Ako účinne znížiť hladinu inzulínu v krvi?

Inzulín je hormón, produkovaný v pankrease, ale ak ho je príliš veľa, môže zapríčiniť zdravotné problémy.

raňajky, torta, koláč, sacharidy
Jednoduché sacharidy - preč!
Autor:

Vysoká hladina inzulínu sa spája s obezitou, srdcovými ochoreniami alebo rakovinou a môže viesť k inzulínovej rezistencii. Tu sú tipy, ako hladinu inzulínu znížiť:

Obmedziť sacharidy

Ak porovnáme sacharidy, bielkoviny a tuky, najviac z nich zvyšujú hladinu inzulínu a krvný cukor práve sacharidy. Preto pri nízkosacharidovej strave nielen chudneme, ale tiež kontrolujeme diabetes. Obzvlášť efektívne môže nízkosacharidová výživa znížiť hladinu inzulínu u ľudí, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou alebo metabolickým syndrómom.

Používať jablčný ocot

Predovšetkým v kombinácii so sacharidovými jedlami zvyšuje jablčný ocot inzulínovú senzitivitu a môže znížiť hladinu inzulínu. Podľa jednej štúdie ju znížia dve polievkové lyžice octu do 30 minút po konzumácii vysoko sacharidového jedla. Ak sa vám zdá jablčný ocot príliš kyslý, môžete ho zriediť s vodou.

Pozor na veľkosť porcií

Najmä u ľudí, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou, možno po vysoko kalorickom jedle pozorovať zvýšenú hladinu inzulínu. Jedna štúdia porovnávala hladinu inzulínu obéznych a štíhlymi ľuďmi so zdravým metabolizmom po kalorickom jedle (1300 kilokalórií). Vedci pozorovali, že hladina inzulínu v skupine s inzulínovou rezistenciu stúpla po jedle dvojnásobne vyššie ako v skupine štíhlych.

Čítajte viac o inzulíne

Vyhýbať sa cukru

Istá štúdia pozorovala účinok sacharidových, proteínových a potravín s vysokým obsahom tuku na hladinu inzulínu. Boli vytvorené dve skupiny – v jednej účastníci konzumovalí veľké množstvo sladkostí a v druhej oriešky. Kým hladina inzulínu v „sladkej“ skupine stúpla po dvoch týždňoch o 31 percent, v orieškovej stúpla síce tiež, ale len o 12 percent. Fruktóza je napríklad v mede, marmeláde, agávovom či v kukuričnom sirupe, a často pridávaná do spracovaných potravín. Aktuálne štúdie potvrdzujú, že príjem veľkého množstva fruktózy môže viesť k inzulínovej rezistencii, čo zas vedie k zvýšenej hladine inzulínu.

Pravidelný šport

Inzulínovú aktivitu obéznych alebo osôb s cukrovkou druhého typu zvyšuje najmä aerobic. Avšak najväčší účinok možno dosiahnuť kombináciou vytrvalostného a silového tréningu. Pripomeňme, že šport ako taký má pozitívne účinky na celé telo a dušu, pomáha aj pri chudnutí.

Ochucovať škoricou

Škorica je nielen chutná, ale obsahuje aj veľa antioxidantov. Štúdia potvrdila jej spoľahlivý „inzulín znižujúci“ efekt. Stačí denne zamiešať čajovú lyžičku škorice do jedla, jogurtu, smoothie či ovsených vločiek, avšak netreba to preháňať, pretože látka kumarín, ktorú škorica obsahuje, môže citlivým osobám spôsobiť ťažkosti.

Vyhýbať sa jednoduchým sacharidom

Jednoduché sacharidy sa nachádzajú v sladkostiach, bielom chlebe, cestovinách a bielej ryži, v ovocných šťavách, sladených nápojoch, raňajkových cereáliách, sladenom müsli, aj v marmeláde… Pankreas vylučuje veľa inzulínu, v snahe regulovať hladinu krvného cukru, tým pádom klesne znova rýchlo hladina krvného cukru. Po týchto potravinách rýchlo vyhladneme a znova siahame po potrave. Štúdie potvrdili, že spotreba jednoduchých sacharidov môže viesť k obezite a zvýšenej hladine inzulínu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

láska, vzťah, prechádzka

Nedostatok vitamínu D: Poznáte týchto päť príznakov?

26.03.2017 06:00

V skupine vitamínov má déčko špeciálnu pozíciu. Možno ho prijať konzumáciou určitých potravín, ale aj pôsobením slnečného žiarenia.

šalát, varenie, zdravá strava

Recepty pre pacientov s chorobami obličiek

23.03.2017 06:00

Ako jesť bez priberania a ohrozovania obličiek? Ukážeme si niekoľko receptov, ktoré sú vhodné pre pacientov s obezitou a s chorobami obličiek.

limonáda, voda, nápoj, tekutiny, pitný režim

Pitný režim: pre štíhlosť a zdravé obličky

21.03.2017 14:00

Dostatok tekutín je základnou podmienkou správneho fungovania organizmu. Dostatočný prísun tekutín pomáha pri chudnutí. Už jeden pohár dokáže zaplniť žalúdok.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.