Diagnostika lupusu? Až jedenásť kritérií

Správna diagnostika lupusu predstavuje skutočnú výzvu, keďže poškodené môžu byť rôzne orgány, prejavy ochorenia sa menia a často sú podobné, ako pri mnohých iných ochoreniach.

systémový lupus, pokožka, pleť, vyrážka
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK
 • ak sa u pacienta vyskytujú aspoň 4 z 11 diagnos­tických kritérií, ochorenie je klasifikované ako systémový lupus:
 • vyrážka v tvare motýľa na lícach a nose; kruhová vyrážka na tvári, krku alebo pažiach; kožné vyrážky, ktoré vznikli ako dôsledok ultrafialového žiarenia, napríklad po pobyte na slnku; ranky (vredy) v ústach a v nose, často bolestivé; opuch kĺbov, stuhnutosť, bolesť zasahujúca súčasne dva alebo viac kĺbov; zápal blany obaľujúcej pľúca (pleuritída) alebo srdce (perikarditída); abnormálne výsledky vyšetrenia moču, napríklad zvýšený podiel bielkovín alebo prítomnosť červených krviniek v moči; problémy nervového systému, ako sú záchvaty či psychóza bez známej príčiny; krvné abnormality, ako napríklad pokles počtu červených krviniek (anémia), krvných doštičiek či bielych krviniek; laboratórne výsledky svedčiace o zvýšenej autoimunitnej aktivite; pozitívny test na tzv. ANA protilátky (keď sa v krvi nepreukážu, pravdepodobnosť lupusu je nízka)

Diagnostické metódy

 • Anamnéza – lekári hodnotia zdravotnú minulosť pacienta a zaujímajú sa aj o výskyt autoimunitného ochorenia u iných členov rodiny.
 • Laboratórne vyšetrenia krvi a moču – výsledky testov pomáhajú odhaliť poškodenie orgánov, prítomnosť zápalu v organizme, ako aj hladinu tzv. ANA protilátok, ktoré sa nachádzajú v krvi takmer všetkých pacientov s lupusom.
 • Zobrazovacie metódy – môže sa použiť počítačová tomografia, echokardiogram, magnetická rezonancia alebo röntgen – podľa toho, ktorú orgánovú sústavu treba vyšetriť.

Ako vyzerá súčasná liečba

Nefarmakologická liečba: vyvážený pomer medzi odpočinkom a cvičením, predchádzanie prílišnej záťaži, keďže častým prejavom choroby je intenzívna únava

 • stravovanie, ktoré pomáha predchádzať ochoreniam ako obezita, osteoporóza a hyperlipidémia
 • pravidelná zdravotná starostlivosť a prevencia ochorení
 • nevystavovať sa slnečnému žiareniu
 • používať krémy na opaľovanie, keďže ultrafialové žiarenie môže podporiť vzplanutie ochorenia
 • nefajčiť, keďže fajčenie u pacientov spôsobuje vyššiu aktivitu ochorenia, a vyvarovať sa stresu

Farmakologická liečba potláča imunitnú odpoveď a zápal. Využíva sa viacero typov liekov, ktorých výber závisí od závažnosti ochorenia.

Nesteroidné protizápalové lieky. Patria medzi často využívané lieky a často sú prvou liečbou po diagnostike ochorenia. Účinkujú totiž na najčastejšie príznaky lupusu, ako je bolesť, horúčka, zápal a celkové prejavy ochorenia. Sú účinné pri miernejších formách. Ich dlhodobé užívanie však prináša vysoké riziko nežiaducich účinkov.

 • Nežiaduce účinky: najmä vplyv na tráviaci systém – podráždenie žalúdka, vznik vredov žalúdka a dvanástnika, krvácanie v tráviacom ústrojenstve, zníženie funkcie obličiek, pečeňová toxicita, vysoký krvný tlak

Kortikosteroidy. Účinkujú proti viacerým klinickým prejavom lupusu. Ich úlohou je potlačiť a udržať pod kontrolou aktivitu ochorenia. Zároveň však majú mnohé nežiaduce účinky, ktoré môžu prispieť k vzniku ochorení z liečby. Preto sa používajú až pri stredne ťažkom až ťažkom priebehu ochorenia a pre riziko vedľajších účinkov sa lekári snažia o čo najnižšie dávkovanie, aké stav pacienta umožňuje.

 • Nežiaduce účinky: osteonekróza (odumieranie buniek kostí a kostnej drene), osteoporitické zlomeniny, sivý zákal, diabetes, hyperlipidémia, priberanie hmotnosti, vysoký krvný tlak, zvýšené riziko infekcií, zadržiavanie tekutín, nedostatok adrenalínu, emocionálne poruchy a iné. Preto lekári u každého pacienta užívajúceho kortikosteroidy sledujú a pravidelne kontrolujú jeho zdravotný stav.

Antimalariká. Úspešne sa používajú v liečbe závažnejších foriem. Sú účinné proti viacerým klinickým prejavom lupusu, najmä kožným príznakom, bolesti a zápalu kĺbov. Neúčinkujú okamžite – začínajú pôsobiť po 1 až 3 mesiacoch, maximálny účinok sa dosahuje asi po 6 mesiacoch liečby. Dĺžka liečby závisí najmä od odpovede pacienta na ňu, znášania nežiaducich účinkov a vývoja sietnicovej toxicity, ktorá pri antimalarikách hro­zí.

 • Nežiaduce účinky: príznaky súvisiace s centrálnou nervovou sústavou (bolesti hlavy/migrény, nervozita, nespavosť a iné), vyrážky, dermatitída, pigmentové zmeny na koži a vlasoch, nevoľnosť, vratná sietnicová toxicita (napr. cykloplégia). Vedľajšie účinky na očnú sietnicu súvisia s dlhodobým užívaním antimalarík a pacientov by mal počas liečby každých 3 až 6 mesiacov kontrolovať očný lekár.

Imunosupresíva/Cy­tostatiká. Asi tretina pacientov užíva niekedy v priebehu ochorenia cytostatiká. Imunosupresíva sú lieky, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému, napríklad pôsobením na T a B lymfocyty. Využívajú sa u pacientov, u ktorých lupus zasiahol dôležitý orgán alebo ochorenie napriek inej liečbe rýchlo postupuje. Používajú sa najmä v kombinácii s kortikosteroidmi, zvyšujú ich účinnosť a tak umožňujú znižovať ich dávky. Napriek tomu je pacientov potrebné sledovať pre riziko nežiaducich účinkov.

 • Nežiaduce účinky: poruchy tráviaceho systému, nevoľnosť a zvracanie, cytopénia, dýchavičnosť, kašeľ, horúčka, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy kostnej drene a pečene, infekcie, zlyhanie vaječníkov, problémy s močovým mechúrom, vypadávanie vlasov a iné.

Nová cielená biologická liečba. Biologické lieky sú zacielené priamo na príčinu rozvoja zápalovej reakcie. Pôsobia na špecifickú bielkovinu v krvi pacientov, ktorá je zodpovedná za vznik a rozvoj ochorenia. Liek je určený ako prídavná liečba pre dospelých pacientov, u ktorých je ochorenie aktívne, majú pozitívne autoprotilátky a u ktorých je ochorenie napriek liečbe v štádiu vysokej aktivity. Vhodnosť podania lieku musia posúdiť reumatológovia na vybraných pracoviskách a odobriť revízny lekár.

 • Mechanizmus účinku: Pri vývoji autoimunitných ochorení zohrávajú dôležitú úlohu B-lymfocyty. Ich životný cyklus je ovplyvnený rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú ich prežívanie a prirodzené odumieranie Pri lupuse dochádza k nerovnováhe a aj bunky, ktoré by mali odumrieť naďalej prežívajú a začnú tvoriť protilátky útočiace na zdravé tkanivá. Nový liek blokuje špecificky jeden z faktorov – bielkovinu BlyS, ktorá nadmerne stimuluje B-lymfocyty a zabraňuje ich prirodzenému odumretiu.
 • Nežiaduce účinky: nevoľnosť, hnačka a zvýšená teplota.

Kedy treba vyhľadať lekára

 • Ľudia s lupusom majú vyššie riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Okamžite volajte pomoc, ak sa u vás objaví:
 • silná bolesť na hrudníku (najčastejšie na ľavej strane), ktorá sa obyčajne prejavuje ako pocit silného tlaku alebo pálenia, ktorý môže byť sprevádzaný potením, celkovou slabosťou alebo ťažkosťami s dýchaním;
 • náhla dýchavičnosť;
 • náhla necitlivosť, brnenie, slabosť v končatinách alebo neschopnosť pohybu časti alebo celej jednej strany tela;
 • náhle zmeny videnia, napríklad zahmlené, rozmazané či dvojité videnie, strata zraku jedného alebo oboch očí;
 • záchvat kŕčov; náhle problémy pri rozprávaní alebo porozumení reči;
 • náhla závažná bolesť hlavy bez známej príčiny, ktorá sa prejavuje inak, ako bolesti hlavy v minulosti (keďže bolesť hlavy patrí medzi časté príznaky lupusu) a môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťou;
 • náhle vzniknuté závraty, ťažkopádnosť pri pohybe, potácanie sa, mdloby, či strata vedomia

Medzi stavy, pri ktorých síce nie je nutné okamžite volať sanitku, no mali by ste pri nich čo najskôr konzultovať s lekárom, patrí:

 • opakujúca sa bolesť na hrudníku;
 • zhoršujúce sa zadýchavanie najmä pri námahe;
 • jednostranný opuch predkolenia;
 • objavenie sa krvi v moči;
 • horúčky, pričom ste neboli vystavení chrípke alebo prechladnutiu;
 • závraty;
 • bolesti svalov;
 • opuchy nôh, ktoré zvyčajne začínajú okolo členkov;
 • akékoľvek nové príznaky alebo keď sa pretrvávajúce prejavy zrazu začnú zhoršovať.
 • Zdroj: systemovylupus.sk

Súvisiace články:

koža - päty - masáž

Zhrubnuté päty môžu bolestivo praskať

16.08.2014 06:00

Koža je najjemnejšia na viečkach, najhrubšia na chodidlách. Zhrubnutá koža môže pre malú elasticitu ľahšie prasknúť a vytvoriť bolestivú, hlbokú trhlinu. Akoby človek chodil po žiletkách.

leto, pláž, slnko, opaľovanie, UV faktor, krém, fototyp, pokožka

Ekzém spôsobujú aj slnečné lúče

09.08.2014 06:00

Kto by nemal chuť vybuchnúť ako sopka, keď sa práve vo chvíľach voľna chce "kúpať v slnečných lúčoch“?

Max, nemocnica, ovčie kiahne

Dalmatínci v nemocnici

29.06.2014 06:00

Infekčné oddelenie je taký malý Leopoldov, tvrdí s úsmevom zdravotná sestrička. Na spodných oknách mreža, pretože tadiaľ deti kedysi utekali za rodičmi. Dnes tu s nimi môžu zostať. Tak ako ja s Maximom.

Líbya

V Líbyi hrozí občianska vojna

27.08.2014 21:56

Líbya varovala Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN), že v krajine hrozí riadna občianska vojna v prípade, ak nebudú milície bojujúce proti sebe odzbrojené.

Hamas

Prímerie v pásme Gazy naďalej trvá

27.08.2014 20:48

Prímerie v pásme Gazy, ktoré začalo platiť v utorok o 19.00 miestneho času, sa dodržiava. Oznámil to izraelský armádny hovorca Peter Lerner.

Ukrajina, armáda

Ruskí vojaci prenikli na juhovýchod Ukrajiny, tvrdí Kyjev

27.08.2014 20:20, aktualizované: 21:48

Kyjev obvinil Rusko, že nasadzuje svojich vojakov na východe Ukrajiny, kde sa vládne jednotky už od apríla snažia potlačiť proruské povstanie.

slovenský výrobok, obchod, potraviny

Brusel zvýhodnil slovenské potraviny

27.08.2014 20:00

Brusel priznal Slovensku ako prvej z krajín EÚ právo označovať svoje potraviny prívlastkom „slovenské z titulu pôvodnej suroviny“.