Kašeľ po prechladnutí ostáva. Čo s tým?

Zdá sa, že ste sa už vyliečili, prechladnutie je za vami, opäť môžete bezbolestne prehĺtať a dýchať aj nosom.

žena, kašeľ, ochorenie, chrípka
... dajte mu osem týždňov. Až potom pátrajte po príčine.
Autor:

Ale stále kašlete! Zdá sa, že tá choroba nemá konca-kraja, a to aj v prípade, že sa cítite fit! Čo sa deje? „V skutočnosti môže infekcia, ktorá najskôr zasiahne horné dýchacie cesty, prejsť o "poschodie nižšie“." Pre rakúske noviny Kleine Zeitung to povedal pneumológ Horst Olschewski z LKH kliniky v Grazi. Znamená to, že po nose a hltane prichádza na rad „druhé kolo“ prechladnutia – dolné dýchacie cesty (priedušky). „Pre prechladnutie je celkom typické, že kašeľ ostáva dlhšie,“ povedal ďalej Olschewski.

Osem týždňov

Na otázku, prečo k tejto zmene dochádza, medicína zatiaľ jasnú odpoveď nemá. Lekári vychádzajú z toho, že zápalové bunky prechádzajú predovšetkým v noci z hltana do dýchacích ciest. Často ide podľa Olschewského o zmiešané infekcie, môže ich spustiť vírus, ktorý spôsobil prechladnutie a na postihnutých slizniciach potom kolonizoval baktérie.

Ako máme s takým kašľom „naložiť“? Držte sa tohto pravidla. „Ak vznikne po prechladnutí kašeľ, môže trvať až osem týždňov, kým odznie,“ upozorňuje Olschewski. Ak však týchto osem týždňov uplynie a kašeľ sa u vás stále zdržiava a nechce vás opustiť, musíte hľadať iné príčiny – tých môže byť veľa. Napríklad chronický zápal priedušiek.

Čítajte viac o prechladnutí

Pomôžu antibiotiká?

„Aj refluxná choroba pažeráka, pri ktorej prúdi žalúdočná kyselina do pažeráka, môže spôsobiť kašeľ,“ tvrdí Olschewski. A pretrvávajúci kašeľ môže byť tiež príznakom nádoru v pľúcach. „Ak kašeľ pretrváva, musíte dôkladne pátrať po príčine,“ upozorňuje lekár.

„Ak budem užívať antibiotiká, vyzdraviem.“ Týmto štýlom uvažuje väčšina pacientov – avšak tento prístup je podľa odborníka nebezpečný a navyše nič neprináša. Pacienti, ktorí doteraz užívali antibiotiká ako „na bežiacom páse“, za to teraz zaplatia daň vo forme rezistentných baktérií, proti ktorým už antibiotiká nezaberú. „Štúdie ukázali aj to, že antibiotiká pri kašli nič neprinášajú,“ tvrdí Olschewski.

Stavte na domáce prostriedky

Radšej ako na antibiotiká, spoľahnite sa na domáce prostriedky – napríklad inhalácia stimuluje krvný obeh slizníc. Po prípravkoch proti kašľu siahnite len v prípade, že preň nemôžete zaspať. Inak potlačíte prírodný čistiaci proces pľúc – pretože kašeľ je tu preto, aby sa telo zbavilo choroboplodných zárodkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
láska, vzťah, prechádzka

Nedostatok vitamínu D: Poznáte týchto päť príznakov?

26.03.2017 06:00

V skupine vitamínov má déčko špeciálnu pozíciu. Možno ho prijať konzumáciou určitých potravín, ale aj pôsobením slnečného žiarenia.

šalát, varenie, zdravá strava

Recepty pre pacientov s chorobami obličiek

23.03.2017 06:00

Ako jesť bez priberania a ohrozovania obličiek? Ukážeme si niekoľko receptov, ktoré sú vhodné pre pacientov s obezitou a s chorobami obličiek.

limonáda, voda, nápoj, tekutiny, pitný režim

Pitný režim: pre štíhlosť a zdravé obličky

21.03.2017 14:00

Dostatok tekutín je základnou podmienkou správneho fungovania organizmu. Dostatočný prísun tekutín pomáha pri chudnutí. Už jeden pohár dokáže zaplniť žalúdok.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.