Diagnostika lupusu? Až jedenásť kritérií

Správna diagnostika lupusu predstavuje skutočnú výzvu, keďže poškodené môžu byť rôzne orgány, prejavy ochorenia sa menia a často sú podobné, ako pri mnohých iných ochoreniach.

systémový lupus, pokožka, pleť, vyrážka
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK
 • ak sa u pacienta vyskytujú aspoň 4 z 11 diagnos­tických kritérií, ochorenie je klasifikované ako systémový lupus:
 • vyrážka v tvare motýľa na lícach a nose; kruhová vyrážka na tvári, krku alebo pažiach; kožné vyrážky, ktoré vznikli ako dôsledok ultrafialového žiarenia, napríklad po pobyte na slnku; ranky (vredy) v ústach a v nose, často bolestivé; opuch kĺbov, stuhnutosť, bolesť zasahujúca súčasne dva alebo viac kĺbov; zápal blany obaľujúcej pľúca (pleuritída) alebo srdce (perikarditída); abnormálne výsledky vyšetrenia moču, napríklad zvýšený podiel bielkovín alebo prítomnosť červených krviniek v moči; problémy nervového systému, ako sú záchvaty či psychóza bez známej príčiny; krvné abnormality, ako napríklad pokles počtu červených krviniek (anémia), krvných doštičiek či bielych krviniek; laboratórne výsledky svedčiace o zvýšenej autoimunitnej aktivite; pozitívny test na tzv. ANA protilátky (keď sa v krvi nepreukážu, pravdepodobnosť lupusu je nízka)

Diagnostické metódy

 • Anamnéza – lekári hodnotia zdravotnú minulosť pacienta a zaujímajú sa aj o výskyt autoimunitného ochorenia u iných členov rodiny.
 • Laboratórne vyšetrenia krvi a moču – výsledky testov pomáhajú odhaliť poškodenie orgánov, prítomnosť zápalu v organizme, ako aj hladinu tzv. ANA protilátok, ktoré sa nachádzajú v krvi takmer všetkých pacientov s lupusom.
 • Zobrazovacie metódy – môže sa použiť počítačová tomografia, echokardiogram, magnetická rezonancia alebo röntgen – podľa toho, ktorú orgánovú sústavu treba vyšetriť.

Ako vyzerá súčasná liečba

Nefarmakologická liečba: vyvážený pomer medzi odpočinkom a cvičením, predchádzanie prílišnej záťaži, keďže častým prejavom choroby je intenzívna únava

 • stravovanie, ktoré pomáha predchádzať ochoreniam ako obezita, osteoporóza a hyperlipidémia
 • pravidelná zdravotná starostlivosť a prevencia ochorení
 • nevystavovať sa slnečnému žiareniu
 • používať krémy na opaľovanie, keďže ultrafialové žiarenie môže podporiť vzplanutie ochorenia
 • nefajčiť, keďže fajčenie u pacientov spôsobuje vyššiu aktivitu ochorenia, a vyvarovať sa stresu

Farmakologická liečba potláča imunitnú odpoveď a zápal. Využíva sa viacero typov liekov, ktorých výber závisí od závažnosti ochorenia.

Nesteroidné protizápalové lieky. Patria medzi často využívané lieky a často sú prvou liečbou po diagnostike ochorenia. Účinkujú totiž na najčastejšie príznaky lupusu, ako je bolesť, horúčka, zápal a celkové prejavy ochorenia. Sú účinné pri miernejších formách. Ich dlhodobé užívanie však prináša vysoké riziko nežiaducich účinkov.

 • Nežiaduce účinky: najmä vplyv na tráviaci systém – podráždenie žalúdka, vznik vredov žalúdka a dvanástnika, krvácanie v tráviacom ústrojenstve, zníženie funkcie obličiek, pečeňová toxicita, vysoký krvný tlak

Kortikosteroidy. Účinkujú proti viacerým klinickým prejavom lupusu. Ich úlohou je potlačiť a udržať pod kontrolou aktivitu ochorenia. Zároveň však majú mnohé nežiaduce účinky, ktoré môžu prispieť k vzniku ochorení z liečby. Preto sa používajú až pri stredne ťažkom až ťažkom priebehu ochorenia a pre riziko vedľajších účinkov sa lekári snažia o čo najnižšie dávkovanie, aké stav pacienta umožňuje.

 • Nežiaduce účinky: osteonekróza (odumieranie buniek kostí a kostnej drene), osteoporitické zlomeniny, sivý zákal, diabetes, hyperlipidémia, priberanie hmotnosti, vysoký krvný tlak, zvýšené riziko infekcií, zadržiavanie tekutín, nedostatok adrenalínu, emocionálne poruchy a iné. Preto lekári u každého pacienta užívajúceho kortikosteroidy sledujú a pravidelne kontrolujú jeho zdravotný stav.

Antimalariká. Úspešne sa používajú v liečbe závažnejších foriem. Sú účinné proti viacerým klinickým prejavom lupusu, najmä kožným príznakom, bolesti a zápalu kĺbov. Neúčinkujú okamžite – začínajú pôsobiť po 1 až 3 mesiacoch, maximálny účinok sa dosahuje asi po 6 mesiacoch liečby. Dĺžka liečby závisí najmä od odpovede pacienta na ňu, znášania nežiaducich účinkov a vývoja sietnicovej toxicity, ktorá pri antimalarikách hro­zí.

 • Nežiaduce účinky: príznaky súvisiace s centrálnou nervovou sústavou (bolesti hlavy/migrény, nervozita, nespavosť a iné), vyrážky, dermatitída, pigmentové zmeny na koži a vlasoch, nevoľnosť, vratná sietnicová toxicita (napr. cykloplégia). Vedľajšie účinky na očnú sietnicu súvisia s dlhodobým užívaním antimalarík a pacientov by mal počas liečby každých 3 až 6 mesiacov kontrolovať očný lekár.

Imunosupresíva/Cy­tostatiká. Asi tretina pacientov užíva niekedy v priebehu ochorenia cytostatiká. Imunosupresíva sú lieky, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému, napríklad pôsobením na T a B lymfocyty. Využívajú sa u pacientov, u ktorých lupus zasiahol dôležitý orgán alebo ochorenie napriek inej liečbe rýchlo postupuje. Používajú sa najmä v kombinácii s kortikosteroidmi, zvyšujú ich účinnosť a tak umožňujú znižovať ich dávky. Napriek tomu je pacientov potrebné sledovať pre riziko nežiaducich účinkov.

 • Nežiaduce účinky: poruchy tráviaceho systému, nevoľnosť a zvracanie, cytopénia, dýchavičnosť, kašeľ, horúčka, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy kostnej drene a pečene, infekcie, zlyhanie vaječníkov, problémy s močovým mechúrom, vypadávanie vlasov a iné.

Nová cielená biologická liečba. Biologické lieky sú zacielené priamo na príčinu rozvoja zápalovej reakcie. Pôsobia na špecifickú bielkovinu v krvi pacientov, ktorá je zodpovedná za vznik a rozvoj ochorenia. Liek je určený ako prídavná liečba pre dospelých pacientov, u ktorých je ochorenie aktívne, majú pozitívne autoprotilátky a u ktorých je ochorenie napriek liečbe v štádiu vysokej aktivity. Vhodnosť podania lieku musia posúdiť reumatológovia na vybraných pracoviskách a odobriť revízny lekár.

 • Mechanizmus účinku: Pri vývoji autoimunitných ochorení zohrávajú dôležitú úlohu B-lymfocyty. Ich životný cyklus je ovplyvnený rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú ich prežívanie a prirodzené odumieranie Pri lupuse dochádza k nerovnováhe a aj bunky, ktoré by mali odumrieť naďalej prežívajú a začnú tvoriť protilátky útočiace na zdravé tkanivá. Nový liek blokuje špecificky jeden z faktorov – bielkovinu BlyS, ktorá nadmerne stimuluje B-lymfocyty a zabraňuje ich prirodzenému odumretiu.
 • Nežiaduce účinky: nevoľnosť, hnačka a zvýšená teplota.

Kedy treba vyhľadať lekára

 • Ľudia s lupusom majú vyššie riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Okamžite volajte pomoc, ak sa u vás objaví:
 • silná bolesť na hrudníku (najčastejšie na ľavej strane), ktorá sa obyčajne prejavuje ako pocit silného tlaku alebo pálenia, ktorý môže byť sprevádzaný potením, celkovou slabosťou alebo ťažkosťami s dýchaním;
 • náhla dýchavičnosť;
 • náhla necitlivosť, brnenie, slabosť v končatinách alebo neschopnosť pohybu časti alebo celej jednej strany tela;
 • náhle zmeny videnia, napríklad zahmlené, rozmazané či dvojité videnie, strata zraku jedného alebo oboch očí;
 • záchvat kŕčov; náhle problémy pri rozprávaní alebo porozumení reči;
 • náhla závažná bolesť hlavy bez známej príčiny, ktorá sa prejavuje inak, ako bolesti hlavy v minulosti (keďže bolesť hlavy patrí medzi časté príznaky lupusu) a môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťou;
 • náhle vzniknuté závraty, ťažkopádnosť pri pohybe, potácanie sa, mdloby, či strata vedomia

Medzi stavy, pri ktorých síce nie je nutné okamžite volať sanitku, no mali by ste pri nich čo najskôr konzultovať s lekárom, patrí:

 • opakujúca sa bolesť na hrudníku;
 • zhoršujúce sa zadýchavanie najmä pri námahe;
 • jednostranný opuch predkolenia;
 • objavenie sa krvi v moči;
 • horúčky, pričom ste neboli vystavení chrípke alebo prechladnutiu;
 • závraty;
 • bolesti svalov;
 • opuchy nôh, ktoré zvyčajne začínajú okolo členkov;
 • akékoľvek nové príznaky alebo keď sa pretrvávajúce prejavy zrazu začnú zhoršovať.
 • Zdroj: systemovylupus.sk

Súvisiace články:

kyselina hyalurónová, kozmetika, injekcia

Kyselina hyalurónová: Vyplní nielen pery, lieči aj sliznice

19.03.2015 00:00

Kyselina hyalurónová sa v ľudskom tele vyskytuje prirodzene. Je to číra, priehľadná látka, slovo "hyalos" znamená v gréčtine sklo.

psoriáza, koža, pokožka, vyšetrenie, imunitný systém

Psoriáza: ochorenie, ktoré vám zmení život

29.10.2014 06:00

Psoriáza nie je len nepríjemné kožné ochorenie, ale pre chorého je aj spoločenským problémom. Už desať rokov patrí 29. október Svetovému dňu psoriázy. Pozrite si prehľad centier, ktoré otvoria svoje dvere.

srdce, infarkt, prvý pomoc,

Naučte sa poskytnúť prvú pomoc

18.10.2014 06:00

Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna! Je niekoľko najčastejších situácií, ktoré vyžadujú poskytnutie prvej pomoci. Naučte sa, ako postupovať, ak to bude nutné!

New York, požiar

V New Yorku sa po požiari zrútila budova, 19 zranených

27.03.2015 07:37

Požiar a následné zrútenie obytnej budovy v newyorskej štvrti East Village vo štvrtok podľa miestnych hasičov spôsobili zranenia 19 ľuďom, z ktorých štyria sú v kritickom stave.

Nigéria, nigérijský prezident, Goodluck Jonathan

V Nigérii chcú po voľbách mier

26.03.2015 22:17

Dvaja hlavní súperi v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Nigérii sa vo štvrtok zaviazali, že sa budú usilovať o bezproblémový priebeh hlasovania bez násilia.

OSN

Rada OSN pre ľudské práva chce preveriť digitálnu špionáž

26.03.2015 22:00

Praktiky a programy rozsiahleho sledovania internetovej a telefonickej komunikácie zo strany amerických tajných služieb odhalil v roku 2013 Edward Snowden

liga arabských štátov

Arabské štáty vytvoria spoločnú vojenskú silu

26.03.2015 20:37

Úlohou tejto sily bude rýchla vojenská intervencia s cieľom vysporiadať sa s bezpečnostnými hrozbami voči arabským krajinám