Starý mýtus, že zákal musí „dozrieť“, kým sa zoperuje, už neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Vďaka najnovším laserovým operáciám sivého zákalu ide o maximálne šetrný 15-minútový výkon jednodňovej chirurgie. Chirurg pri ňom operuje pomocou femtosekundového lasera a nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. Ak sa pacient rozhodne pre multifokálnu vnútroočnú šošovku, počas operácie sivého zákalu ho operatér zbaví zároveň okuliarov na čítanie aj do diaľky. Operácie aj s implantáciou monofokálnej šošovky kompletne hradia všetky zdravotné poisťovne.

3. Wellness – vstup so šošovkami zakázaný

Až 76 % nositeľov kontaktných šošoviek si neuvedomuje riziká, ktoré podstupuje pri ich nosení vo vode. Vyplýva to z prieskumu na vzorke 745 pacientov. „Vo vode, vo wellnesse, v bazénoch a vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie či plesne. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík. Vďaka kontaktnej šošovke sa baktéria lepšie nalepí na oko a prostredníctvom drobných trhliniek si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných očných štruktúr. "Infekcia sa môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou,“ vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. „Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Navyše, často sa so šošovkami nemusíte ani kúpať či ponárať. Zdrojom tzv. akantaméb bývajú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky.“

Čítajte viac o očiach a problémoch s nimi

4. Bez okuliarov po päťdesiatke natrvalo

Dokonalú závislosť od okuliarov poznajú päťdesiatnici. Striedajú okuliare na čítanie s tými do diaľky, a keď si niektoré zabudnú, sú „nahratí“. Problém dvojakých dioptrií riešia chirurgovia implantáciou multifokálnych vnútroočných šošoviek. Ide o 15-minútový ambulantný nelaserový zákrok, pri ktorom očný chirurg do oka implantuje multifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Metóda človeka zbaví okuliarov do blízka aj do diaľky.

5. Riešenie aj po „nedokonalej“ operácii sivého zákalu

Pre tých, čo v minulosti podstúpili operáciu sivého zákalu a po nej im ostali okuliare na čítanie alebo do diaľky, sú určené sekundárne šošovky. Vďaka nim môžu oční chirurgovia prinavrátiť dokonalé videnie aj pacientom po operácii sivého zákalu, ktorí neboli spokojní s doterajším videním. Zákrok je bezbolestný, trvá niekoľko minút a počas neho chirurg implantuje pacientovi pred umelú implantovanú vnútroočnú šošovku ešte jednu, prídavnú. S jej pomocou skoriguje zostatkové dioptrické odchýlky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

oči, zrak, škôlka, vyšetrenie

Zdravé oči: Vidí váš škôlkar dobre?

26.02.2017 06:00

Zdravé oči už v škôlke je projekt, v rámci ktorého sa z pomocou špeciálneho prístroja nazývaného refraktometer kontrolujú zrakové parametre škôlkarom na celom Slovensku.

oko, kvapky, glaukóm, zákal, očný tlak, rohovka, šošovka, zrenička

Vysoký tlak v oku poškodzuje očný nerv

14.05.2016 06:00

Pacientka s glaukómom sa ocitla na gastroenterologickom oddelení, pretože vracala. Až neskôr sa zistilo, že išlo o záchvatovitú formu diagnózy ľudovo nazývanej zelený očný zákal.

oko, kvapky, glaukóm, zákal, očný tlak, rohovka, šošovka, zrenička

Týždeň glaukómu: Dajte si odmerať vnútroočný tlak

07.03.2016 06:00

Oční lekári budú tento týždeň v niektorých mestách vo vyhradených hodinách - v rámci Svetového týždňa glaukómu - záujemcom merať vnútroočný tlak. Bez objednania.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.