Úraz miechy sa udeje v sekunde, návrat späť je dlhodobý

Marián Ligda (35) je bývalý freeridový lyžiar, ktorý po úraze chrbtice v januári 2005 ostal na invalidnom vozíku.

15.04.2014 06:00
muž na vozíku Foto:
Niekto má to šťastie a jedného dňa sa postaví na nohy, iný skladá mozaiku krôčik po krôčiku.
debata

Aktuálne sa stal ambasádorom projektu Wings For Life World Run, do ktorého sa zapojilo 34 krajín sveta, vrátane Slovenska. „Úraz sa mi stal pred takmer desiatimi rokmi pri lyžovaní v Českej republike, kde ani poriadne hory nie sú, bol to osud,“ skonštatoval Ligda na tlačovej konferencii usporiadanej k projektu. Spresnil, že spadol tak nešťastne, že si zlomil tri stavce. Už v tom okamihu vraj vedel, že to nedopadne dobre. „Ťažko povedať, čo sa mi v tej chvíli premietalo v hlave. Keď som už bol po operáciách, snažil som sa nerozmýšľať nad tým, čo by mohlo byť, keby sa to nestalo. Zo všetkého ma nakoniec dostali úvahy o tom, čomu sa budem teraz venovať. To som našťastie zistil už v prvých týždňoch, a odvtedy v tejto ceste pokračujem,“ povedal.

Marián Ligda, ambasádor Wings for Life World Run. Foto: Peter Brichta
Marián Ligda Marián Ligda, ambasádor Wings for Life World Run.

Čo mu najviac pomohlo? Jednoznačne pozitívne myslenie. „Život sa z veľkej časti zmení, no ja som sa snažil stále pozitívne myslieť a športovať, pretože práve pri športe sa hlava prečistí a človek príde na iné myšlienky.“ Doplnil, že s úrazom prišli aj veľké starosti – každý deň začal mať svoje, diametrálne iné pravidlá. „Už to nie je deň, kedy človek vstane, naje sa a má určitú pracovnú a sociálnu pohodu. Deň každého, kto prežil úraz miechy, má svoje pravidlá a čím je človek mladší, tým je to preňho náročnejšie. Ja som nikdy nerozmýšľal nad tým, že toto je definitíva. Stále som dúfal, že aj v mojom zdravotnom stave sa to niekam môže posunúť.“

Aj bývalý lyžiar môže potvrdiť to, čo mnohí pred ním: Úraz sa stane v sekunde, no návrat späť je dlhodobý a mimoriadne náročný. Niekto má to šťastie a jedného dňa sa postaví na nohy, iný skladá mozaiku krôčik po krôčiku. Aj Marián Ligda verí, že výskum a lekári-špecialisti dajú svoje hlavy dokopy a jedného dňa ľudia vstanú z vozíčkov a budú opäť chodiť. Pomôcky už k dispozícii sú, aj technologické, vďaka ktorým môžu vozičkári chodiť, no podľa Ligdových slov sú nepohodlné. „Najlepšie je, keď človek stojí na vlastných nohách, bez pomôcok. Pretože tie sú väčšinou spojené s batériami,“ skonštatoval muž, ktorý sa unikátneho behu zúčastní na svojom handbiku, na ktorom jazdí už asi osem rokov.

Wings for Life World Run

Slovensko sa zapojilo medzi 34 krajín sveta, v ktorých sa pobeží pre tých, ktorí behať nemôžu. V nedeľu 4. mája 2014 o 12:00 odštartuje jedno z najunikátnejších svetových bežeckých podujatí, keď bežci v 40 lokalitách po celom svete vybehnú v rovnakom čase na Wings for Life World Run. Celé spektrum bežcov, od tých sviatočných až po profesionálov, sa môže zapojiť a svojím behom podporiť svetovú nadáciu Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poranení miechy, pre život bez invalidného vozíka. Slovenská trať povedie z Bratislavy, okolo hradu Devín, smerom do malebnej krajiny Malých Karpát. Viac info o behu na webovej stránke www.wingsforlifeworldrun.com/sk

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Wings For Life World Run #Marián Ligda #invalidný vozík